بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:649 تاریخ انتشار:1399/07/05 07:01 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 5 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 5 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

واکنش به اطلاعیه

امروز شنبه 5 مهر است. بازار سرمایه هفته خود را به خوبی شروع کرد تا شاهد سبزپوشی شاخص کل و  شاخص هم وزن در ابتدای بازار باشیم. شروعی که زیاد دوام نداشت و در میانه بازار بار دیگر عرضه ها در بازار افزایش پیدا کرد تا بازار متعادل شد.

اگرچه در پیش‌گشایش معاملات امروز شاهد برتری فروشندگان نسبت به خریداران بودیم، اما وضعیت سفارشات نمادهای بزرگ نشان‌دهنده شرایط متفاوت نسبت به کلیت بازار است؛ به‌طوری که در این نمادها ارزش سفارشات خرید بیش از ارزش سفارشات فروش بوده است. همین امر باعث شد شاخص کل شروع خوبی را تجربه کند و تا میانه بازار با سپری کردن روند صعودی 25 هزار واحد رشد را ثبت کند. در میانه بازار با توجه به خبری که درخصوص تغییر زمان سپرده شدن سهام منتشر شد، عرضه‌ها در بازار شدت گرفت تا بخشی از رشد ابتدایی شاخص کل، کاهش پیدا کند. این عرضه‌ها بر روی شاخص هم وزن بیش از شاخص کل تاثیر گذاشت؛ به‌طوری که انتشار این خبر و افزایش عرضه‌ها، باعث سرخپوشی شاخص هم وزن در انتهای بازار شد.

نتیجه معاملات امروز رشد 4096 واحدی شاخص کل و اصلاح 910 واحدی شاخص هم وزن بوده است. معاملاتی که در نیمه ابتدایی بازار انجام شده است باعث شد تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت و منفی بازار متعادل تلقی شود. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 377 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 159 سهم بوده است. این افزایش عرضه در انتهای بازار این احتمال را به‌وجود آورده است که مطابق عادت شاهد یکشنبه سرخ در معاملات فردا باشیم.

همانطور که گفته شد امروز خبری درخصوص تغییر زمان سپرده شدن سهام منتشر شد. مدیریت عملیات شرکت بورس تهران با انتشار اطلاعیه‌ای مهم درخصوص انجام معامله اعلام کرد: از 5 مهر ماه تا اطلاع ثانوی، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغییر می یابد لذا انجام معامله روز مجاز نیست. بدیهی است فروش سهام خریداری شده در همان روز امکانپذیر نیست. این خبر واکنش‌های متفاوتی را از فعالان بازار سرمایه به دنبال داشت. برخی نگران کاهش نقدشوندگی بازار بودند و برخی نیز از این تصمیم به منظور جلوگیری از رفتار هیجانی دفاع کردند. حال باید دید در هفته‌های آتی این تصمیم به نفع چه کسانی خواهد بود.

اما علی‌رغم تمام اتفاقات، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 3.6+- میلیون تومان به کار خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 4 بازه زمانی شاهد ثبت عدد مثبت در این شاخص و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

شاخص فیندو در معاملات امروز به‌صورت مقطعی تغییر رنگ داده است؛ به‌طوری که در یک نیم ساعت شاهد ثبت عدد مثبت و در نیم ساعت بعدی رنگ قرمز در این شاخص بودیم.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملات صنعت محصولات شیمیایی، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی (شاخص هفتگی فیندو - 29 شهریور تا 2 مهر)  نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 7379 میلیارد تومان بوده است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته 33 درصد رشد داشته است. بررسی روند این متغیر نشان می‌دهد که در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3485 میلیارد تومان بودیم.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی هوشمند نشان می‌دهد که همچنان این متغیر عدد منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده خروج نقدینگی حقیقی از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

3صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 5 مهر

 

1. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو صنعت محصولات شیمیایی

صنعت مثبت روزهای سخت بازار سرمایه صنعت محصولات شیمایی است. این صنعت در چند هفته اخیر بارها با سپری کردن روز تمام مثبت، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو در کل بازار گذاشته است. در معاملات امروز نیز از این قاعده پیروی کرد و با ثبت عدد 29.5+ میلیون تومان، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1098 میلیارد تومان می‌باشد.  این متغیر در معاملات امروز، روندی متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت بطور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 157 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مارون
 • شبصیر
 • تاپیکو

 

2. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و تجهیزات

صنعت تمام مثبت دیگر معاملات امروز صنعت ماشین آلات و تجهیزات می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 26+ میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که با توجه به ارزش معاملات و اختلاف سرانه بالایی که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد آن بودیم، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند نیز در این مقطع به این صنعت وارد شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 34 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 13 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وتوشه
 • تایرا
 • تپمپی

 

 

3. زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.7+ میلیون تومان است. صنعت زراعت با سپری کردن روز تمام مثبت باعث شد که در معاملات امروز شاهد ثبت رکورد جدیدی برای شاخص فیندو باشیم. برای اولین بار در تاریخ انتشار شاخص فیندو سه صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند روز تمام مثبت و سبزی را سپری کردند. نکته مهمی که در معاملات این صنعت به چشم می‌خورد تعادلی است که در ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت رخ داده است. این موضوع باعث شد که برای روزهای آتی تداوم در ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت را متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 38 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سیمرغ
 • زشگزا
 • زکوثر

 

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 5 مهر

 

1. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است معاملات این صنعت دو نیمه کاملا متفاوت را در پیش گرفت؛ در نیم ابتدایی بازار بیشترین مقدار معاملات شاهد بودیم. از آنجایی که این معاملات با اختلاف سرانه منفی همراه بوده است، باعث شد تا نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارج شود. در نیمه بعدی بازار دو متغیر اصلی تشکیل دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، روندی مخالف نیمه ابتدایی بازار در پیش گرفتند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 38 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند این متغیر نشان می‌دهد که در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 14 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولشرق
 • وثنو
 • واحیا

 

2. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.6- میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار بیشترین نقدینگی از این صنعت خارج شده است. در ادامه اگرچه شاخص فیندو روندی صعودی در پیش گرفت، اما کاهش ارزش معاملات مانع از بازگشت نقدینگی خارج شده از این صنعت شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 18 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3485 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پارتا
 • پاسا
 • پلاست

 

3. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی

صنعت چالش برانگیز این روزهای بازار صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای است که در انتهای بازار با ثبت عدد 10.8- میلیون تومان به کار خود خاته داد. همانند کلیت بازار بیشترین جابه‌جایی نقدینگی در نیمه ابتدایی بازار رخ داده است. نکته مهم در این صنعت این است که سه نماد از چهار نمادی که در صندوق پالایش یکم قرار دارند، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را ثبت کردند. این موضوع این سوال را به‌وجود می‌آورد که آیا کار دولت با این سهام تمام شده است و آن‌ها را به حال خود رها کرده است؟ باید دید در روزهای آتی برای بهبود معاملات کلیت بازار، دولت چه راهکاری را مطرح می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 811 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شتران
 • شبندر

برای آشنایی با شاخص فیندو و نقدینگی هوشمند به دوره تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار مراجعه کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   واکنش به اطلاعیه امروز شنبه 5 مهر است. بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   واکنش به اطلاعیه امروز شنبه 5 مهر است. بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   واکنش به اطلاعیه امروز شنبه 5 مهر است. بازار...

نظرات