بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:653 تاریخ انتشار:1399/07/10 22:34 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 5 تا 9 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 5 تا 9 مهر 99

روند تکراری

مدتی است که بازار سرمایه روندی مشابه را در طول هفته سپری می‌کند. حمایتی نسبتا متعادل در روز چهارشنبه و شنبه، خلاصه‌ای از روند بازار در یک ماه اخیر است.

این هفته نیز بازار سرمایه از این قاعده مستثنا نشد. با توجه به حمایت‌هایی که در روز چهارشنبه هفته گذشته از بازار سرمایه ‌شد، شاهد وضعیت مناسبی در اولین روز معاملاتی هفته بودیم؛ اما در ادامه هفته عرضه‌ها در بازار شدت می‌گرفت تا بازار به روند نزولی خود در هفته‌های گذشته ادامه دهد. در آغاز هفته بار دیگر سازمان بورس با تصمیمات خود سرمایه‌گذاران را غافل گیر کرد؛ در روز شنبه اطلاعیه مبنی بر تغییر زمان سپرده شدن سهام منتشر شد. مدیریت عملیات شرکت بورس تهران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از 5 مهر ماه تا اطلاع ثانوی، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغییر می‌یابد لذا انجام معامله روز مجاز نیست. بدیهی است فروش سهام خریداری شده در همان روز امکان‌پذیر نیست. این خبر واکنش‌های متفاوتی را از فعالان بازار سرمایه به دنبال داشت. برخی نگران کاهش نقدشوندگی بازار بودند و برخی نیز از این تصمیم به منظور جلوگیری از رفتار هیجانی دفاع کردند. پس از اطلاعیه‌ای که هفته گذشته در خصوص منع معامله توسط سیستم‌های الگوریتم منتشر شد، این دومین اطلاعیه بود که با هدف حمایت از سهامداران خرد منتشر شد. اما برخلاف انتظار سیاست‌گذاران، این اخبار و اطلاعیه‌ها باعث ترس بیشتر سهامداران شد. ترسی که باعث شد در ادامه روزهای هفته بار دیگر عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کند و هفته سرخ دیگری را سپری کنیم.

اصلاح متوالی شاخص کل و عدم واکنش به نقاط حمایتی باعث شد تا بار دیگر از لحاظ روانی و چارتی بازار سرمایه دچار سرگردانی شود. چرا که با ادامه یافتن این روند، احتمال شروع موج جدید اصلاح و ریزش بازار وجود داشته است. این موضوع باعث شد تا در روز سه‌شنبه حقوقی‌های بازار در نقش حمایتی بازار ظاهر شوند و تا بلکه بتوانند بخشی از صف‌های فروش را جمع‌آوری کنند. مطابق انتظار این حمایت از نمادهای بزرگ بازار شروع شد. در نیم ساعت انتهایی معاملات روز سه‌شنبه، حمایت حقوقی‌ها به حداکثر مقدار خود رسید تا همانند عادت، شاهد چهارشنبه سبز باشیم. در هفته‌های گذشته نیز روز چهارشنبه شاهد بهبود معاملات و سبزپوشی شاخص کل بودیم. این موضوع باعث می‌شود که در روزهای چهارشنبه هر هفته، این احتمال نسبت به بهبود معاملات هفته آتی به‌وجود آید اما برخلاف انتظار، بازار روند نزولی را سپری کرده است.

نتیجه معاملات این هفته اصلاح 6.7 درصدی شاخص کل و 3.6 درصدی شاخص هم وزن بوده است. برخلاف هفته‌های گذشته که شاهد اصلاح بیشتر شرکت‌های کوچک بازار بودیم، در این هفته شرکت‌های بزرگ بازار افت قیمتی بیشتری را تجربه کردند.

اما شاخص فیندو در این هفته، وضعیت متفاوتی را نسبت به جریان معاملات در پیش گرفت. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پرداخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 28923 میلیارد تومان بوده است که نسبت به هفته گذشته 39 درصد کاهش داشته است. تشکیل صف فروش در دو روز معاملاتی هفته، باعث شد ضمن رکوردی جدید در معاملات، مجموع ارش معاملات حقیقی در این هفته نسبت به هفته گذشته کاهش پیدا کند.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در ماه تیر و مرداد منتشر کردیم، شاهد روند نزولی در ارزش ارزش معاملات بودیم. این موضوع یکی از نشان‌هایی بود که باعث شد بازار مرداد و شهریور ماه وضعیت مناسبی نداشته باشد. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز شنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز شنبه با ارزش 7379 میلیارد تومان انجام شده است. بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی به خود اختصاص داده‌اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

شاخص فیندو در این هفته در سه روز در حارج از محدوده امن خود قرار گرفت. همین موضوع باعث شد تا شاهد صف فروش سنگین در طول هفته باشیم. صف فروشی که عامل اصلی کاهش ارزش معاملات حقیقی در طول این هفته نیز بوده است.

همان‌طور که در گزاراشات قبلی نیز بیان کردیم شاخص فیندو، شاخصی است که مستقل از مثبت و منفی بودن بازار است و نشان‌دهنده ورود و خروج نقدینگی هوشمند در کلیت بازار است. برای توضیح بیشتر می‌توان به روند معاملات و شاخص فیندو در طول هفته توجه کرد.

با توجه به این موضوع میانگین وزنی شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. این موضوع نشان می‌دهد که شاخص فیندو در این هفته این شاخص وضعیت خوبی را سپری نکرده است.

بیشترین مقدار شاخص فیندو در روز ‌شنبه با عدد 3.6+ میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز دوشنبه برابر 40.5- میلیون تومان بوده است.

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

نکته مهم معاملات این هفته، پایان یافتن روند صعودی شاخص فیندو در یک ماه اخیر است. ثبت عدد 11.7- میلیون تومان به عنوان برآیند شاخص فیندو هفتگی، باعث شده است  شاخص فیندو به روند صعودی یک ماهه خود خاتمه دهد. این موضوع باعث شد که این احتمال را بتوانیم در نظر بگیریم که اگر شاخص فیندو در هفته آتی نیز روندی نزولی در پیش گیرد، احتمال شروع موج جدیدی از فروش و روند نزولی وجود خواهد داشت.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • خدمات فنی و مهندسی (رمپنا، رنیک، خفولا و...)
 • سرمایه‌گذاری‌ها ( وسپهر، وسخراج، وسمرکز و... )
 • کاشی و سرامیک (کحافظ، کسعدی، کپارس و...)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • بانک‌ها و موسسات اعتباری (وبملت، سامان، وتجارت و...)
 • ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی (بشهاب، بترانس، بایکا و... )
 • قند و شکر (قنیشا، قثابت، قشیر و...)

 (ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • صنعت قند و شکر در این هفته برای دومین هفته متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • صنعت حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات در 3 روز با ثبت عدد مثبت به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری و فرآورده‌های نفتی، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است.
 • صنعت قند و شکر در 3 روز هفته به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد.

 

ترین‌های هفته

 • صنعت حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات در روز یکشنبه 6 مهر، با ثبت عدد 84.3+ میلیون تومان بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت ساخت محصولات فلزی تعلق می‌گیرد که با عدد 189.1- میلیون تومان در روز دوشنبه 7 مهر، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

روند تکراری مدتی است که بازار سرمایه روندی مشابه را در طول هفته سپری می‌کند. حمایتی نسبتا متعادل در روز چهارشنبه و...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

روند تکراری مدتی است که بازار سرمایه روندی مشابه را در طول هفته سپری می‌کند. حمایتی نسبتا متعادل در روز چهارشنبه و...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

روند تکراری مدتی است که بازار سرمایه روندی مشابه را در طول هفته سپری می‌کند. حمایتی نسبتا متعادل در روز چهارشنبه و...

نظرات