بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:582 تاریخ انتشار:1399/04/04 04:54
شاخص فیندو - 4 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 4 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

تقابل شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار

امروز چهارشنبه 4 تیر است؛ پس از آن که در روز گذشته، در انتهای بازار شاهد افزایش عرضه بودیم، این انتظار می‌رفت که بازاری منفی و پر نوسانی را شاهد باشیم. در ابتدای معاملات و در مرحله پیش گشایش، فروشندگان پر قدرت عمل کردند و در نتیجه معاملات امروز شروع خوبی نداشت؛ اما در میانه بازار، شاهد جدا شدن مسیر و روند معاملات در شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار بودیم؛ به‌طوری که شرکت‌های بزرگ به روند صعودی خود بازگشتند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند؛ اما در طرف مقابل سهامداران و خریداران سهام شرکت‌های کوچک، نتواستند قدرت خود را به بازار نشان دهند تا در انتهای معاملات شاهد جدا شدن مسیر این شرکت‌ها باشیم. نتیجه معاملات امروز رشد 28 هزار واحدی شاخص کل بوده است. در آن طرف ماجرا شاخص هم وزن در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد و با رشد 1500 واحدی به کار خود خاتمه داد. مقایسه روند شاخص کل و هم وزن نیز تایید کننده تفسیر جدا شدن روند معاملات امروز در شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار می‌باشد.

در انتهای بازار، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 318 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 239 سهم بوده است. این تعداد به ما نشان می‌دهد که بازار در دوراهی ادامه رشد و یا شروع اصلاح مانده است. باید منتظر معاملات هفته آینده بازار ماند و دید واکنش فعالان بازار سرمایه نسبت به مقاومت پیش رو بازار چه خواهد بود.

اما در آن طرف ماجرا شاخص فیندو نسبت به روزهای گذشته وضعیت بهتری پیدا کرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 5.5- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته وضعیت بهتری را سپری کرد؛ این شاخص در معاملات امروز با سپری کردن روند صعودی، نشانه‌هایی نسبت به ادامه روند صعودی بازار را نشان می‌دهد اما باتوجه به کاهش ارزش معاملات در انتهای بازار، باید منتظر معاملات هفته آینده ماند تا بتوان برای ادامه روند کلیت بازار به نتیجه قطعی رسید.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنایع فلزات اساسی و همچنین بیمه و صندوق بازنشستگی انجام شده است،  بیشترین تاثیر منفی را در شاخص فیندو داشته است.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 13313 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 21 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3938 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. همانطور که در تشریح کل بازار نیز بیان کردیم، اصلی‌ترین دلیل افزایش ارزش معاملات حقیقی عرضه سهام در ابتدای بازار بوده است.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 4 تیر

1. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 51.9+ میلیون تومان است. این صنعت پس از خبر کاهش نرخ خوراک، همچنان به عنوان لیدر بازار عمل کرده است؛ به‌طوری که در  چند روز متوالی در آن ورود نقدینگی هوشمند را شاهد بودیم. بررسی‌های روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار دیده می‌‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 310 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 128 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شتران
 • شپاس
 • شبندر

 

2. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.7+ میلیون تومان است. این صنعت از جمله صنایعی است که جابه‌جایی نقدینگی زیادی در آن رخ داده است؛ به‌طور مثال در گزارش روز گذشته، این صنعت به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی شناخته شد ولی در معاملات امروز، توانست با بازگشت خوبی که داشت، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی و همچنین اختلاف سرانه مثبت بودیم که نتیجه آن ورود نقدینگی قابل توجه در این مقطع است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 426 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کروی
 • ومعادن
 • کنور

 

3. حمل و نقل و انبارداری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.4+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز در جهت کلی بازار عمل کرد و با سپری کردن دو نیمه متفاوت به کار خود خاتمه داد؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار شاهد معاملاتی با اختلاف سرانه و ارزش بالای معامات بودیم که نتیجه آن ورود نقدینگی هوشمند در این نیم ساعت بود. در ادامه شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی باعث شد که در انتهای بازار بخشی از نقدینگی وارد شده به صنعت خارج شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 280 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 72 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حتاید
 • حکشتی
 • حرهشا

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 4 تیر

1. بیمه و صندوق بازنشستگی

شاهص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.8- میلیون تومان است. این صنعت پایه ثابت خروج نقدینگی هوشمند در گزاش روزهای گذشته شاخص فیندو بوده است؛ بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در یک ساعت ابتدایی بازار انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 476 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 122 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از

 • ودی
 • بخاور
 • آسیا

 

2. لاستیک و پلاستیک

شاهص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.6- میلیون تومان است. همانطور که از نمودار مشخص است معاملات این صنعت از میانه بازار به بعد شروع شده است؛  به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار، معاملات خاصی را در صنعت شاهد نبودیم اما با بازگشایی سهم لکما، معاملات این صنعت رنگ و بوی تازه‌ای گرفت. این سهم باتوجه به اختلاف سرانه پایینی که در انتهای بازار ثبت کرد، عامل اصلی در خروج نقدینگی هوشمند بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 118 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پدرخش
 • پکرمان
 • پلاسک

 

3. فلزات اساسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.4- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز همگام با کلیت بازار عمل کرد و یکی از عوامل اصلی در خروج نقدینگی هوشمند در کل بازار بوده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین ارزش معاملات و همچنین کمترین اختلاف سرانه در طول روز را شاهد بودیم در نتیجه در این مقطع بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را نیز در صنعت مشاهده کردیم.

نکته مثبت معاملات این صنعت بهبود وضعیت شاخص فیندو آن است؛ به‌طوری که در انتهای بازار توانست به اعداد مثبت ختم شود اما کاهش ارزش معاملات مانع از این موضوع شد که بتوانیم روزهای مثبتی را برای آن درنظر بگیریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1409 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسدید
 • فملی
 • فسرب

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تقابل شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار امروز چهارشنبه 4 تیر...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تقابل شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار امروز چهارشنبه 4 تیر...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تقابل شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار امروز چهارشنبه 4 تیر...

نظرات