بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:645 تاریخ انتشار:1399/06/31 22:36 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 31 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 31 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار


روز سرخ دیگر
امروز دوشنبه 31 شهریور است. در آخرین روز تابستان، بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد تا شاهد ترس دوباره سهامداران باشیم. ترسی که باعث خواهد شد هر روز بر ارزش سفارشات فروش افزده شود. این ترس در مرحله پیش‌گشایش به وضوح دیده می‌شد؛ به‌طوری که در این مرحله ارزش سفارشات فروش برابر 10 هزار میلیارد تومان بوده است. این میزان از سفارشات به اندازه‌ای قوی بود که شروع و پایان معاملات با سرخ پوشی شاخص کل همراه بود.


پس از اصلاح چند روزه، این انتظار وجود داشت که با صحبت‌های رهبری درباره بازار وضعیت بازار بهتر شود. اما برخلاف انتظار همگان، بازار به این موضوع نیز واکنشی نشان نداد تا سرخی بازار تا انتها ادامه داشته باشد.
نتیجه معاملات امروز به ترتیب با اصلاح 57088 و 6175 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است تا شیرینی شروع تابستان داغ بازار سرمایه، با اصلاح در آخرین روز به تلخی تبدیل شود. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 447 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 55 سهم بوده است، حال باید دید در روزهای آتی آیا شاخص کل به نقاط حمایتی بعدی خود واکنش نشان خواهد داد یا این روند نزولی ادامه دار خواهد شد.


پس از سپری کردن چهار روز خوب و رویایی در شاخص فیندو، ترس سرمایه‌گذاران و افزایش قدرت فروشندگان باعث شد تا این شاخص نیز سرخ پوش شود. این شاخص در معاملات امروز با ثبت عدد 13.2- میلیون تومان به کار خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.


با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
شاخص فیندو
همانطور که گفته شد امروز شاخص فیندو روز خوبی را سپری نکرد؛ ثبت عدد منفی در 6 بازه نیم ساعته نشان از وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز دارد. ذکر این نکته الزامیست که این شاخص از محدوده امن خود خارج شده است تا ترس سرمایه‌گذاران و هیجان در معاملات را به وضوح نشان دهد.
بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتیدر صنعت  انبوه‌سازی املاک و مستغلات انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.


همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو 30 شهریور)  نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.


ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 8807 میلیارد تومان بوده است. صف فروشی که در معاملات امروز در اکثر نمادهای بازار برقرار بود، مانع ادامه دار شدن این روند شد تا در انتهای معاملات شاهد افت 45 درصدی ارزش معاملات نسبت به روز گذشته باشیم. نکته مثبت معاملات امروز افزایش ارزش معاملات در انتهای بازار است؛ در گزارش قبلی توضیح دادیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات می‌تواند نشان‌دهنده روند بازار باشد؛ به‌ عنوان مثال در نیم ساعت انتهای بازار شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم که نشان‌دهنده جمع آوری بخشی از صف‌های فروش تشکیل شده در نمادها است.


در کنار وضعیت نه چندان مناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 31 شهریور


1.  انبوه سازی و املاک و مستغلات

شاخص فیندو صنعت انبوه سازی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10+ میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است، بیشترین نقدینگی وارد شده در این صنعت در میانه بازار رخ داده است؛ بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که نماد ثامید و ثعتماد بیشترین نقدینگی را وارد این صنعت کردند تا برای دومین روز متوالی از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 141 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 

 • ثعتما
 • ثامید
 • ثقزوی2. زراعت


شاخص فیندو صنعت زراعت
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.3+ میلیون تومان است. در روز خونین بازار، صنعت زراعت روز خوبی را سپری کرد و با ثبت عدد مثبت در 5 بازه نیم ساعته، یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام گرفت. زکوثر یکی از نمادهای این صنعت است که در در معاملات امروز نوسان 10 درصدی را تجربه کرد؛ به‌طوری شروع معاملات آن با صف فروش بوده است اما در ادامه حضور خریداران قوی باعث شد که علاوه صف خرید شدن نماد در انتهای بازار، بیشترین تاثیر مثبت را در صنعت زراعت داشته باشد.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 57 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 

 • زکوثر
 • زپارس
 • سیمرغ3) رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن


شاخص فیندو صنعت رایانهعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.5+ میلیون تومان است. باتوجه به ارزش بالای معاملات در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار، بیشترین میزان نقدینگی نیز در این مقاطع به صنعت وارد شده است. اگرچه در نگاه اول وضعیتی متعادل از این صنعت برداشت می‌شود اما کاهش ارزش معاملات در میانه بازار باعث شد تا نقدینگی وارد شده به این صنعت از آن خارج نشود.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 19 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مفاخر
 • پرداخت
 • رانفور
3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 31 شهریور


1. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 148.5- میلیون تومان است. اگرچه شروع خوبی را در معاملات این صنعت شاهد نبودیم، اما در ادامه شاص فیندو با سپری کردن روند صعودی به اعداد مثبت ختم شد تا برای روزهای آتی بتوانیم وضعیت خوبی را برای این صنعت متصور باشیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 5 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز رونی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 18 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.
نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 

 • ولانا
 • ولتجار
 • ولشرق


2. دستگاه‌های برقی


شاخص فیندو صنعت دستگاه‌های برقی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 75.1- میلیون تومان است. صنعت ماشین آلات و دستگاه‌های برقی برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد. بررسی شاخص فیندو نشان می‌دهد که با تکرار این روند در روزهای آتی می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که وضعیت سرخی را در نمادهای این صنعت شاهد باشیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 17 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکام
 • بکاب
 • بالبر


3. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 57.7- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است در نیمه ابتدایی بازار با توجه به ارزش بالای معاملات و اختلاف سرانه پایین، بیشترین نقدینگی از این صنعت خارج شده است. اگرچه در ادامه شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بودیم، اما کاهش ارزش معاملات مانع از بازگشت نقدینگی خارج شده از این صنعت شده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز رونی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 5 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پلوله
 • پکویر
 • پسهند

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز سرخ دیگر امروز دوشنبه 31 شهریور است. در آخرین روز تابستان، بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز سرخ دیگر امروز دوشنبه 31 شهریور است. در آخرین روز تابستان، بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز سرخ دیگر امروز دوشنبه 31 شهریور است. در آخرین روز تابستان، بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری...

نظرات
hamid pazoki

بالبر امروز 6000 خرید و فروش داشته چجوری بیشترین خروج نقدینگی برایش ثبت کردید؟

مدیر سیستم

سلام وقت بخیر شاخص فیندو براساس اختلاف سرانه خریدار و فروشنده است نه فقط تعداد خرید و فروش