بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:579 تاریخ انتشار:1399/03/31 21:32 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 31 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 31 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

خاطره خوش بهار

امروز شنبه 31 خرداد است؛ بازار سرمایه بهاری خاطره انگیز را برای سهامداران به یادگار گذاشت؛ بهاری که در تاریخ بازار سرمایه رکوردهایی را جابه‌جا کرد. در این فصل بازار سرمایه توانست با رشد 750 هزار واحدی بازدهی 147 درصدی را تجربه کند. این رشد باعث شد تا در این فصل شاهد ثبت قله‌های جدیدی در شاخص کل باشیم؛ قله‌هایی که دور از انتظار همگان بود. امروز نیز آخرین روز معاملاتی در این فصل را شاهد بودیم تا شیرینی این فصل را برای فعالان بازار سرمایه دو چندان کند. در معاملات امروز شاهد سبزپوشی کلیت بازار بودیم؛ به‌طوری که از همان ابتدای بازار، شاهد صف خرید در اکثر نمادهای بازار بودیم. صف خرید‌هایی که تا انتهای بازار پابرجا ماند تا بتوان برای بازار همچنان روند صعودی را متصور شد. نتیجه معاملات امروز رشد40 هزار واحدی شاخص کل بوده است؛ در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 458 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 87 سهم بوده است. همانطور که از تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت نیز مشخص است، کلیت بازار دارای وضعیت مطلوبی است و در نتیجه می‌توان همچنان نسبت به روند صعودی بازار امیدوار بود.

معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته تفاوتی داشت؛ برخلاف روزهای گذشته که شاخص هم وزن رشد بیشتری را نسبت به شاخص کل تجربه می‌کرد؛ امروز شرکت‌های بزرگ بازار توانستند وضعیت بهتری را سپری کنند.

شاخص فیندو در معاملات امروز در مقابل شاخص کل ایستاد اما روند امیدوار کننده آن همچنان نوید بخش روند صعودی است. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 5.9- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت مطلوبی را سپری نکرد اما روند صعودی آن باعث شد که بتوان همچنان برای آن روند صعودی متصور شد؛

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 13432 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 2 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3575 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر چه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 31 خرداد

1. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 54.3+ میلیون تومان است. باتوجه به نمودار می‌توان به این نکته اشاره کرد که در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را در این صنعت شاهد بودیم. این صنعت در هفته گذشته نیز به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است؛ از طرفی باتوجه به این موضوع که روز تمام مثبت را سپری کرد، می‌توان همچنان به روند صعودی آن امیدوار بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 191 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 72 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کروی
 • کدما
 • کچاد

 

2. فنی و مهندسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.9+ میلیون تومان است. این صنعت نیز در تمام روزهای معاملاتی با ثبت اعداد مثبت ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی را نماد رمپنا به خود اختصاص داده است. این نماد در گزارش‌های قبلی شاخص فیندو نیز به عنوان یکی از نمادهای برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 119 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 44 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تپولا
 • رمپنا
 • رنیک

 

3. حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ همانطور که در نمودار مشخص است، در انتهای بازار شاخص فیندو به اعداد منفی ختم شده است که هشدار در معاملات این صنعت را فعال کرده است؛ این هشدار به ما احتیاط در معاملات روزهای آتی را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 314 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حرهشا
 • حکشتی
 • حبندر

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 31 خرداد

1. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 48.2- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار، شاخص فیندو با ثبت اعداد منفی خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد؛ در نیمه بعدی بازار باتوجه به این موضوع که شاخص فیندو به محدوده مثبت وارد شده است، می‌توان روند متعادلی را در روزهای آتی در نظر گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1278 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 327 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وگردش
 • دی
 • سامان

 

2. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.9- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است؛ بیشترین خروج نقدینگی در این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است؛ در این مقطع باتوجه به این موضوع که شاهد اختلاف سرانه پایین همراه با ارزش بالای معاملات بودیم، در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را نیز در این مقطع شاهد هستیم. در ادامه بازار شاخص فیندو نوسانات زیادی را تجربه کرده است، این نوسان بالا نشان‌دهنده معاملات طبیعی در صنعت است که می‌توان وضعیت نرمالی را برای آن متصور شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 325 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 86 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاما
 • فاذر
 • چدن

 

3. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.5- میلیون تومان است. دو متغیر اصلی شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی مخالف یکدیگر را در پیش گرفتند؛ نتیجه این تقابل روند نزولی در شاخص فیندو بوده است که برای این صنعت این احتمال را به‌وجود آورده است که در روزهای آتی شاهد ادامه دار بوده خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم. از طرفی باتوجه به پیش خور شدن افزایش نرخ محصولات این صنعت، در نتیجه این خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان توجیه کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 108 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 35 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پتایر
 • پسهند
 • پاسا

 شاخص فیندو 24 تا 27 خرداد ماه

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار خاطره خوش بهار امروز شنبه 31 خرداد است؛ بازار سرمایه...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار خاطره خوش بهار امروز شنبه 31 خرداد است؛ بازار سرمایه...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار خاطره خوش بهار امروز شنبه 31 خرداد است؛ بازار سرمایه...

نظرات