بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:664 تاریخ انتشار:1399/07/30 22:05 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 30 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 30 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار


جدال خریدار و فروشنده
امروز چهارشنبه 30 مهر است. در روزهای گذشته بازار وضعیت مطلوبی را سپری نکرد تا همچنان شاهد روند نزولی در شاخص کل و کلیت بازار باشیم. اکثر نمادها در محدوده منفی و در صف فروش معامله می‌شدند. در انتهای معاملات روز گذشته، شاهد بهبود در سمت تقاضا بودیم و همین امر باعث شد تا صف فروش تعداد قابل توجهی از نمادها جمع شود. این موضوع معاملات امروز را تحت تاثیر قرار داد تا در کلیت معاملات امروز بارها شاهد تقابل خریدار و فروشنده باشیم. تقابلی که در چند لحظه به نفع خریدار بود و در لحظات بعد فروشنده‌ها بر بازار تسلط پیدا می‌کردند.


در این بین نماد خودرو وضعیت خوبی را سپری کرد؛ پس از آن که در روزهای گذشته شاهد صف فروش 700 میلیارد تومانی در این نماد بودیم، در معاملات امروز وضعیت بهتری را سپری کرد و در انتهای بازار با رشد قیمتی همراه بود. در کنار نماد خودرو، کلیت بازار نیز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ در نمادهای بانکی و سرمایه‌گذاری شاهد وضعیت مطلوب در معاملات بودیم؛ این تعادل از آن‌جا منشا می‌گیرد که نمادهای این صنایع قفل در صف خرید و فروش نبودند و ارزش معاملات در آن‌ها افزایش قابل توجهی را ثبت کرده است.
نتیجه معاملات امروز به ترتیب اصلاح 6950 و 2547 1067 شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است تا بازار سرمایه هفته را با سرخ چوشی خاتمه دهد. اصلاح‌های شاخص کل و هم وزن باعث شده است تا این شاخص نقاط حمایتی مهمی را از دست دهد. حال در ادامه باید دید بازار به نقاط حمایتی بعدی واکنشی نشان خواهد داد و یا همچنان شاهد ریزش بازار خواهیم بود.


اگرچه در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی بیش از تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت است، اما مقایسه این متغیر با روزهای گذشته نشان دهنده بهود وضعیت معاملات امروز است.
در یک هفته اخیر با توجه به مشکلاتی که در سروهای فیندوبات در دیتاگیری به‌وجود آمد گزارش شاخص فیندو ثبت نشد و همین امر باعث شد تا از ارائه این گزارش معذور باشیم. اما در معاملات امروز همانند کلیت بازار این شاخص نیز وضعیت متعادلی را سپری کرد تا وضعیت متعادلی را برای هفته آتی پیش بینی کند. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 3.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.


با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌ها ‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو
همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد تا در انتهای هفته همچنان در محدوده امن خود باقی بماند. این شاخص در معاملات امروز شروع خوبی داشت؛ شروعی که باعث شد نسبت به ادامه بازار امیدوارتر شویم. اما در ادامه افزایش عرضه‌ها باعث شد تا این شاخص روند نزولی به خود گیرد و بازار نیز وضعیت سرخ‌تری را از ابتدای بازار در پیش گیرد.
بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت حمل و نقل انبارداری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت استخراج کانه‌های فلزی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.


همانطور که در گزارش قبلی (شاخص هفتگی فیندو - 19 تا 23 مهر)  نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.


افزایش ارزش معاملات یکی از عوامل تثبیت کننده روند بازار و کف سازی برای آن است. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 9552 میلیارد تومان بوده است. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 5558 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


در کنار ثبت عدد منفی در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با منفی بوده است که نشان دهنده شرایط نامناسب بازار در دو هفته اخیر است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.3صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 مهر


1. سایر واسطه‌گری‌های مالی


شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های مالی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8+ میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه کلیت بازار در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین مقدار شاخص فیندو همراه با بیشترین ارزش معاملات بودیم که همین امر باعث شد در این مقطع بیشترین ورود نقدینگی نیز به صنعت انجام شود. در مابقی جریان معاملات، کاهش ارزش معاملات مانع از جابه‌جایی نقدینگی در این صنعت شد تا در انتهای بازار از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند یاد کنیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 34 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولساپا
 • ولپارس
 • ولصنم2. زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.2+ میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای زکشت و زشگزا انجام شده با توجه به ارزش و اختلاف سرانه بالا، باعث ثبت عدد مثبت در این صنعت و ورود نقدینگی هوشمند به آن شده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 69 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 68 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زکشت
 • زشگزا
 • زکوثر3. سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی

شاخص فیندو صنعت کانی‌های غیر فلزی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.2+ میلیون تومان است. این صنعت دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ شروع خوب در نیم ساعت ابتدایی در شاخص فیندو باعث شد تا وضعیت خوبی را در معاملات این صنعت شاهد باشیم. در ادامه همانند کلیت بازار افزایش عرضه در بازار باعث شد تا شاخص فیندو روند نزولی در پیش گیرد و در انتهای بازار به اعداد منفی ختم شود.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 44 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کمرجان
 • کفرا
 • کسرا
3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 مهر


1. استخراج کانه‌های فلزی


شاخص فیندو صنعت کانه‌های فلزی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 37.7- میلیون تومان است. همانطور که گفته شد معاملاتی که در این صنعت انجام شده بیشترین تاثیر منفی را بر روی این صنعت داشته است. کدما و تاصیکو دو نمادی هستند که معاملات آن عامل اصلی این خروج نقدینگی هوشمند بوده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 340 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 181 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کدما
 • کاما
 • تاصیکو2. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط


شاخص فیندو صنعت فعالیت‌های کمکی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.7- میلیون تومان است. اگرچه شروع خوبی در معاملت این صنعت شاهد بودیم اما در ادامه افزایش عرضه در بازار باعث شد تا شاخص فیندو به اعداد بسیار پایین برسد و در انتهای بازار به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شود.. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای انرژی3 و تماوند انجام شده با توجه به ارزش بالا و اختلاف سرانه پایین، باعث ثبت عدد منفی در شاخص فیندو این صنعت و خروج نقدینگی هوشمند به آن شده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 338 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • انرژی3
 • امید
 • تماوند3. قند و شکریکی از صنایع قرمز بازار صنعت قند و شکر است که در در معاملات امروز با ثبت عدد 10.2- میلیون تومان در شاخص فیندو یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده با توجه به ارزش بالا و اختلاف سرانه پایین باعث شد تا نقدینگی قابل توجهی در این مقطع صنعت خارج شود. در ادامه نیز شرایط برای این صنعت بهبود پیدا نکرد تا خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت ادامه دار باشد.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 40 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قلرست
 • قصفها
 • قجام

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جدال خریدار و فروشنده امروز چهارشنبه 30 مهر است. در روزهای گذشته بازار وضعیت مطلوبی را سپری نکرد تا...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جدال خریدار و فروشنده امروز چهارشنبه 30 مهر است. در روزهای گذشته بازار وضعیت مطلوبی را سپری نکرد تا...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جدال خریدار و فروشنده امروز چهارشنبه 30 مهر است. در روزهای گذشته بازار وضعیت مطلوبی را سپری نکرد تا...

نظرات
راحله طهمورسی

سلام چرا دیگه این گزارش به روز نمیشه ؟