بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:603 تاریخ انتشار:1399/04/30 22:21 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 30 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 30 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

افزایش عرضه در پی فتح کانال 1 میلیون 900 هزار واحد

امروز دوشنبه 30 تیر است؛ در پی شرایط مساعد روزهای گذشته، معاملات امروز نیز از این شرایط  تاثیر گرفته بود تا شاهد معاملات مثبتی در کلیت بازار باشیم. همانند روز گذشته، در پیش گشایش معاملات امروز هم شاهد برتری خریداران بر فروشندگان بودیم. در ادامه همانند انتظار بازار وضعیت مطلوبی را سپری کرد و اکثر نمادهای بازار در محدوده مثبت معامله شدند.

پس از آن که در گزارش قبلی شاخص فیندو، به افزایش نرخ دلار به عنوان عامل احتمالی رشد بازار اشاره کردیم، امروز قیمت آن کاهش پیدا کرد. این کاهش باعث شد که بازار سرمایه در انتهای بازار با افزایش عرضه همراه باشد. افزایش عرضه‌ای که باعث شده است برای فردا معاملات متعادل‌تری را پیش بینی کنیم.

نتیجه معاملات امروز، به ترتیب رشد 59770 و 11276 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است تا بعد از چند روز، شاهد روندی هم جهت در این دو شاخص باشیم. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 355 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 162 سهم بوده است. مقایسه این دو متغیر با روز گذشته نشان از تعادل بازار و خروج از رفتار هیجانی دارد.

شاخص فیندو نیز علی‌رغم تمام افت خیزهایی که در طی جریان معاملات امروز تجربه کرد، در انتهای بازار با ثبت عدد 10.4- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحتتر این موضوع، محدوده 8- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 8- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز بار دیگر از محدوده امن خود خارج شده است، اما باتوجه به روند این شاخص در هفته گذشته، همچنان می‌توان وضعیت متعادل را برای آن متصور شد. توجه به این نکته که در اغلب جریان معاملاتی این شاخص در محدوده امن تعریف شذه یعنی 8- تا 4- قرار داشته است نیز بیانگر تعادل در معاملات امروز است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت سیمان، گچ و آهک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 14010 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 38 درصد کاهش داشته است. توجه به این موضوع که در این هفته اغلب شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه، متوقف می‌شوند، می‌تواند دلیل کاهش ارزش معاملات را توضیح دهد.

این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 3752 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 تیر

 

1. سیمان، گچ و آهک

شاخص فیندو صنعت سیمانصنعت ثابت چند گزارش اخیر شاخص فیندو، صنعت سیمان، گچ و آهک می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 11.5+ میلیون تومان بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. این صنعت با توجه به معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار در آن شاهد بودیم، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را در کل بازار به خود اختصاص داده است. همانند کلیت بازار در ادامه بازار، شاخص فیندو روند نزولی به خود گرفت تا برای آن بتوانیم معاملات متعادل‌تری را در روزهای آتی متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 312 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 102 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سقاین
 • سخاف
 • سخوز

 

2. حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل انبارداریعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.8+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در دو نیمه متفاوت تقسیم‌بندی کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار، شاهد اختلاف سرانه مثبت همچنین با ارزش بالای معاملات بودیم.همین عامل باعث شد تا در این نیمه نقدینگی بالایی وارد این صنعت شود. اما در نیمه بعدی بازار شرایط به‌طور کامل تغییر کرد تا این دو متغیر روند نزولی در پیش گیرند

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 379 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حسیر
 • حکشتی
 • حتوکا

 

3. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.4+ میلیون تومان است. بررسی عدد نهایی شاخص فیندو در این صنعت نشان از تغییر رنگ این شاخص در نیمه دوم بازار دارد؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار، عدد مثبت در شاخص فیندو این موضوع را نشان می‌داد که نقدینگی بالایی وارد صنعت شده است. نقدینگی که با توجه به قدرت بالای آن، در نیمه دوم بازار با قرمز پوشی شاخص فیندو، در این صنعت باقی ماند تا در انتهای بازار بتوانیم از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 130 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 44 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ومشان
 • واحیا
 • وسنا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 تیر

 

1. بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و بازنشستگی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 31.7- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ در این مقطع با توجه به ارزش بالا و اختلاف سرانه پایینی در معاملات شاهد بودیم بیشترین خروج نقدینگی از این صنعت ثبت شده است. این میزان نقدینگی به قدری قوی بوده است که در ادامه مسیر شاخص فیندو مثبت نیز این نقدینگی خارج شده را به این صنعت بازگرداند تا بار دیگر از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 242 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 100 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • میهن
 • آسیا
 • ما

 

2. فلزات اساسی

شاخص فیندو صنعت فلزات اساسی

یکی از صنایعی که در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو در کل بازار گذاشته است، صنعت فلزات اساسی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 26- میلیون تومان در شاخص فیندو، به کار خود خاتمه داد. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد معاملاتی که در صنعت فولاد شاهد بودیم، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت و کاهش مقدار شاخص فیندو در کل بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2008 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 652 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فسدید
 • فولاد
 • فوکا

 

3. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23- میلیون تومان است. این صنعت روند مشابه کلیت بازار در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار، شاهد خروج نقدینگی بالایی در آن بودیم که باعث شد تا برای چندمین روز متوالی از این صنعت بتوانیم به عنوانی صنعتی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته است، یاد کنیم. بررسی معاملات نمادهای آن نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد تایرا و لخزر انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بروی این صنعت گذاشته‌اند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 166 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 62 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لخزر
 • تایرا
 • خمحرکه

شاخص فیندو 29 تیر 99

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   افزایش عرضه در پی فتح کانال 1 میلیون 900 هزار واحد

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   افزایش عرضه در پی فتح کانال 1 میلیون 900 هزار واحد

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   افزایش عرضه در پی فتح کانال 1 میلیون 900 هزار واحد

نظرات