بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:526 تاریخ انتشار:1399/02/30 20:07 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 30 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 30 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

تاثیر از بزرگان بازار. امروز 30 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته بازار تمام سبز شد، معاملات بازار سرمایه تحت تاثیر شرکت‌های بزرگ این بازار قرار گرفت. پس از ارائه گزاشات فصلی و ارائه صورت‌های مالی توسط شرکت‌ها، همان‌طور که انتظار می‌رفت شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی به دلیل کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین کاهش صادرات آن‌ها، گزارش خوبی را روانه بازار نکردند؛ همین امر باعث شد از ابتدای بازار شاهد تعادل در معاملات شرکت‌های این صنعت باشیم. این تعادل تا نیمه بازار ادامه داشت و بعد از آن با افزایش عرضه در بازار شاهد صف فروش در اکثر نمادهای بزرگ بازار بودیم. این نمادها همانند لیدر در بازار عمل کردند و باعث شدند که کلیت بازار به تعادل برسد و بخشی از رشدی که در ابتدای بازار در شاخص کل شاهد بودیم، اصلاح شود. این معاملات باعث شد که بازار فردا را نیز بتوان منفی پیش‌بینی کرد. نتیجه معاملات امروز رشد 6944 واحدی شاخص کل بوده است. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 176 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت برابر 405 سهم بوده است؛ این موضوع نشان می‌دهد که اصلاحی که در شاخص کل در مقاطعی از بازار تجربه کرده است، به‌دلیل کاهش قیمت سهم‌های بزرگ بازار بوده است و در کلیت بازار همچنان شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادهای بازار هستیم.

بررسی روند شاخص فیندو در روزهای اصلاحی شاخص کل و بازار سرمایه، نشان از سپری شدن روند صعودی در این شاخص دارد؛ به‌طوری که در معاملات امروز نیز همانند روز گذشته، شاخص فیندو وضعیت بهتری را ثبت کرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 7.3- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخض فیندو بازار با توجه به وضعیت امروز بورسهمان‌طور که گفته شد، همانند روز گذشته در معاملات امروز نیز شاهد بهبود وضعیت شاخص فیندو بودیم. توجه به این نکته که در 2 بازه نیم ساعته در شاخص فیندو شاهد عدد مثبت بودیم، بیانگر بهبود وضعیت این شاخص نسبت به روزهای گذشته است. ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو باعث شده است که همچنان این دید در بین فعالان بازار سرمایه به‌وجود آید که در روزهای آتی شاهد بازگشت شاخص کل به روند صعودی باشیم.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیش‌رو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند. همان‌طور که گفته شد، روند شاخص فیندو در یک هفته گذشته و در زمانی که بازار وارد اصلاح شد، صعودی بوده است؛ بررسی معاملات نیز نشان از بهبود وضعیت کلی بازار دارد که تاییدکننده نکته‌ای است که بیان کردیم.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی نشان می‌دهد که پس از آنکه در چند روز خروج نقدینگی حقیقی را در بازار شاهد بودیم، در معاملات امروز برآیند ورود نقدینگی حقیقی مثبت بوده که نشان از ورود نقدینگی توسط اشخاص حقیقی دارد.

بیشترین تاثیر را به‌روی شاخص فیندو صنعت بانک‌ها و صنعت فرارده‌های نفتی داشته‌ است که باعث کاهش مقدار قابل توجه شاخص فیندو در کلیت بازار شده‌اند. همچنین معاملات این دو صنعت باعث شد که شاخص کل نیز در میانه بازار بخشی از رشد خود را اصلاح کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 11028 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 15 درصد کاهش داشته است. همان‌طور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز بیان کردیم، بررسی روند ارزش معاملات قدرت عرضه و تقاضا و وضعیت معاملات را به خوبی نشان می‌دهد. برای توضیح این موضوع، با توجه به نمودار می‌توان دریافت که در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30 شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی بودیم؛ این افزایش ارزش معاملات را با افزایش قدرت فروشندگان در نمادهای بزرگ بازار می‌توان توجیه کرد که باعث کاهش قیمت پایانی آن‌ها و همچنین اصلاح شاخص کل شده است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2755 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو اعدادی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتر اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعتعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 44.61+ میلیون تومان است. شاخص فیندو در این صنعت یکی‌دیگر از روزهای خوب معاملاتی را سپری کرد؛ همان‌طور که در نمودار مشخص است در اکثر بازه‌های زمانی شاهد شاخصی مثبت و سبز در این صنعت بودیم. اما مهمترین نکته معاملات امروز دوام ارزش معاملات در طول روز است؛ این نکته باعث شده است سبزی شاخص فیندو همراه با ارزش بالای معاملات همراه باشد و در نتیجه شاهد ورود نقدینگی محسوسی به این صنعت باشیم.

این صنعت برای سومین روز متوالی یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در تاریخ 28 و 29 اردیبهشت مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 149 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زدشت
 • تلیسه
 • سیمرغ

 

    2) مواد دارویی

شاخص فیندو صنعت مواد داروییصنعتی که در چند روز اخیر در وضعیت رویایی به سر می‌برد صنعت مواد دارویی می‌باشد که بار دیگر به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. این صنعت در انتهای بازار با ثبت عدد 32.85+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. همان‌طور که در نمودار شاخص فیندو مشخص است این صنعت یکی‌دیگر از روزهای خوب خود را سپری کرده است و با ثبت روز تمام سبز همچنان به عنوان پیشتاز بازار نگاه تمام فعالان بازار را به خود جلب کرده است. همان‌طور که در گزاشات قبلی نیز بیان کردیم، بعد از آن که خبرهایی در خصوص آزادسازی ارز دولتی در این صنعت در شبکه‌های مجازی پیچیده شده بود، این صنعت در معاملات امروز مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفته است. این اتفاق باعث شده است که در چهار روز متوالی شاهد ورود نقدینگی قابل توجهی به این صنعت باشیم تا از این جهت نیز این صنعت رکورددار این موضوع باشد. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در تاریخ 27 و 28 و 29 اردیبهشت مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 216 میلیارد تومان می‌باشد. نکته مهم معاملات این صنعت افزایش ارزش معاملات در پایان بازار و سپری کردن روند صعودی در این متغیر می‌باشد که این احتمال را به‌وجود می‌آورد که در روزهای آتی همچنان شاهد رشد قیمت سهام این صنعت و توجه بازار به آن‌ها باشیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دحاوی
 • کاسپین
 • دجابر

 

    3) سایر محصولات کانه‌‌های غیرفلزی

شاخص فیندو صنعت سایر محصولات غیرفلزیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.36+ میلیون تومان است. جریان نقدینگی هوشمند در این صنعت تحت تاثیر معاملات نیمه نخست بازار قرار گرفته است؛ در نیمه نخست بازار با توجه به ارزش بالای معاملات و عدد مثبت شاخص فیندو، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. در مابقی بازار اگرچه شاخص فیندو اعداد بهتری را ثبت کرد، اما به‌دلیل پایین بودن ارزش معاملات، در نتیجه ورود و خروج محسوسی در آن دیده نشده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 108 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 33 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کمینا
 • کتوکا
 • کفپارس

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 30 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

   1) فراورده‌های نفتی کک، سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو فراورده‌های نفتی کک، سوخت هسته‌ایعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 30.10- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ در این مقطع شاهد معاملاتی به ارزش 482 میلیارد تومان و اختلاف سرانه 40.9- میلیون تومان بودیم. این امر باعث شد که بیشترین خروج نقدینگی در کل بازار در این صنعت و در این مقطع انجام شود. همان‌طور که در توضیحات شاخص کل بیان کردیم، معاملات این صنعت به عنوان لیدر در بازار عمل کرده و باعث شده است که تعادل را در کلیت بازار شاهد باشیم. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که در کل بازار بیشترین ارزش معامله را نماد شپنا به خود اختصاص داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 946 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبندر
 • شتران
 • شبریز

 

   2) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباریدر مقابل صنایعی که چندین روز ورود نقدینگی داشتند، صنعت بانک قرار می‌گیرد که برای چندمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.31- میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است، در ساعت 10:30 شاهد خروج نقدینگی محسوسی از این صنعت بودیم. همان‌طور که گفته شد، این خروج نقدینگی به نحوی بوده است که کلیت بازار را تحت تاثیر قرار داده است و منجر به تعادل در بازار شده است. این صنعت در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات را در کل بازار به خود اختصاص داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1248 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سامان
 • وکار
 • دی

 

    3) مواد غذایی و آشامیدنی

شاخص فیندو صنعت مواد غذایی و آشامیدنیدر مقابل صنعت مواد دارویی، صنعت مواد غذایی قرار می‌گیرد که روز تمام منفی را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 14.56- میلیون تومان به کار خود پایان داد. اگرچه از این صنعت در طی معاملات امروز خروج نقدینگی هوشمند ثبت شده است، اما شاخص این صنعت در بازار سرمایه با رشد همراه بوده است که تاییدکننده این موضوع است که شاخص فیندو بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار عمل کرده و  با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 677 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • غگز
 • غپینو
 • غشهداب

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تاثیر از بزرگان بازار. امروز 30 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تاثیر از بزرگان بازار. امروز 30 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تاثیر از بزرگان بازار. امروز 30 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته بازار...

نظرات