بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:628 تاریخ انتشار:1399/06/04 00:26
شاخص فیندو - 3 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 3 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز حمایت از بازار. امروز دوشنبه 3 شهریور است؛ در انتهای معاملات روز گذشته، جلسه‌ای در شورای عالی بورس برگزار شد تا درباره راه‌های حمایت از بورس گفت و گو کنند؛ در این جلسه تصمیمات مختلفی گرفته شد تا در جهت ایجاد و افزایش تقاضا در بازار بتوانند به بازار و سرمایه‌گذاران کمک کرده باشند. تصمیماتی از جمله این که به بانک‌ها مجوز خرید سهام و سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه به‌صورت موقت داده شد. اما مهم‌ترین تصمیمی که بر روی بازار سرمایه و جریان معاملات امروز اثر داشت، این بود که به شرکت‌های حقوقی دستور داده شد که هر کدام براساس مالکیت سهامی که در اختیار دارند، از بازار حمایت کنند. اگرچه همانند روزهای گذشته شاهد شروع خوب در معاملات نبودیم اما این تصمیم به نوبه خود باعث ایجاد بار روانی مثبتی در بازار شد.

در پیش‌گشایش معاملات امروز برتری همچنان از آن فروشندگان بود؛ به‌طوری که در این مرحله ارزش سفارشات فروش بیش از ۵ برابر ارزش سفارشات خرید بوده است. این موضوع نشان‌دهنده بازار سرخی دیگر در معاملات امروز بود. بازار سرخی که دو هفته‌ای است همه سرمایه گذاران را کلافه کرده است. در ادامه سرخی بازار به اندازه‌ای قدرت گرفت که شاهد ثبت رکورد جدیدی در میان بازار بودیم. در میانه بازار، تعداد نمادهای دارای پایانی منفی بیش از 20 برابر تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت شده بود.

معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته تفاوت‌هایی داشت. در صف فروش‌های اکثر نمادها، شاهد خریدهای قابل توجه و با حجم بالا اشخاص حقوقی بودیم. خریدهایی که بخشی به دلیل دستوری صادره در شورای عالی بورس و بخشی نیز به دلیل رسیدن قیمت اکثر سهام، به کف خود بوده است. این خریدها باعث شد که در مراحلی شاهد جریانات مثبت در بعضی از نمادهای بازار از جمله شاخص سازها باشیم. تیر آخر حقوقی‌ها در 15 دقیقه پایانی بازار زده شد. این اشخاص در این مقطع با خریدهای بالایی که داشتند باعث جمع آوری صف‌های فروش و کشیدن رنج مثبت در تعداد قابل توجهی از نمادهای بازار شد. این موضوع باعث شد که امیدواری در بازار سرمایه و به خصوص برای افراد خرد حقیقی بوجود آید تا شاید در روزهای آتی شاهد بهبود معاملات باشیم.

اگرچه در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 52 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 556 سهم بوده است، اما بررسی آخرین معامله سهام نشان از بهبود وضعیت معاملات دارد. نتیجه معاملات امروز، به ترتیب اصلاح 53687 و 8924 واحدی شاخص کل و هم وزن بوده است.

شاخص فیندو در معاملات امروز شرایط مشابه روز گذشته سپری کرد و در انتهای بازار در کنار وضعیت بحرانی کل بازار با ثبت عدد 30.9- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغیییرات شاخص فیندو

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز شرایط مشابه این شاخص در روز گذشته در پیش گرفت؛ به‌طوری که در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند از کل بازار بودیم.

در کنار شباهت گفته شده، شاخص فیندو نسبت به روزهای گذشته تفاوتی‌هایی داشته است که باعث شد در این روز وضعیت امیدوار کننده‌ای را نشان دهد. این شاخص با سپری کردن روند صعودی باعث شد که در کنار حمایت‌های اشخاص حقوقی از بازار، برای روزهای آتی وضعیت بهتری را در معاملات بتوانیم متصور باشیم.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 9112 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 26 درصد افزایش داشت است. همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، بررسی روند جریان معاملات می‌تواند نشان‌دهنده سرنخ‌های خوبی از تغییر روند باشد. به عنوان مثال در نیم ساعت انتهای بازار شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات در روند نزولی نشان‌دهنده تلاش سرمایه‌گذاران برای جمع آوری صف‌های فروش و متعادل کردن معاملات است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3755 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 شهریور

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

1) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 52.1+ میلیون تومان است. در معاملات امروز در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو ورود نقدینگی هوشمند بودیم. این صنعت در روزهای سرخ بازار، روزهای خوب خود را سپری می‌کند؛ حال سوالی که بوجود می‌آید این است که آیا این صنعت در روزهای منفی خودنمایی می‌کند یا در روزهای مثبت بازار نیز شاهد ادامه‌دار بودن ورود نقدینگی هوشمند و انجام معاملات مثبت در نمادهای آن خواهیم بود؟

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 21 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تکشا
 • لازما
 • تفیرو

 

    2) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.1+ میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که در در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد ورود بیشترین نقدینگی به این صنعت بودیم. این میزان نقدینگی با توجه به اختلاف سرانه مثبت و ارزش بالای معاملات در این مقطع انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 13 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 4 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کصدف
 • کهرام
 • کحافظ

 

3) عرضه برق، گاز و بخار آب

شاخص فیندو صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 1- میلیون تومان است. اگرچه عدد نهایی شاخص فیندو در این صنعت منفی است، اما بررسی نموداری نشان ‌دهنده روز خوب در این صنعت است؛ به‌طوری که در کنار روند صعودی شاخص فیندو، در 4 بازه زمانی نیم ساعته نیز شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 123 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 61 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مبین
 • بفجر
 • آبادا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 شهریور

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 86.8- میلیون تومان است. همانطور که در توضیحات شاخص فیندو کل بازار گفته شد، معاملاتی که در این صنعت انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی کل بازار داشته است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شد، به تنهایی باعث کاهش 14 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو این صنعت نشان می‌دهد که اصلی ترین دلیل کاهش خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار و شروع معاملات بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1371 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 644 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سمایه
 • وزمین
 • وپست

 

2) خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 49.1- میلیون تومان است. صنعت منفی این روزهای بازار سرمایه صنعت خدمات فنی و مهندسی است که برای سومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد معاملاتی که در نماد رمپنا انجام شده است، اصلی‌ترین دلیل برای خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت در چند روز اخیر بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 31 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 29 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • خفولا
 • تابا

 

3) حمل و نقل، انبارداری

شاخص قیندو صنعت حمل و نقل، انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 43.9- میلیون تومان است. معاملات این صنعت شباهت بالایی به صنعت خدمات فنی و مهندسی داشته است؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار، به‌دلیل انجام معاملات با ارزش بالا و اختلاف سرانه پایین، شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. در مابقی جریان معاملات، کاهش ارزش معاملات مانع از جابجایی نقدینگی بین سرمایه‌گذاران این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 59 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حرهشا
 • حفارس
 • حتوکا

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید. 

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز حمایت از بازار. امروز دوشنبه 3 شهریور است؛ در انتهای معاملات روز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز حمایت از بازار. امروز دوشنبه 3 شهریور است؛ در انتهای معاملات روز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز حمایت از بازار. امروز دوشنبه 3 شهریور است؛ در انتهای معاملات روز...

نظرات