بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:540 تاریخ انتشار:1399/03/03 23:05 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 3 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 3 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

آغاز سومین ماه سال 1399 با ساعت طلایی

امروز شنبه 3 خرداد سال 1399 است.  پس از آن که در آخرین روزهای هفته خبری مبنی بر آغاز فروش سهام عدالت منتشر شده، امروز انتظار افزایش عرضه و معاملات منفی را در اغلب سهام به‌خصوص سهامی که جزء سهام عدالت بودند داشتیم. امروز بازار سرمایه با مشکلاتی در هسته معاملات دست و پنجه نرم می‌کرد؛ مشکلاتی که باعث شد ساعت شروع معاملات به تعویق بیافتد و از ساعت 10:30 به بعد شاهد مچ شدن معاملات و شروع روز معاملاتی بودیم. تا این ساعت باتوجه به عدم معامله در بازار بورس، شاخص کل ثابت بوده و تغییر خاصی نداشته است اما بد از انجام معاملات شاخص به‌طور محسوسی اصلاح کرد. ذکر این نکته الزامیست که معاملات بازار فرابورس بدون مشکل انجام شد و از همان ابتدای بازار شاهد انجام معامله در این بازار بودیم.

معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته تفاوت‌هایی داشت؛ در روزهای گذشته این شرکت‌های بزرگ بودند که باعث قرمزی و اصلاح در شاخص کل شدند؛ اما در معاملات امروز باتوجه به این که شاخص کل و شاخص هم وزن هر دو منفی بودند و در انتهای بازار اصلاحی را تجربه کردند، این نتیجه را می‌توان گرفت که تمام شرکت‌های بزرگ و کوچک معاملات منفی داشته‌اند و به اصطلاح اصلاح همگانی بوده است.

نتیجه معاملات امروز اصلاح 26918 واحدی شاخص کل بوده است. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 365 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت برابر 219 سهم بوده است.

در کنار اصلاح شاخص کل و هم وزن در معاملات امروز، شاخص فیندو نیز نسبت به روزهای گذشته، وضعیت خوبی را سپری نکرد و به روند صعودی خود در هفته گذشته خاتمه داد. این شاخص در معاملات امروز توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 11- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

این شاخص در معاملات امروز با توجه به عدم انجام معاملات در ابتدای بازار روند قابل توجهی نداشته است. اما مهم‌ترین نکته در معاملات امروز، بازگشایی و انجام معاملات در ساعت 11:00 با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بوده است. در روزی که اکثر بازار وضعیت قرمز و معاملات منفی داشته‌اند ثبت این عدد به سهامداران همچنان نسبت به بازگشت شاخص کل و بازار به روند صعودی امیدواری می‌دهد. این شرایط باعث شده است که بتوان از این ساعت به عنوان ساعت طلایی بازار در طی معاملات امروز عنوان کرد.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلانی زودتر از وضعیت بازار و معاملات را استراج می‌کند. بین اهالی مختلف بازار سرمایه، دیدگاهی مبنی بر خروج زود هنگام افراد مطلع از اطلاعات مخفی از بازار وجود دارد. به عبارت ساده این دیدگاه که رانت و اطلاعات رانتی در بازار وجود دارد بین اهالی بازار سرمایه در حال چرخش است. تعداد زیادی به این دید رسیده‌اند که صف فروش‌هایی که در هفته گذشته در نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار شاهد بودیم، به این دلیل بوده است که این افراد نسبت به زمان فروش سهام عدالت اطلاعاتی داشتند. با بررسی عدد نهایی شاخص فیندو در هفته گذشته و خروج نقدینگی هوشمندی که در نمادهای بزرگ بازار سرمایه شاهد بودیم، شاید بتوان به گفته دوستان استناد کرد.

اخابر برای دومین روز متوالی است که باتوجه به معاملاتی که در آن انجام شده تاثیر قابل توجهی بروی شاخص فیندو میگذارد و باعث کاهش آن می‌شود. این نماد در ساعت 10:30 باعث کاهش 15 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است؛ اهمیت این عدد در صورتی درک می‌شود که اگر معاملات این نماد انجام نمی‌شد، در کلیت بازار عدد نهایی شاخص فیندو به صفر نزدیکتر میشد.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در کلیت بازار این برآیند به عدد منفی ختم شده است که به معنای خروج نقدینگی از بازار می‌باشد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، نسبت به روز گذشته، 15 درصد کاهش داشته است. دلیل این کاهش ارزش معاملات را میتوان عدم انجام معامله در بازار بورس تا ساعت 10:30 بدلیل مشکلاتی هسته معاملات عنوان کرد.

باتوجه به این موضوع که رفع مشکلات هسته و انجام معاملات از ساعت 10:30 به بعد انجام شده است، در نتیجه معاملات در ساعت 11:00 به ارزش میلیارد 1902 تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 خرداد

 

1. قند و شکر

شاخص فیندو

همانطور که در گزارش قبلی شاخص فیندو نیز بیان کردیم، پس از آن‌که در چند روز متوالی در صنعت زراعت شاهد ورود نقدینگی قابل توجهی بودیم، نوبت به صنعت دیگری از جنس مواد غذایی شده است. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 58.51+ میلیون تومان است.بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در ساعت 11:00 و پس از رفع مشکلات هسته معاملات انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 107 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قصفها
 • قنقش
 • قثابت

 

2. حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.02+ میلیون تومان است. ساعت طلایی در این صنعت را می‌توان ساعت 11:00 عنوان کرد. معاملاتی که در این ساعت انجام شده است باتوجه به ارزش 99 میلیارد تومانی و اختلاف سرانه 107.8+ میلیون تومانی، باعث شده که ورود نقدینگی قابل توجه به این صنعت در مقطع شاهد باشیم. این ورود نقدینگی به اندازه‌ای قوی بوده است که بر خروج نقدینگی که در بقیه ساعات معاملاتی از این صنعت شاهد بودیم، غلبه کرده تا شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در کل بازار باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 206 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حسیر
 • حسینا
 • حپترو

 

3. سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.07+ میلیون تومان است. صنعت محصولات کانی‌های غیر فلزی در حال سپری کردن بهترین روزهای خود هستند. این صنعت در 6 بازه زمانی در معاملات امروز با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو نشان از وضعیت خوب این صنعت دارد. همانند کلیت بازار، در این صنعت نیز بیشترین ورود نقدینگی در ساعت 11:00 انجام شده است تا بتوان از این مقطع دوباره به عنوان ساعت طلایی یاد کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 153 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کمینا
 • کرازی
 • کابگن

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 خرداد

 

1. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو

باتوجه به این موضوع که اکثر سهام این صنعت در بازار فرابورس قرار دارند، در نتیجه مشکلات امروز بازار بورس بروی این صنعت هیچ تاثیری نداشته و از همان ابتدای بازار شاهد وضعیت نرمال در این صنعت بودیم. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر است. اگرچه در نیم ساعت ابتدایی بازار شاخص فیندو عدد مثبتی را ثبت کرد، اما باتوجه به معاملاتی که در ادامه شاهد بودیم، باعث شده روند نزولی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی را در این صنعت شاهد باشیم و در نتیجه بتوان از این صنعت با ثبت عدد 17.87- میلیون تومان در شاخص فیندو به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند یاد کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 39 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآتوس
 • وصنا
 • وثوق

 

2. مواد غذایی و آشامیدنی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.57- میلیون تومان است. دو متغیر اصلی شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، در معاملات امروز روندی مخالف یکدیگر در پیش گرفتند؛ به‌طوری که اختلاف سرانه روندی نزولی در پیش گرفت ولی معاملات این صنعت به نحوی بوده است با نزدیک شدن به انتهای بازار‌ شاهد افزایش ارزش معاملات توسط اشخاص حقیقی باشیم. نتیجه این معاملات خروج نقدینگی هوشمند در انتهای بازار از این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 946 میلیارد تومان می‌باشد. روند معاملات این صنعت برخلاف کلیت بازار صعودی بوده است، به‌طوری که در نیم ساعت انتهایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 210 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • غنوش
 • غسالم
 • غدام

 

3. فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.23- میلیون تومان است. . این صنعت در چند روز متوالی باتوجه به گزاشات نه چندان مطلوبی که ارائه دادند، معاملاتی منفی را داشته است و اکثر نمادهای آن بطور تقریب در یک هفته گذشته 20 درصد قیمت آن‌ها کاهش پیدا کرده است.

این صنعت در کلیت جریان معاملاتی با ثبت عدد منفی خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت در ساعت 10:30 انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 353 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شزنگ
 • شرانل

شاخص هفتگی فیندو - 27 تا 31 اردیبهشت

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   آغاز سومین ماه سال 1399 با ساعت طلایی امروز شنبه 3...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   آغاز سومین ماه سال 1399 با ساعت طلایی امروز شنبه 3...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   آغاز سومین ماه سال 1399 با ساعت طلایی امروز شنبه 3...

نظرات