بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:581 تاریخ انتشار:1399/04/03 18:53 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 3 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 3 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز سه‌شنبه 3 تیر است؛ امروز معاملات فعالان بازار سرمایه همراه با تردید بود؛ تردیدی که با پاسخ به این سوال که آیا زمان اصلاح بازار فرارسیده است برطرف می‌شد. همانند روز گذشته، در ابتدا شاهد صف خرید در اکثر نمادهای بازار سرمایه بودیم؛ این صف خرید‌‌ها تا نیم ساعت پایانی بازار ادامه داشت تا اینکه شاهد افزایش قدرت فروشندگان در اکثر نمادهای بازار بودیم که نتیجه آن جمع شدن صف‌های خرید و متعادل شدن شرایط کلی بازار بود. از طرفی با توجه به نزدیکی شاخص کل به محدوده یک میلیون و 400 هزار واحدی، برخی از تحلیل‌گران این احتمال را درنظر گرفتند که زمان اصلاح بازار فرارسیده است. از طرفی برخی دیگر این نقطه را فرصت مناسب برای خرید دانستند و اقدام به خرید سهام و سرمایه‌گذاری مجدد کردند. در انتهای معاملات، شاخص کل با رشد 49462 واحدی به کار خود خاتمه داد تا شاهد رکورد جدیدی در تاریخ بازار سرمایه و همچنین شاخص کل باشیم.

در انتهای بازار، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 460 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 102 سهم بوده است.

اما در آن طرف ماجرا شاخص فیندو و شاخص کل روندی مشابه را سپری کردند. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 6.4- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

همان‌طور که گفته شد، شاخص کل و شاخص فیندو در معاملات امروز روندی مشابه را سپری کردند؛ به‌طوری که شاخص فیندو در ابتدا با شرایط مناسب شروع به کار کرد و در ادامه با سپری کردن روند صعودی باعث شد که اعلانی دوباره نسبت به احتیاط در معاملات را به همگان اعلام کند.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت استخراج کانه‌های فلزی انجام شد، بیشترین تاثیر منفی را به‌روی شاخص فیندو داشته است.

در گزارش‌های قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچکترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 16850 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 19 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز سنت‌شکنی کرد و با سپری کردن روند صعودی به کار خود خاتمه داد؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 4694 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. همان‌طور که در تشریح کل بازار نیز بیان کردیم، اصلی‌ترین دلیل افزایش ارزش معاملات حقیقی، عرضه سهام و جمع شدن صف‌های خرید بوده است.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 تیر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

 1) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 44.4+ میلیون تومان است. پس از آن که در روز گذشته نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از حوالی 9250 به 7400 ریال کاهش یافت، انتظار توجه بازار به این صنعت را داشتیم. اگرچه شاخص فیندو روز تمام مثبتی را سپری کرد، اما بررسی نموداری این شاخص نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار انجام شده است. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 224 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر همگام با کلیت بازار بود؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار بیشترین ارزش معاملات را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شپاس
 • شبندر

 

    2) فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت فنی و مهندسی

صنعت تمام سبز دیگر معاملات امروز، صنعت خدمات فنی و مهندسی است که در انتهای بازار با ثبت عدد 40.4+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این صنعت برای چهارمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. این تداوم در ورود نقدینگی هوشمند، این احتمال را در این صنعت به‌وجود می‌آورد که شاید اخبار مثبتی برای این صنعت در راه باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 64 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روز متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 9 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • تپولا
 • رنیک

 

    3) حمل و نقل و انبارداری

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل و انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.7+ میلیون تومان است. بررسی روند شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که دو متغیر اصلی تشکیل‌دهنده این شاخص یعنی ارزش معاملات حقیقی و همچنین اختلاف سرانه، در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفتند. این روند باعث شده است که این احتمال را بتوان برای این صنعت در نظر گرفت که در روزهای آتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 387 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حتاید
 • حکشتی
 • حتوکا

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 3 تیر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت استخراج کانه‌های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 37.1- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در عبارت "شروع خوب، پایان نه چندان مناسب" خلاصه کرد؛ به‌طوری که شاخص فیندو روز خوبی را با ثبت عدد مثبت آغاز کرد؛ اما در ادامه این فروشندگان بودند که قدرت خود را به بازار نشان دادند تا شاهد کاهش شاخص فیندو و ثبت اعداد منفی در ادامه باشیم. نکته قابل توجه معاملات این است که روند صعودی شاخص فیندو همراه با افزایش ارزش معاملات بوده است که این احتمال را به‌وجود می‌آورد که در روزهای آتی شاهد ادامه‌دار بودن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 787 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • کدما
 • کگل

 

    2) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی

صنعتی که جابه‌جایی نقدینگی در آن زیاد صورت می‌گیرد، صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی است که در انتهای معاملات با ثبت عدد 26.9- میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار انجام شده است. در مابقی بازار اگرچه شاخص فیندو به اعداد مثبتی نیز ختم شد ولی با توجه به کاهش ارزش معاملات نتوانست نقدینگی خارج شده را بازگرداند تا بار دیگر از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند یاد کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 569 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • آسیا
 • بخاور
 • پارسیان

 

  3) ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19- میلیون تومان است. در مقابل صنعت خدمات فنی مهندسی، صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی قرار می‌گیرد که با سپری کردن روز تمام منفی برای چندمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که با توجه به این موضوع که در نیم ساعت ابتدایی بازار کمترین اختلاف سرانه با بیشترین ارزش معاملات حقیقی همراه  بوده است در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند نیز در این مقطع در این صنعت ثبت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 537 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بترانس
 • بکام
 • بنیرو

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز سه‌شنبه 3 تیر است؛ امروز معاملات فعالان...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز سه‌شنبه 3 تیر است؛ امروز معاملات فعالان...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش عرضه در انتهای بازار. امروز سه‌شنبه 3 تیر است؛ امروز معاملات فعالان...

نظرات