بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:643 تاریخ انتشار:1399/06/29 07:17 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 29 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 29 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

سبزپوشی شاخص فیندو در بازار سرخ

امروز شنبه 29 شهریور است؛ در انتهای هفته گذشته شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ عرضه‌ای که یکی از دلایل آن بازگشایی سهام بزرگ و تغییر جریان معاملات به سمت آن‌ها بوده است. این عرضه‌ها باعث شد در اولین روز هفته، بازار سرمایه شروع خوبی نداشته باشد و شاهد معاملات منفی در کلیت بازار باشیم. در مرحله پیش‌گشایش شاهد برتری فروشندگان بر خریداران بودیم. این برتری تا میانه بازار ادامه داشت اما، بار دیگر تقاضا باعث شد شاخص کل اصلاح ابتدایی معاملات خود را جبران کند و روندی صعودی را در پیش گیرد.

در انتهای معاملات بار دیگر ورق برگشت؛ نمادهای پالایشی پس از دوهفته که به دلیل افشا اطلاعات در خصوص تغییر نرخ متوقف شده بودند، مورد معامله قرار گرفتند. بازگشایی نه چندان مناسب این نمادها باعث شد عرضه‌های در بازار افزایش پیدا کند و شاخص کل با اصلاح 4602 واحدی به کار خود خاتمه دهد. ذکر این نکته الزامیست که بازگشایی نماد شتران و شپنا به تنهایی باعث کاهش 7 هزار واحدی شاخص کل شد.

اما طی اتفاقی در ادامه سفارشات گروه پالایشی‌ها حذف شد.

شاخص هم وزن نیز در معاملات امروز سرخ پوش شد و با اصلاح 2500 واحدی به کار خود خاتمه داد.

علی‌رغم سرخ پوشی شاخص کل و هم وزن، شاخص فیندو روز متفاوتی را سپری کرد و در انتهای معاملات با ثبت عدد 4.4+ میلیون تومان نوید بخش روزهای آتی بهتر برای بازار سرمایه است. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

شاخص فیندو پس از گذشت چند روز بالاخره مثبت شد تا در روزی که بازار سرمایه وضعیت خوبی نداشته است، نشان‌دهنده این موضوع باشد که همچنان حقیقی‌های بازار در حال ورود به بازار و حمایت از سهام خود هستند. توجه به این نکته که در 5 بازه زمانی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به صنعت بودیم، نشان‌دهنده وضعیت خوب معاملات و ورود نقدینگی توسط حقیقی‌ها به بازار است.

یکی از اتفاقات مهم در شاخص فیندو ثبت عدد مثبت در 3 روز متوالی است که پس از ماه‌ها در این شاخص رخ داده است. در شرایطی که بازار احتیاج به حمایت دارد، این اتفاق می‌تواند بهترین رخداد باشد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی در صنعت محصولات شیمیایی انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فرآروده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی ( شاخص فیندو هفتگی 22 - 26 شهریور ) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

تعادل در معاملات و بهبود جریان معاملات باعث شد تا ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز افزایش پیدا کند و به عدد 11782 میلیارد تومان برسد. این میزان نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 20 درصد رشد داشته است که نشان دهنده بهبود جریان معاملات است. نقطه تمایز معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته، تعادلی است که در جریان معاملات شاهد بودیم؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 1683 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. این موضوع در کنار روند صعودی شاخص فیندو،  نشان‌دهنده حضور خریداران با قدرت حقیقی در بازار است.  

در کنار بهبود وضعیت شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز مثبت بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 29 شهریور

 

1. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 52.2+ میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت رخ داده است. این روند در ادامه بازار ادامه داشته است تا برای سومین روز متوالی از این صنعت را به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم.  

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 125 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 55 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وارس
 • واحیا
 • واحصا

 

2. قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و کر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 49.3+ میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، همانند کلیت بازار این صنعت نیز روز متعادلی را سپری کرد تا در تمام جریان معاملاتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن باشم. اگر این روند در روز آتی نیز ادامه‌دار باشد، معاملات مثبتی را در کلیت این صنعت احتمالا شاهد خواهیم بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 52 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 7 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قنیشا
 • قنقش
 • قجار

 

 

3. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو صنعت محصولات شیمیایی

صنعت تمام مثبت معاملات امروز صنعت محصولات شیمیایی است که با ثبت 18.1+ میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه داد. این صنعت در گزارش قبلی نیز وضعیت خوبی را سپری کرد و در چند روز به عنوان صنعت ناجی بازار شناخته شد. همانطور که در تشریح شاخص فیندو در کل بازار بیان کردیم، معاملاتی که در این صنعت انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که شخارک و زاگرس با توجه به اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات، بیشترین تاثیر مثبت را بروی این صنعت داشته‌اند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1704 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 243 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زاگرس
 • شغدیر
 • شخارک

 

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 29 شهریور

 

1. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.6- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، این صنعت با سپری کردن دو نیمه متفاوت در معاملات خود، برخلاف کلیت بازار عمل کرد؛  در نیمه ابتدایی بازار شاهد بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. در ادامه اگرچه شاخص فیندو روندی صعودی را سپری کرد و در انتهای بازار به اعداد مثبت رسید، اما کاهش ارزش معاملات مانع از بازگشت نقدینگی خارج شده از این صنعت شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 15 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاراک
 • فجام
 • فبیرا

 

2. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.9- میلیون تومان است. بازگشایی نمادهای این صنعت اصلی‌ترین عامل افزایش عرضه در بازار بوده است. در نمودار شاخص فیندو این صنعت نیز این موضوع به خوبی قابل رویت است؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار، با بازگشایی نمادهایی که به دلیل افشا اطلاعات بسته بودند، شاخص فیندو به اعداد منفی ختم شد تا علاوه بر این صنعت، شاخص فیندو در کل بازار نیز در این مقطع منفی شود. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که شپنا و شتران با توجه به اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات، بیشترین تاثیر مثبت را بروی این صنعت داشته‌اند.

لازم به ذکر است این گزارش پیش از ابطال سفارشات گروه پالایشی ثبت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 721 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شتران
 • شبریز

 

3. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.1- میلیون تومان است. اگرچه در آغاز معاملات ثبت عدد مثبت در این صنعت بودیم، اما افزایش عرضه توسط اشخاص حقیقی در میانه بازار باعث شد شاخص فیندو روندی نزولی در پیش گیرد. افزایش ارزش معاملات در انتهای بازار و ثبت عدد مثبت در نیم ساعت پایانی در شاخص فیندو، نکات مثبت معاملات این صنعت است؛ اگر این روند در روزهای آتی نیز ادامه دار باشد، می‌توان وضعیت متفاوت را برای این صنعت متصور شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 14 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بایکا
 • بکام
 • بنیرو

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   سبزپوشی شاخص فیندو در بازار سرخ امروز شنبه 29...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   سبزپوشی شاخص فیندو در بازار سرخ امروز شنبه 29...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   سبزپوشی شاخص فیندو در بازار سرخ امروز شنبه 29...

نظرات