بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:602 تاریخ انتشار:1399/04/29 22:17 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 29 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 29 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

رالی صعودی جدید در پی افزایش نرخ دلار. امروز یکشنبه 29 تیر است؛ بازار سرمایه در روزهای گذشته، تغییر روند داد تا بعد از اصلاح دو هفته‌ای شرکت‌های کوچک، شاهد رشد دوباره آن‌ها باشیم. امروز بازار برخلاف روز گذشته، در پیش‌گشایش با برتری خریداران آغاز به کار کرد؛ برتری که نشان‌دهنده روند صعودی و سبز پوشی بازار در ادامه بود. در ادامه همانند انتظار بازار وضعیت مطلوبی را سپری کرد و اکثر نمادهای بازار در محدوده مثبت معامله شدند.

اما مهم‌ترین نکته در تاریخ 29 تیر 1399 برای کل بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری، رسیدن دلار نیمایی به مبلغ 20 هزار تومان بوده است. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که بتوانیم دلار را محرک جدیدی برای رشد بازار در نظر بگیریم. دلار نیمایی 20 هزار تومانی در کنار سایر عوامل از جمله ادامه‌دار بودن کسری بودجه دولت، باعث شده است که همچنان روند بازار را صعودی در نظر بگیریم و بتوانیم اهداف بالایی را برای شاخص متصور باشیم.

نتیجه معاملات امروز، به ترتیب رشد 55773 و 13363 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است تا بعد از چند روز، شاهد روندی هم‌جهت در این دو شاخص باشیم. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 431 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 122 سهم بوده است.

در کنار بهبود کلیت بازار، شاخص فنیدو نیز وضعیت مناسب‌تری نسبت به روزهای گذشته در پیش گرفت و با ثبت عدد 5.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع که میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 8- تا 4- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 8- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرد و توانست به محدوده امن خود بازگردد. این شاخص برخلاف معاملات روز گذشته، با ثبت عدد مثبت روز معاملاتی خود را شروع کرد؛ اگرچه در ادامه با سپری کردن روند نزولی باعث شد که عدد نهایی شاخص منفی شود، اما با توجه به نکاتی که درباره تفسیر عدد نهایی شاخص فیندو بیان کردیم، این شاخص در محدوده امن خود قرار دارد که نشان‌دهنده شرایط نرمال معاملات است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنایع فلزات اساسی و بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت خدمات فنی و مهندسی انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 22613 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 73 درصد افزایش داشته است. اصلی‌ترین دلیل افزایش ارزش معاملات حقیقی، جابه‌جایی زیاد سهام بین سهامداران و همچنین متعادل بودن بازار بوده است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 5244 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

                                                                                               

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 29 تیر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو خدمات فنی  و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 79+ میلیون تومان استاین صنعت یکی از بهترین روزهای خود را در معاملات امروز سپری کرد؛ به‌طوری که در تمام جریان معاملاتی با ثبت عدد مثبت، ورود نقدینگی هوشمند را به آن شاهد بودیم. بررسی جریان معاملات نمادهای آن نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو این صنعت، نماد رمپنا داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 122 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 62 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • تابا

 

    2) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو ماشین آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.7+ میلیون تومان است. بررسی معاملات امروز این صنعت نشان می‌دهد با توجه به تعادلی که در ارزش معاملات حقیقی شاهد بودیم، ورود نقدینگی هوشمند نیز در این صنعت به تعادل انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 139 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت معاملاتی به ارزش 20 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تایرا
 • تکشا
 • لبوتان

 

    3) سیمان، گچ و آهک

شاخص فیندو سیمان، گچ و آهک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.5+ میلیون تومان است. این صنعت برای چهارمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی وضعیت معاملات آن نشان می‌دهد که همانند صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات، در کل جریان معاملاتی، ورود نقدینگی هوشمند به آن به‌صورت متعادل انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 432 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت معاملاتی به ارزش 62 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سکارون
 • ستران
 • سخوز

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 29 تیر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو کاشی و سرامیک

پس از آن که در یک هفته متوالی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به صنعت کاشی و سرامیک بودیم، این صنعت در معاملات امروز، با ثبت عدد 35.6- میلیون تومان به این روند خاتمه داد. همان‌طور که در تصویر مشخص است، معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی انجام شده است، با توجه به اختلاف سرانه پایین و ارزش بالای معاملات، باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است. اگرچه در ادامه شاخص فیندو توانست روند صعودی در پیش گیرد و در مقاطعی اعداد مثبت را نیز ثبت کرد، اما کاهش ارزش معاملات نتوانست نقدینگی خارج شده از صنعت را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 101 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 37 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپارس
 • کساوه
 • کحافظ

 

    2) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو بیمه و صندوق بازنشستگی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.5- میلیون تومان است. این صنعت روندی مشابه کلیت بازار در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاخص فیندو عدد مثبتی را ثبت کرده است اما در ادامه روند نزولی را در پیش گرفته است که عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند بوده است. نکته مهم معاملات این است که در انتهای بازار شاخص فیندو اعداد مثبتی را ثبت کرد تا این احتمال را به‌وجود آورد که شاید در روزهای آتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت و معاملات مثبت در آن باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 589 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بپاس
 • میهن
 • ملت

 

    3) رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.7- میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در میانه بازار انجام شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که نماد مداران بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو گذاشته است؛ به‌طوری که همین نماد به تنهایی باعث کاهش 4 واحدی شاخص فیندو این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 328 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مرقام
 • سیستم
 • مداران

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار رالی صعودی جدید در پی افزایش نرخ دلار. امروز یکشنبه 29 تیر است؛ بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار رالی صعودی جدید در پی افزایش نرخ دلار. امروز یکشنبه 29 تیر است؛ بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار رالی صعودی جدید در پی افزایش نرخ دلار. امروز یکشنبه 29 تیر است؛ بازار...

نظرات