بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:523 تاریخ انتشار:1399/02/29 20:39 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 29 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند

شاخص فیندو - 29 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

تغییر 180 درجه

امروز 29 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته صف فروش در اکثر نمادها جمع آوری شد و شاهد معاملاتی متعادل بودیم، انتظار می‌رفت که بازار امروز به اصلاح چند روزه خود پایان دهد. امروز معاملات در محدوده مثبت شروع شد و در همان ابتدای بازار شاهد تشکیل صف خرید در اکثر نمادهای بازار بودیم. اما در میانه شاهد تقابل چند باره خریداران و فروشندگان بازار بودیم؛ تقابلی که نتیجه آن این بود که در مقاطعی از بازار عرضه‌ها افزایش پیدا می‌کرد و در مقاطعی دیگر به تشکیل مجدد صف‌های خرید میانجامید. در این مقاطع نمادهای بزرگ بازار از جمله شبندر، فولاد، وبملت به عنوان لیدر بازار عمل می‌کردند و تغییر در معاملات آن‌ها کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌داد. اما در پایان بازار مجدد این تقاضا بود که باعث صف خرید دوباره را در اکثر نمادها شاهد باشیم. معاملات امروز به نحوی بود که این نتیجه را می‌توان از آن گرفت که تمام افرادی که در چند روز گذشته اقدام به فروش سهام خود کردند، دوباره در محدوده مثبت و صف خرید اقدام به خرید سهام جدید نموده‌اند. نتیجه معاملات امروز پایان اصلاح چند روزه بازار و رشد 26127 واحدی شاخص کل بوده است. توجه به این نکته که در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 121 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت برابر 458 سهم بوده است، نیز بیانگر بهبود شرایط بازار نسبت به روزهای گذشته است.

بررسی روند شاخص فیندو در روزهای اصلاحی شاخص کل و بازار سرمایه، نشان از سپری شدن روند صعودی در این شاخص دارد؛ به‌طوری که در معاملات امروز نیز همانند روز گذشته، شاخص فیندو وضعیت بهتری را ثبت کرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 7.3- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

 

شاخص فیندو

مهمترین نکته در معاملات امروز، معاملاتی است که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است که در آن شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو همراه با ارزش بالای معاملات بودیم. برخلاف روزهای گذشته، که درآن شاخص فیندو در کل جریان معاملاتی شاخص منفی را ثبت می‌کرد، امروز این شاخص از این قاعده پیروی نکرد و در نیم ساعت ابتدایی بازار با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، امیدهای سهامداران را نسبت به بازگشت شاخص کل به روند صعودی و پایان اصلاح چند روز بازار، زنده نگه داشت.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکیدگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند. همانطور که گفته شد، روند شاخص فیندو در یکه هفته گذشته و در زمانی که بازار وارد اصلاح شد، صعودی بوده است؛ بررسی معاملات نیز نشان از بهبود وضعیت کلی بازار دارد که تایید کننده نکته‌ای است که بیان کردیم.

بررسی برایند ورود و خروج نقدینگی نشان می‌دهد که پس از آنکه در چند روز خروج نقدینگی حقیقی را در بازار شاهد بودیم، در معاملات امروز برایند ورود نقدینگی حقیقی مثبت بوده که نشان از ورود نقدینگی توسط اشخاص حقیقی دارد.

بیشترین تاثیر را بروی شاخص فیندو صنعت فلزات اساسی داشته‌ است که باعث کاهش مقدار قابل توجه شاخص فیندو در کلیت بازار شده اند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 13058 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 30 درصد افزایش داشته است. همانطور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز بیان کردیم، بررسی روند ارزش معاملات قدرت عرضه و تقاضا و وضعیت معاملات را به خوبی نشان می‌دهد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3463 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 29 اردیبهشت

 

1. زراعت

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.70+ میلیون تومان است. پس از آنکه در روز گذشته این صنعت وضعیت خوبی را سپری کرد و توانست در 6 بازه زمانی ورود نقدینگی هوشمند را نشان دهد، این انتظار می‌رفت که معاملات امروز این صنعت نیز وضعیت مناسبی داشته باشد. بررسی نموداری شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که همانند کلیت بازار بیشترین ارزش معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. باتوجه به این که در این مقطع شاهد اختلاف سرانه بالا به ارزش 24.9+ میلیون تومان بودیم، در نتیجه در این مقطع شاهد بیشترین ورود نقدینگی به این صنعت بودیم تا در انتهای بازار بتوانیم از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 167 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زدشت
 • سیمرغ
 • تلیسه

 

2. مواد دارویی

شاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.04+ میلیون تومان است. این صنعت صنعت اول مورد توجه بازار است. صنعتی که معاملات در اکثر  نمادهای آن در محدوده مثبت کامل و صف خرید در حال انجام است. دلیل این وضعیت مناسب و مثبتی که در چند روز اخیر در این صنعت مشاهده می‌شود، زمزمه‌های حذف دلار 4200 تومانی از این صنعت و آزاد سازی نرخ سازی در آن است که باعث افزایش سودآوری شرکت‌های این صنعت می‌شود. همانطور که در نمودار مشخص است در اکثر بازه‌های زمانی شاهد شاخصی سبز و ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو این صنعت هستیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 219 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 106 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • داسوه
 • دحاوی
 • پخش

 

3. منسوجات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.17+ میلیون تومان است. اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی که دو متغیر اصلی تشکیل دهنده شاخص فیندو هستند، در معاملات این صنعت روندی مخالف یکدیگر در پیش گرفتند؛ به‌طوری که اختلاف سرانه در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفت و ارزش معاملات حقیقی روندی نزولی در پیش گرفتند. در نگاه اول به نمودار به این نتیجه میرسیم که در کلیت بازار خروج نقدینگی هوشمند رخ داده است؛ اما با بررسی بیشتر متوجه به این موضوع پی می‌بریم که در این صنعت، قدرت اختلاف سرانه بر ارزش معاملات غلبه کرده است. برای توضیح این جمله، می‌توان به این نکته اشاره کرد که اگرچه در یک ساعت ابتدایی بازار ارزش بالای معاملات و اختلاف سرانه در مقدار منفی کمی قرار داشته است، اما در ادامه بازار، در 5 بازه زمانی اختلاف سرانه در محدوده 25+ تا 70+ میلیون تومان قرار داشته است، در نتیجه اختلاف سرانه بالا برتر از ارزش بالای معاملات عمل کرده و شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 9 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 6 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نتوس تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 29 اردیبهشت

 

1. مواد غذایی و آشامیدنی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.58- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، این صنعت در اکثر بازار سرخ پوش بوده و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد غدام انجام شده است، باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار شده است. ذکر این نکته الزامیست که این سهم بیشترین جابجایی سهام را در کل بازار نسبت به تعداد سهام تشکیل دهنده خود، را داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 809 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 398 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • غشهداب
 • بهپاک
 • خودکفا

 

2. دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت پایانی بازار خلاصه کرد. در این مقطع شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی و اختلاف سرانه پایین بودیم که همین امر باعث خروج نقدینگی هوشمند در این مقطع از این صنعت شده است. در ادامه بازار باتوجه به پایین بودن ارزش معاملات ورود و خروج قابل توجهی در نقدینگی این صنعت انجام نشده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 35 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لکما
 • لپارس

 

3. فلزات اساسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.42- میلیون تومان است. این صنعت روز تمام منفی را سپری کرد. همانطور که در توضیحات شاخص کل بیان کردیم، این صنعت باتوجه به ارزش بالای معاملات آن به عنوان لیدر بازار عمل کرده و معاملات کلیت بازار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. برای توضیح بیشتر به معاملات امروز نمادهای این صنعت خواهیم پرداخت. در معاملات امروز میانه بازار افزایش عرضه‌ را در معاملات نماد فولاد شاهد بودیم، این افزایش عرضه باعث شد کلیت بازار تحت تاثیر قرار گیرد و بازار برای لحظاتی با افزایش عرضه و اصلاح همراه باشد. ذکر این نکته الزامیست که این سهم بیشترین ارزش معاملات را در کل بازار در طی معاملات امروز به خود اختصاص داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1791 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 992 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فزرین
 • وسدید
 • فوکا

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تغییر 180 درجه امروز 29 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تغییر 180 درجه امروز 29 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تغییر 180 درجه امروز 29 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در...

نظرات