بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:520 تاریخ انتشار:1399/02/28 17:56 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 28 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 28 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بهبود شرایط بازار. امروز 28 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه همانند روز گذشته، با صف فروش در اکثر نمادهای بازار شروع به کار کرد؛ اما از همان ابتدای بازار قدرت عرضه‌ها نسبت به روز گذشته کاهش یافته بود و صفوف فروش با حجم کمتری تشکیل شده بودند. این کاهش حجم صف فروش در نمادها این دید را از همان ابتدای بازار به‌وجود آورده بود که شاید امروز پایان اصلاح چند روزه بازار سرمایه باشد. در ادامه و در ساعت 10:30 شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات در کل بازار بودیم که نشان‌دهنده جمع‌آوری تعداد قابل توجهی از صف‌های بازار بوده است. این ارزش معاملات باعث شد که معاملات در برخی نمادها از منفی به مثبت تغییر حالت دهد. همانند روزهای گذشته معاملات دو نماد خساپا و خودرو پس از ساعت رسمی بازار انجام شد. این دو نماد باعث شدند که شاخص کل رشدی را تجربه کند و مقداری از اصلاحات را جبران کند. در پایان این معاملات، شاخص کل با اصلاح 19014 واحدی به کار خود پایان داد.

توجه به این نکته که در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 357 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 221 سهم بوده است، نیز بیانگر بهبود شرایط بازار نسبت به روزهای گذشته است.

در کنار بهبود معاملات، امروز شاخص فیندو نیز وضعیت بهتری را نسبت به روزهای گذشته سپری کرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 9- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

تغییرات شاخص فیندو بورس با توجه به معاملات امروز بورسیکی از نکات مثبت معاملات امروز، سبزپوشی شاخص فیندو در مقطعی از بازار است. برخلاف روزهای گذشته، که در آن شاخص فیندو در کل جریان معاملاتی شاخصی منفی را ثبت می‌کرد، امروز این شاخص از این قاعده پیروی نکرد و در ساعت 10:00 شاهد عددی مثبت در آن بودیم. همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیش‌رو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات امروز و اعداد نهایی شاخص فیندو در نیم ساعت‌های مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به افزایش عرضه می‌دهد و قدرت فروشندگان را نسبت به بازار اعلام می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید معاملات امروز را در نظر بگیرید؛ همان‌طور که گفته شد در ساعت 10:00 شاهد سبز شدن شاخص فیندو بعد از مدت‌ها بودیم؛ نتیجه این سبزپوشی نیم ساعت بعد در بازار نمایان شد تا شاهد جمع‌‌آوری صف فروش‌هایی باشیم که در چند روز متوالی در بازار خودنمایی می‌کردند.

کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است در ساعت 09:30 با عدد 26.8- میلیون تومان ثبت شده است.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی نشان می‌دهد که همانند شاخص کل که بعد از مدت‌ها اصلاح را تجربه کرد، ورود نقدینگی که در دو ماه گذشته به بازار شاهد بودیم نیز متوقف شده است؛ در نتیجه برآیند نقدینگی در معاملات امروز به خروج منتهی می‌شود.

بیشترین تاثیر را به‌روی شاخص فیندو، صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری داشته‌ است که باعث کاهش مقدار قابل توجه شاخص فیندو در کلیت بازار شده است.

بررسی روند ارزش معاملات نکات مهمی را در خصوص روند بازار و جریان معاملاتی نشان می‌دهد. کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 11054 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 50 درصد افزایش داشته است. همان‌طور که در نمودار شاخص فیندو مشخص است، در ساعت 10:30 شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی بودیم. این افزایش ارزش معاملات را می‌توان نتیجه جمع‌آوری صف فروش در نمادها عنوان کرد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو اعدادی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتر اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 28 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) منسوجات

شاخص فیندو صنعت منسوجاتعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.55+ میلیون تومان است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 8 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نمرینو
 • نتوس

 

    2) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت با توجه به معاملات امروزعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.69+ میلیون تومان است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 174 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • آینده
 • زکشت
 • سیمرغ

 

    3) مواد دارویی

شاخص فیندو صنعت مواد داروییعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.74+ میلیون تومان است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 402 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دتولید
 • دامین
 • دحاوی

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 28 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیکعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 34.43- میلیون تومان است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 13 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کترام
 • کحافظ
 • کصدف

 

 2) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندوصنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسطعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.13- میلیون تومان است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 156 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لوتوس
 • تنوین
 • کالا

 

    3) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباریعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.08- میلیون تومان است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1101 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وپاسار
 • وملل
 • وآیند

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بهبود شرایط بازار. امروز 28 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه همانند روز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بهبود شرایط بازار. امروز 28 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه همانند روز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بهبود شرایط بازار. امروز 28 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه همانند روز...

نظرات
علی فیاض پور

خسته نباشید واقعا سایتتون عالی هست