بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:691 تاریخ انتشار:1399/08/28 05:16
شاخص فیندو - 28 آبان 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 28 آبان 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

تثبیت روند صعودی با حضور شستا

امروز چهارشنبه 28 آبان است. شباهت زیادی بین روند معاملات در این هفته دیده می‌شود؛ به‌طوری که بارها شاهد تقابل بین خریداران و فروشندگان بودیم. تقابلی که باعث شد بازار وضعیت متعادلی را سپری کند و نقدشوندگی آن افزایش پیدا کند. اما در این بین اتفاقات خاصی نیز به وقوع پیوست که به مواردی  از جمله بازگشایی شستا در روز گذشته اشاره کرد. سهام این شرکت به مدت دو ماه بسته بوده است. این موضوع انتقاداتی زیادی را برای این سهم به‌وجود آورده بود. انتقاداتی از جمله این موضوع که با وجود این که این شرکت مشکلاتی در افشا اطلاعات داشت، چرا دولت و سازمان به دنبال عرضه هر چه سریع تر آن بودند؟ آیا دولت و سازمان مربوطه از این میزان تخلف بهره می‌بردند؟ آیا این سهم را می‌توان سهم مدیران سازمان بورس نامید که در مواقعی که بازار سرخ است، با بهانه‌های مختلف اقدام به توقف و ممنوع کردن آن می‌کنند؟

بالاخره بعد از کلی جنجال و بحث در روز گذشته انتظارها به پایان رسید و شاهد بازگشایی سهام این شرکت بودیم. بازگشایی که باعث شد تا به تنهایی شاخص کل 10 هزار واحد افت کند. اما زمان زیادی سپری نشد که شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید برای این نماد بودیم. این موضوع باعث شد تا آخرین دغدغه سرمایه‌گذاران نسبت به بازگشایی نماد شستا و تاثیر آن بر روی روند بازار برطرف شود. در نتیجه معاملات امروز در حالی شروع شد که سرمایه گذاران در انتظار سپری شدن روز سبز دیگر برای بازار بودند. این موضوع در مرحله پیش‌گشایش معاملات نیز دیده می‌شد. مطابق انتظار ار همان ابتدای بازار معاملات با سپزپوشی آغاز شد و تا انتهای بازار نیز ادامه داشت. حال باید دید در هفته آتی آیا قوانین آخر هفته‌ای، ترمز بازار را می‌کشد و مانع از ادامه‌دار بودن روند صعودی بازار خواهد شد و یا این بار سازمان و دولت در کنار سرمایه‌گذاران خواهند بود؟

نتیجه معاملات امروز به ترتیب رشد 48373 و 6624 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است تا بازار سرمایه با سپری کردن هفته‌ای تمام سبز یادآور شرایط معاملات در تیرماه برای سرمایه‌گذاران شود. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 391 سهم و  تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 190 سهم بوده است، نیز نشان‌دهنده تعادل معاملات امروز است.

یکی از اطلاعیه‌هایی که تاثیر مثبت بر روی بازار داشته است متوقف شدن فروش سهام عدالت توسط اشخاص حقوقی بوده است. این موضوع باعث می‌شود که در مقطعی که بازار با افزایش تقاضا روبه‌رو می‌شوند، حقوقی‌ها در جهت عکس عمل نکنند و با افزایش عرضه‌های خود باعث از دست رفتن سرمایه گذاران نشوند. آیا متوقف کردن فروش سهام عدالت باعث باعث مثبت شدن بازار شد و سازمان بار دیگر با فروش بدون برنامه این سهام منجر به تغییر روند عادی بازار خواهد شد؟

شاخص فیندو نیز در معاملات امروز تعادل در کلیت بازار را نشان می‌دهد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 0.3- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد و در انتهای بازار در محدوده امن خود باقی ماند. این شاخص در 5 بازه نیم ساعته عدد مثبت را کرد تا در کنار سایر عوامل مثبتی که برای بازار به‌وجود آمده، شاهد بازگشت نقدینگی هوشمند به بازار باشیم.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

یکی از نکات مثبت و مهم معاملات امروز حفظ وضعیت مطلوب ارزش معاملات حقیقی بوده است. پس از آن که شاهد از دست رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران و صف‌های فروش بازار و دستکاری‌های دولت و سازمان بودیم، ارزش معاملات حقیقی  در یک ماه اخیر روند نزولی را در پیش گرفت. اما در معاملات امروز جدال چندباره بین خریداران و فروشندگان باعث شد تا این متغیر در سطح مطلوبی قرار گیرد. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 9837 میلیارد تومان بوده است. ذکر این نکته الزامیست که در زمانی که بازار سرمایه در اوج خود قرار داشت، میانگین ارزش معاملات برابر با 15 هزار میلیارد تومان بوده است. این موضوع اهمیت رصد ارزش معاملات را به خوبی نشان می‌دهد. چرا که اگر تغییری در این متغیر رخ دهد می‌توان انتظار تغییر روند بازار را داشته باشیم. بررسی جریان معاملات نشان‌دهنده وضعیت متفاوت این متغیر در معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته است؛ این متغیر در معاملات امروز روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 1405 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با مثبت بوده است که این متغیر نیز تایید کننده بهبود معاملات امروز باشد. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 28 آبان

 

1. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت چند رشته‌ای صنعتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 86.9+ میلیون تومان است. صنعت تمام مثبت معاملات امروز صنعت شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 86.9+ میلیون تمان به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده، باتوجه به اختلتف سرانه و ارزش بالای معاملات، عامل اصلی این ورود نقدینگی هوشمند به بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 197 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 98 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وغدیر
 • شستا
 • وصندوق

 

2. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی

صنعت جنجالی بازار صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای است که در انتهای بازار با ثبت عدد 73.7+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داده است. همانطور که در توضیحات شاخص فیندو عنوان شد، معاملاتی که در این صنعت انجام شده عامل اصلی در ورود نقدینگی هوشمند به بازار و مثبت شدن شاخص فیندو کل بازار بوده است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای شبندر، شپنا و شتران رخ داده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو این صنعت و کل بازار داشته است. حال سوال که به‌وجود می‌آید این است که آیا دولت با هدف بازگشایی مثبت صندوق پالایش یکم در حال حمایت از این صنعت است و یا اهداف دیگه‌ای مطرح است؟

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 158 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرده است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 57 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبندر
 • شپنا
 • شتران

 

3. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.7+ میلیون تومان است. صنعت تمام مثبت دیگر معاملات امروز صنعت واسطه‌گری‌ پولی و مالی بوده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای وارس و وآتوس انجام شده، با توجه به اختلاف سرانه و ارزش بالا، بیشترین تاثیر را بر روی شاخص فیندو این صنعت و ورود نقدینگی هوشمند به آن داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 23 میلیارد تومان می‌باشد. روند ارزش معاملات نیز در این صنعت نسبت به کلیت بازار متفاوت بوده است و در ساعات پایانی بازار بیشترین مقدار معاملات را شاهد بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وارس
 • وآتوس
 • واحصا

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 28 آبان

 

1. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت استخراج کانه‌های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 35.8- میلیون تومان است. اگرچه شاخص فیندو روندی صعودی در پیش گرفته است و در انتهای بازار به اعداد مثبت ختم شده است؛ اما بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده با توجه اختلاف سرانه بسیار پایینی که در این مقطع شده بودیم، باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است. کاما عامل اصلی سرخ پوشی شاخص فیندو بوده است؛ به‌طوری بیشترین مقدار معاملات این صنعت توسط این نماد انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 509 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تکنار
 • کاما
 • کبافق

 

3. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک و موسسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.3- میلیون تومان است. همانطور که گفته شد معاملاتی که در این صنعت انجام شده عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار و افت شاخص فیندو بوده است بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد در بیشتر جریان معاملات شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو این صنعت بودیم اما معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده، با توجه به اختلاف سرانه کم و منفی، باعث شده تا نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارج شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 919 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 322 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآیند
 • سمایه
 • وشهر

 

3. سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص فیندو صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.6- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ به‌طوری که در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند از آن بودیم. این موضوع باعث شده است تا اهمیت رصد معاملات هفته آتی این صنعت دوچندان شود؛ چرا که اگر این روند ادامه دار باشد، وضعیت خوب معاملات را نتوانیم برای آن متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 143 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 20 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولغدر
 • ولساپا
 • ولصنم

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   تثبیت روند صعودی با حضور شستا امروز چهارشنبه...

شاخص فیندو - 21 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   تثبیت روند صعودی با حضور شستا امروز چهارشنبه...

شاخص فیندو - 20 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   تثبیت روند صعودی با حضور شستا امروز چهارشنبه...

نظرات