بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:518 تاریخ انتشار:1399/02/27 20:36 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 27 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند

شاخص فیندو - 27 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز تمام سرخ بازار سرمایه

امروز 27 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار سرمایه روز سراسر منفی را سپری کرد؛ اکثر نمادهای بازار سرمایه در صف فروش شروع به کار کردند صف‌هایی که بیشتر هیجان همراه بوده است و تا انتهای بازار باقی ماند. مهمترین نکته معاملات امروز، بازگشایی سهام ایران خودرو بعد از افزایش سرمایه‌، است. با بازگشایی سهام ایران خودرو این دید بوجود آمده است که شاید واکنشی که سهامداران در پی بازگشایی نماد خساپا داشته‌اند، برای ایران خودرو نیز تکرار شود. همانطور که در هفته قبل نیز بیان کردیم، باتوجه با بازگشایی سهم خساپا و بار روانی که نسبت به پایین بودن قیمت آن، در بین فعالان بازار سرمایه ایجاد شده بود، این افراد اقدام به نقد کردن سهام خود کرده و قصد خرید سهام آن شرکت را داشته‌اند؛ اکنون نیز این احتمال وجود دارد که شاید بخشی از عرضه‌های بازار به دلیل بازگشایی سهام شرکت ایران خودرو باشد. ذکر این نکته الزامیست که معاملاتی که در ساعت 14 بروی نماد ایران خودرو انجام شد، باعث شد شاخص کل بخشی از اصلاح خود را جبران کند و در انتهای بازار با اصلاح 30187 واحدی به کار خود پایان دهد. این اصلاح باعث شد که شاخص کل تا بعد از ماه‌ها که روند صعودی سپری می‌کرد، به خود استراحت دهد تا قدرت لازم برای طی کردند دوباره روند صعودی را داشته باشد. توجه به این نکته که در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 437 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت برابر 137 سهم بوده است، نیز بیانگر قرمزی بازار در معاملات امروز می‌باشد.

در کنار اصلاح که شاخص کل در معاملات امروز تجربه کرد، شاخص فیندو در انتهای بازار عدد 17.9- میلیون تومان را ثبت کرد تا همچنان شاهد خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار باشیم. عدد نهایی شاخص فیندو بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

 

شاخص فیندو

شاخص فیندو همانند روزهای گذشته، در معاملات امروز نیز سرخ‌پوش ماند و در کل جریان معاملاتی شاهد شاخص منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم. کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است در ساعت 10:00 با عدد 29.3- میلیون تومان ثبت شده است.

بررسی برایند ورود و خروج نقدینگی نشان می‌دهد که همانند شاخص کل که بعد از مدت‌ها اصلاح را تجربه کرد، ورود نقدینگی که در دو ماه گذشته به بازار شاهد بودیم نیز متوقف شده است؛ در نتیجه برایند نقدینگی در معاملات امروز به خروج منتهی می‌شود.

بیشترین تاثیر را بروی شاخص فیندو صنایع، فروارده‌های نفتی و بانک‌ها داشته‌اند که باعث کاهش مقدار قابل توجه شاخص فیندو در کلیت بازار شده اند.

اما یکی از مهمترین نکات معاملات امروز، کاهش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی در کل بازار است. کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 7351 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، درصد 60 کاهش داشته است. باتوجه به این موضوع که اکثر نماد امروز در صف فروش قرار داشتند و به اصلاح قفل در صف بودند، این کاهش ارزش معاملات قابل توجیه است.

بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 2716 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند. 

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 27 اردیبهشت

 

1. منسوجات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.3+ میلیون تومان است. پس از آن که در آخرین روز هفته گذشته، از این صنعت به عنوان یکی از صنایع با کمترین خروج نقدینگی هوشمند نام بردیم، این احتمال بوجود آمد که در این صنعت شاهد ورود نقدینگی هوشمند نیز باشیم. بررسی نموداری شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی در این صنعت در نیمه ابتدایی بازار انجام شده است؛ در این بازه زمانی باتوجه به ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه مثبتی که شاهد بودیم، در نتیجه شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در این مقاطع بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 8 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 4 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نمرینو
 • نتوس

 

2. مواد دارویی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.5+ میلیون تومان است. بعد از آن که خبرهایی در خصوص آزادسازی دلار جهانگیری در این صنعت در شبکه‌های مجازی پیچیده شده بود، این صنعت در معاملات امروز مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفت و یکی از بهترین روزهای خود را سپری کرد. در روزی که کل بازار سرمایه، درگیر هیجان بودند، این صنعت یکی از معدود صنایعی است که روز تمام مثبت را سپری کرد و با سبزپوشی کامل به کار خود خاتمه داد. این سبزپوشی باعث شد که در کل جریان معاملاتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم. در کنار وضعیت خوبی که در شاخص فیندو این صنعت شاهد بودیم، شاخص این صنعت نیز با رشد 0.92+ درصدی باعث شده است که این صنعت در روز خونین بازار خوش در بدرخشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 447 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر همانند کلیت بازار، در این صنعت نیز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 128 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دتولید
 • دلقما
 • دلر

 

3. ماشین آلات و وسایل برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.6+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در این صنعت شاهد برتری اختلاف سرانه بر ارزش معاملات بودیم که همین امر باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است. برای توضیح این جمله، می‌توان به این نکته اشاره کرد که اگرچه در ساعت 09:30 ارزش بالای معاملات با اختلاف سرانه 2.4- میلیون تومان انجام شده است ولی با توجه به این موضوع که در ادامه بازار،در 4 بازه زمانی نیم ساعته، اختلاف سرانه در محدوده 45+ تا 60+ میلیون تومان قرار داشته است، در نتیجه اختلاف سرانه بالا برتر از ارزش بالای معاملات عمل کرده و شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 92 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر همانند کلیت بازار، در این صنعت نیز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 38 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نیرو
 • بایکا
 • بکاب

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 27 اردیبهشت

 

1. فعالیت‎های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 49.5- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را میتوان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد. باتوجه به این نکته در این مقطع شاهد معاملاتی به ارزش 65 میلیارد تومان و اختلاف سرانه 19- میلیون تومان بودیم، در نتیجه شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت در این مقطع بودیم. در ادامه بازار باتوجه به ارزش پایین معاملات، ورود و خروج قابل توجه نقدینگی در صنعت دیده نشده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 93 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فرابورس
 • کالا
 • تنوین

 

2. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 49.2- میلیون تومان است. شاخص فیندو در این صنعت یکی از روزهای پرنوسان خود را سپری کرد؛ توجه به این نکته که کمترین مقدار شاخص فیندو در معاملات امروز برابر 152.9- میلیون تومان و بیشترین مقدار آن برابر 102.4+ میلیون تومان است نیز بیانگر نوسانات بالایی است که این شاخص در معاملات امروز سپری کرده است.

همانطور که در نمودار مشخص است بیشترین خورج نقدینگی هوشمند در یک ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین مقدار تاثیر بروی شاخص فیندو را معاملات نماد وآیند داشته است که در ساعت 10:00 باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 553 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر نیز در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 282 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبملت
 • سامان
 • وتجارت

 

3. فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 42- میلیون تومان است. همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند شاخص فیندو در صنایع مختلف را در کنار شاخص این صنایع قرار دهید تا به این نکته مهم پی ببرید. در روزهای گذشته، باتوجه به مباحث مطرحی درباره صندوق‌های ETF دولتی، این صنعت و نمادهای تشکیل دهنده آن مرود توجه بازار قرار گرفته بود. این توجه را می‌توان در اعدادی که شاخص فیندو در یک ماه گذشته برای صنعت ثبت شده است مشاهده کرد. در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته خروج نقدینگی محسوسی در این صنعت ثبت شد که نتیجه آن وضعیت سرخی است که این صنعت در معاملات امروز سپری می‌کند. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین ارزش معامله را در کل بازار نماد شپنا به خود اختصاص داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت 368 برابر میلیارد تومان می‌باشد.  این متغیر همانند کلیت بازار، در این صنعت نیز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 269 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبهرن
 • شبریز
 • شبندر

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز تمام سرخ بازار سرمایه امروز 27 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز تمام سرخ بازار سرمایه امروز 27 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز تمام سرخ بازار سرمایه امروز 27 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار...

نظرات