بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:622 تاریخ انتشار:1399/05/26 19:48 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

اتفاقی نادر. امروز یکشنبه 26 مرداد است؛ همچنان شاهد بازار سرمایه سرخی هستیم؛ سرخی که هر روز به شدت آن افزوده می‌شود تا این بازار سخت‌ترین روزهای خود را تجربه کند؛ روزهایی که برای خیلی از سرمایه‌گذارانی که به تازگی به این بازار ورود کردند، ناآشناست. این عدم آشنایی باعث شده است که در این روزهای حیاتی، شاهد واکنش‌های هیجانی توسط خیلی از سهامداران باشیم.

معاملات امروز نیز همانند هفته گذشته وضعیت خوبی را سپری نکرد و از همان ابتدای بازار شاهد فشار فروش بودیم؛ به‌طوری که در مرحله پیش‌گشایش ارزش سفارشات فروش 3 برابر ارزش سفارشات خرید بوده است. این موضوع نشان‌دهنده تداوم فشار فروش و جو روانی منفی بازار بوده است. در ادامه بازار، فروشندگان دست از فروش برنداشتند تا در انتهای معاملات شاهد ثبت رکوردی دیگر در بازار سرمایه و آن اصلاح 4.8 درصدی یعنی 89603 واحدی شاخص کل در یک روز معاملاتی باشیم. این میزان اصلاح از اتفاقات نادر بازار سرمایه است؛ به‌طوری که در تاریخ احداث بازار سرمایه برای سومین باری است که شاخص کل بیش از 4 درصد اصلاح را تجربه می‌کند. علاوه بر بازار سرخی که در روزهای اخیر نیز شاهد آن بودیم، بازگشایی شستا به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های بازار سرمایه، باعث شد که تندی این اصلاح بیشتر شود؛ به‌گونه‌ای که این نماد به تنهایی باعث کاهش 21992 واحدی شاخص شده است. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 127 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 469 سهم بوده است، نیز بیانگر قرمز پوشی کلیت بازار در معاملات امروز است.

در این شرایط بازار بیش از پیش به حمایت شرکت‌های بزرگ بازار مانند لیدر احتیاج دارد. پس اصلاح 270 هزار واحدی شاخص کل، این شاخص به محدوده حساس تکنیکالی رسیده است. محدوده‌ای که اهمیت آن بیش از همیشه است. باید دید در روزهای آتی آیا بازار به این محدوده واکنش نشان خواهد داد؟

براساس آگهی منتشره، امروز آغاز پذیره‌نویسی اوراق سلف نفتی بوده است؛ اوراقی که برای 10 روز پذیره‌نویسی آن ادامه خواهد داشت. اوراقی که عده‌ای از اهالی بازار عرضه آن را در روزهای خونین بازار، شیطنت دولت می‌دانند. باید دید که آیا پس از پایان عرضه این اوراق بازار به روند صعودی خود باز خواهد گشت یا بازار زودتر از پایان پذیره‌نویسی این اوراق، می‌تواند بار دیگر رضایت‌مندی را در سرمایه گذاران به‌وجود آورد.

براساس اطلاعیه منتشره از سوی سازمان بورس اوراق بهادار، فردا آغاز دو شیفته شدن معاملات است. باید دید که آیا این موضوع کمکی به جریان معاملات و همچنین رفع مشکلاتی که در هسته معاملات و سامانه کارگزاری‌ها می‌کند؟

در روز خونین بازار سرمایه، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری نکرد تا در انتهای بازار با ثبت عدد 40.6- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- را می‌توان به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس با توجه به معاملات امروز

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت مناسبی را سپری نکرده است و در خارج از محدوده امن خود قرار دارد. نکته مهم این است که شاخص فیندو در معاملات امروز کمترین عدد را یک ماه اخیر ثبت کرده است. توجه به این نکته که در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، نیز بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت سیمان، گچ و آهک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

در معاملات امروز نیز شاهد کاهش ارزش معاملات حقیقی بودیم؛ به‌طوری که کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 7960 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 23 درصد کاهش داشته است. این تداوم در کاهش ارزش معاملات حقیقی از یک هفته پیش شروع شده است. اصلی‌ترین دلیل کاهش آن، ایجاد صف فروش در اکثر نمادهای بازار و مشکلاتی بوده است که در سامانه کارگزاری‌ها و هسته معاملات وجود داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2659 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 مرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) سیمان، گچ و آهک

شاخص فیندو صنعت سیمان و گچ و آهک

صنعت مثبت این روزهای بازار سرمایه صنعت سیمان، گچ و آهک می‌باشد که در معاملات امروز با ثبت عدد 8+ میلیون تومان در شاخص فیندو، بار دیگر به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که این صنعت شروع خوبی در معاملات را داشته است. شروعی که با اختلاف سرانه مثبت و ارزش بالا معاملات حقیقی همراه بوده است. این شروع خوب باعث شد تا همان ابتدای بازار شاهد ورود نقدینگی قوی به صنعت باشیم. در ادامه این دو متغیر روندی نزولی به خود گرفتند تا شاهد روند نزولی در شاخص فیندو باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 294 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 197 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سلار
 • سصوفی
 • سشمال

 

    2) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.2+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ به‌طوری که اکثر معاملات در کل جریان معاملاتی این صنعت، در این مقطع انجام شده است. نکته مثبت این است که این معاملات با اختلاف سرانه بالا همراه بوده است که نتیجه آن ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 135 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 110 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فنرژی
 • فاراک
 • فاما

 

 3) ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت شباهت بالایی به صنعت ساخت محصولا فلزی دارد؛ به‌طوری که در این صنعت نیز اکثر نقدینگی وارد شده به صنعت، در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. در مابقی بازار با کاهش ارزش معاملات حقیقی، ورود و خروج محسوسی را در نقدینگی وارد شده به صنعت شاهد نبودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 40 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 29 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نیرو
 • بایکا
 • بشهاب

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 مرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

تغییرات شاخص فیدو صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 148.5- میلیون تومان است. این صنعت با توجه به ارزش بالای معاملات آن در چند هفته اخیر از جمله صنایع تاثیرگذار بر کلیت بازار بوده است؛ به‌طوری که معاملات مثبت و منفی آن باعث کاهش یا افزایش شاخص کل و شاخص هم وزن شده است.

در معاملات امروز نیز این صنعت یکی از عوامل اصلی کاهش شاخص فیندو در کل بازار بوده است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شده است، به تنهایی عامل کاهش 8 واحدی شاخص فیندو در کل بازار بود است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بازگشایی که در نماد وآیند انجام شد، با توجه به ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه پایین، باعث شد در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:30، شاهد ثبت عدد 329.8- میلیون تومان در شاخص فیندو این صنعت باشیم. بازگشایی نماد وآیند با بازدهی 47 درصدی همراه بوده است، که این نکته بار دیگر به این موضوع اشاره می‌کند که شاخص فیندو مسقل از مثبت و منفی بودن بازار عمل می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1261 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآیند
 • دی
 • سامان

 

 2) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

تغییرات شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

صنعت منفی شاخص فیندو در دو هفته اخیر بازار سرمایه، صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی می‌باشد که در معاملات امروز، با ثبت عدد 116.8- میلیون تومان، بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی نموداری این شاخص نشان از وضعیت نامناسب آن دارد؛ به‌طوری که در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. نکته مثبت معاملات آن، افزایش ارزش معاملات در نیم ساعت انتهایی بازار است که نویدبخش بهبود معاملات این صنعت در روزهای آتی است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 62 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 26 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وغدیر
 • وصندوق

 

  3) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 83- میلیون تومان است. همان‌طور که در گزاراشات قبلی نیز بیان کردیم، از این صنعت به عنوان صنعت جنجالی این روزهای بازار سرمایه می‌توانیم نام ببریم؛ چرا که اخبار و تایید و تکذیب‌هایی که در مورد آن منتشر شد، یکی از اصلی‌ترین دلایل اصلاح بازار بوده است. از طرفی با توجه به بزرگی شرکت‌های این گروه و لیدری آن‌، معاملات در کل بازار تحت تاثیر این گروه قرار گرفت تا شاهد اصلاح همگانی در کلیت بازار باشیم. همان‌طور که در تصویر مشخص است پس از چند روز که این شاخص رنگ مثبت را تجربه نکرده بود، در معاملات امروز بهبود وضعیت را در آن به وضوح می‌توان دید؛ به‌طوری که در مقاطعی از بازار، شاخص فیندو اعداد مثبت را نیز ثبت کرده است. این موضوع زمانی بااهمیت می‌شود که چشم کل سرمایه‌گذاران و اهالی بازار، به معاملاتی است که در این صنعت انجام می‌شود؛ چرا که اگر بتوانیم بهبود وضعیت را در آن ببینیم، کلیت بازار وضعیت بهتری را تجربه خواهد کرد و می‌توان انتظار روند صعودی را برای کل بازار متصور شد. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 208 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبریز
 • شبهرن
 • شپنا

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید. 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اتفاقی نادر. امروز یکشنبه 26 مرداد است؛ همچنان شاهد بازار سرمایه سرخی...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اتفاقی نادر. امروز یکشنبه 26 مرداد است؛ همچنان شاهد بازار سرمایه سرخی...

شاخص فیندو - 21 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اتفاقی نادر. امروز یکشنبه 26 مرداد است؛ همچنان شاهد بازار سرمایه سرخی...

نظرات