بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:687 تاریخ انتشار:1399/08/26 21:33 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 26 آبان 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 26 آبان 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

همچنان متعادل

امروز دوشنبه 26 آبان است. معاملات امروز شباهت زیادی به روز گذشته داشته است؛ به‌طوری که بارها شاهد تقابل بین خریداران و فروشندگان بودیم. تقابلی که باعث شد بازار وضعیت متعادلی را سپری کند و نقدشوندگی آن افزایش پیدا کند.

 این تعادل از همان ابتدای بازار و در مرحله پیش‌گشایش قابل مشاهده بود؛ به‌طوری ارزش سفارشات خرید و فروش برابر بود. برخلاف انتظار در همان ساعات ابتدایی بازار، عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کرد. این عرضه‌ها باعث شد تا شاخص کل و هم وزن در نیم ساعت ابتدایی بازار سرخ پوش شوند. در ادامه بار دیگر حضور خریداران پر قدرت باعث شد تا وضعیت معاملات در کلیت بازار بهبود پیدا کند و شاخص کل علاوه بر جبران افت نیم ساعت ابتدایی خود، به روند صعودی بازگردد تا برای سومین روز متوالی شاهد سبزپوشی شاخص کل باشیم.

نتیجه معاملات امروز به ترتیب رشد 16389 و 533 واحدی شاخص کل و هم وزن بوده است تا بازار سرمایه بعد از چند هفته برای سومین روز متوالی سبزپوش شود. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 239 سهم و  تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 323 سهم بوده است، نیز نشان‌دهنده تعادل معاملات امروز است.

یکی از اطلاعیه‌های تاثیرگذار در بازار خبر متوقف شدن فروش سهام عدالت توسط اشخاص حقوقی بوده است. این موضوع باعث می‌شود، حقوقی‌ها در جهت عکس عمل نکنند و با افزایش عرضه‌های خود باعث از دست رفتن تعادل بازار نشوند.

شاخص فیندو نیز در معاملات امروز تعادل در کلیت بازار را نشان می‌دهد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 3.5+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که در نمودار مشخص است، شاخص فیندو اما در معاملات امروز روند متفاوتی نسبت به کلیت بازار را سپری کرد. این شاخص در ابتدای بازار با ثبت عدد مثبت نوید بخش روز خوب معاملاتی بوده است. در ادامه اگرچه روند نزولی را سپری کرد اما ورود نقدینگی هوشمند در ابتدای بازار به اندازه‌ای قوی بوده است که منجر به مثبت شدن عدد نهایی شاخص فیندو شود.

توجه به این نکته که در 5 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت و ورود نقدینگی هوشمند به کلیت بازار بودیم، نیز بیانگر وضعیت مطلوب این شاخص در معاملات امروز است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در خودرو و ساخت قطعات انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو 25 آبان - 99) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

یکی از نکات مثبت و مهم معاملات امروز حفظ وضعیت مطلوب ارزش معاملات حقیقی بوده است. پس از آن که شاهد از دست رفتن اعتماد سرمایهگذاران و صف‌های فروش بازار و دستکاری‌های دولت و سازمان بودیم، ارزش معاملات حقیقی  در یک ماه اخیر روند نزولی را در پیش گرفت. اما در معاملات امروز جدال چند باره بین خریداران و فروشندگان باعث شد تا این متغیر در سطح مطلوبی قرار گیرد. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 8100 میلیارد تومان بوده است. ذکر این نکته الزامیست که در زمانی که بازار سرمایه در اوج خود قرار داشت، میانگین ارزش معاملات برابر با 15 هزار میلیارد تومان بوده است. این موضوع اهمیت رصد ارزش معاملات را به خوبی نشان می‌دهد. چرا که اگر تغییری در این متغیر رخ دهد می‌توان انتظار تغییر روند بازار را داشته باشیم. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2190 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز مثبت بوده است که این متغیر نیز تایید کننده بهبود معاملات امروز باشد. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 آبان

1. دستگاها و تجهیزات برقی

شاخص فیندو صنعت تجهیزات برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 42.4+ میلیون تومان است. وضعیت مطلوب معاملات در این صنعت و حضور خریداران پر قدرت باعث شده است تا شاهد برای دومین روز متوالی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌هد که معاملاتی که در نماد بموتو انجام شده عامل اصلی در ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 17 میلیارد تومان می‌باشد. برخلاف روند کلی بازار در ساعات پایانی شاهد ارزش بالای معاملات در این صنعت بودیم. از آنجایی که افزایش ارزش معاملات با افزایش اختلاف سرانه همراه بوده است، در نتیجه می‌توان وضعیت مطلوبی را در معاملات روزهای آتی این صنعت نیز انتظار داشت.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بموتو
 • بکاب
 • بترانس

 

2. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 41.5+ میلیون تومان است. این صنعت با سپری کردن روز تمام سپری دیگر باعث شد تا برای دومین روز متوالی از آن به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند یاد کنیم. فاراک و فاذر دو نمادی هستند که با توجه به ارزش و اختلاف سرانه بالایی که در آن شاهد بودیم، باعث شدند تا نقدینگی قابل توجهی وارد این صنعت شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 131 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که در نمودار مشخص است اکثر معاملات این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار دیده شده می‌شود؛ به‌طوری که در این مقطع شاهد معاملاتی به ارزش 75 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاذر
 • فاراک
 • فبستم

 

3. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت کانه‌های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28.3+ میلیون تومان است. این صنعت با ثبت عدد مثبت در 6 بازه نیم ساعته برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. یکی از نکات مثبت در این صنعت وضعیت متعادلی است که در روند شاخص فیندو و ارزش معاملات حقیقی دیده می‌شود. این وضعیت این احتمال را بوجود می‌آورد که در روزهای آتی نیز شاهد وضعیت مطلوب در معاملات نمادهای این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 162 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • کروی
 • تاصیکو

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 26 آبان

 

1. سایر محصولات کانی غیرفلزی

شاخص فیندو صنعت کانی غیرفلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13- میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌هد که معاملاتی که در نمادهای کاذر و سفاسی انجام شده عامل اصلی در خروج نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است. این خروج نقدینگی به اندازه‌ای قوی بوده است که در نمودار شاخص فیندو شاهد ثبت عدد منفی در 6 بازه نیم ساعته بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 74 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 28 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاذر
 • سفاسی
 • کگاز

 

2. قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.4- میلیون تومان است. شروع خوب شاخص فیندو باعث شد تا این احتمال را بوجود آوریم که شاید در معاملات امروز شاهد خاتمه یافتن خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار باشیم؛ اما در ادامه بار دیگران فروشندگان باعث شدند تا کلیت این صنعت منفی شود و شاهد خروج نقدینگی هوشمند از آن باشیم. کاهش ارزش معاملات در کنار روند نزولی شاخص فیندو نشان دهنده این موضوع است که اکثر سهام شرکت‌های این صنعت با کاهش ارزش معاملات و قفل شدن در صف فروش همراه بوده‌ند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 43 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قثابت
 • قموتو
 • قشکر

 

3. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.4- میلیون تومان است. کاهش شاخص فیندو در انتهای بازار و افزایش ارزش معاملات نشان می‌دهد که خریداران زیادی در سهم حضور پیدا کردند. اگرچه قدرت این خریداران از فروشندگان کمتر بوده است، اما افزایش ارش معاملات باعث می‌شود که این احتمال را دهیم که اگر این روند در روزهای آتی نیز ادامه دار باشد، مسیر خروج نقدینگی هوشمند معکوس شده و شاهد ورود نقدینگی به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 83 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رانفور
 • مداران
 • رکیش

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار همچنان متعادل امروز دوشنبه 26 آبان است. معاملات امروز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار همچنان متعادل امروز دوشنبه 26 آبان است. معاملات امروز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار همچنان متعادل امروز دوشنبه 26 آبان است. معاملات امروز...

نظرات