بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:621 تاریخ انتشار:1399/05/25 22:56 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 25 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 25 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

منفی و سرخ پوش

امروز شنبه 25 مرداد است؛ بازار سرمایه در حال سپری کردن سخت ترین روزهای خود است؛ روزهایی که برای خیلی از سرمایه‌گذارانی که به تازگی به این بازار ورود کردند، ناآشناست. این عدم آشنایی باعث شده است که در این روزهای حیاتی، شاهد واکنش‌های هیجانی توسط خیلی از سهامداران باشیم.

معاملات امروز نیز همانند هفته گذشته وضعیت خوبی را سپری نکرد و از همان ابتدای بازار شاهد فشار فروش بودیم؛ به‌طوری که در مرحله پیش‌گشایش ارزش سفارشات فروش 2 برابر ارزش سفارشات خرید بوده است. این موضوع نشان‌دهنده تداوم فشار فروش و جو روانی منفی بازار بوده است. در ادامه بازار، فروشندگان دست از فروش برنداشتند تا در انتهای معاملات شاهد ثبت رکوردی دیگر در بازار سرمایه و آن اصلاح 72180 واحدی شاخص کل در یک روز معاملاتی باشیم.

توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 119 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 471 سهم بوده است، نیز بیانگر قرمز پوشی کلیت بازار در معاملات امروز است.

 در این بین اخبار تاثیرگذار دیگری منتشر شد که باعث شد بی اعتمادی مربوط به دولت و بازار سرمایه بیشتر شود. رئیس بانک مرکزی اعلام کردند که نرخ سود بانکی را یک درصد دیگر افزایش می‌دهد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که در شرایطی که بازار در حال هضم شوک تایید و تکذیب‌های عرضه دومین صندوق ETF دولتی است، چرا باید چنین خبری منتشر شود. آیا دولت قصد اجرای سیاست جدیدی را دارد؟

اما مشکلاتی که در بعضی از کارگزاری‌ها از جمله مفید به‌وجود آمد در روزی که بار روانی منفی سنگین بر روی بازار سرمایه سایه انداخته، بی اعتمادی به بازار سرمایه و دولت را بیش از پیش می‌کند؛ این مشکل از آن‌جا به‌وجود آمد که خریداران با مشکل عدم موجودی در حساب‌های خود مواجه بودند. در روزی که بازار سرمایه بیش از پیش به خریداران برای حمایت از بازار احتیاج داشته است، وجود این مشکلات می‌تواند عواقب بدی برای دولت و سهامداران خرد به همراه داشته باشد.

در روز خونین بازار سرمایه، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری نکرد تا در انتهای بازار با ثبت عدد 39.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت مناسبی را سپری نکرده است و در خارج از محدوده امن خود قرار دارد. نکته مهم ، این است که در  معاملات امروز کمترین عدد را یک ماه اخیر ثبت کرده است. در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، این موضوع بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت سیمان، گچ و آهک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 10320 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 40 درصد کاهش داشته است. اصلی‌ترین دلیل کاهش ارزش معاملات حقیقی صف فروش بازار و مشکلاتی بوده است که در سامانه کارگزاری‌ها از جمله مفید بوجود آمده بود. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3090 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروح نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 مرداد

 

1. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.9+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، به دلیل ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه عامل اصلی ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است. در ادامه شاخص فیندو تحت تاثیر جو روانی بازار قرار گرفت و با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی ختم شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 166 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • افرا
 • مفاخر
 • رانفور

 

2. سیمان، گچ و آهک

شاخص فیندو صنعت سیمان

صنعت تمام مثبت امروز بازار سرمایه، صنعت سیمان، گچ و آهک می‌باشد که در انتهای معاملات با ثبت عدد 10+ میلیون تومان در شاخص فیندو، بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که عرضه صف خرید سیتا که به تازگی در بازار سرمایه عرضه شده است، باعث شد که تا شاهد افزایش قابل توجه و ناگهانی ارزش معاملات حقیقی در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:00 باشیم. این افزایش ارزش معاملات از آن جایی که با اختلاف سرانه مثبت همراه بوده است، باعث شد تا شاخص فیندو در این صنعت عددد مثبتی را ثبت کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 525 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سخواف
 • سنیر
 • سیتا

 

3. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.7+ میلیون تومان است. علی‌رغم آن که در شروع معاملات، وضعیت خوبی را در شاخص فیندو شاهد نبودیم، اما در ادامه خریداران بر فروشندگان برتری پیدا کردند تا شاخص فیندو با سپری کردن روند صودی به اعداد مثبت ختم شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 92 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 35 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پلوله
 • پارتا
 • پشاهن

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 مرداد

 

1. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات

این صنعت در پی معاملاتی که در آن انجام شد، رکوردهای جدیدی را ثبت کرد. از جمله: ثبت عدد 587.5- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو که در تاریخ انتشار این شاخص بی سابقه بوده است. همانطور که مشخص است این شاخص روندی نزولی را در پیش گرفت؛ روندی که باعث شد شاخص فیندو در انتهای بازار به اعداد 1240- میلیون تومان نیز برسد که اعداد بسیار پایین و قابل توجهی است. این موضوع باعث حساسیت معاملات روهای آتی این صنعت می‌شود؛ چرا که اگر این روند تکرار شود، وضعیت خوبی را نمی‌توان برای معاملات این صنعت متصور شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 24 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 6 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بترانس
 • بکاب
 • بموتو

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صعتی

شاخص فیندو صنعت چند رشته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 193.7- میلیون تومان است. این صنعت در چند هفته‌ اخیر با توجه به ارزش بالای معاملات آن از جمله صنایع تاثیر گذار در بازار بوده استِ به‌طوری که معاملات منفی و مثبت آن شاخص کل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همانند لیدر بقیه معاملات مخصوصا سرمایه‌گذاری‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما در معاملات امروز، به طبع از جریان منفی کلی بازار، شاهد صف فروش سنگین در اکثر نمادهای این گروه از جمله وغدیر بودیم. صف فروشی که مطمئنا حاصل بار روانی منفی بازار است و با مثبت شدن کلیت بازار به صف خرید تبدیل خواهد شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 58 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 22 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وامید
 • وغدیر

 

3. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو فرآورده‌های نفتی

صنعت حاشیه‌ساز این روزهای بازار سرمایه صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای است که در انتهای معاملات با ثبت عدد 127.4- میلیون تومان در شاخص فیندو، بار دیگر به عنوان صنعت بزرگ در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. همانطور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم، معاملاتی که در نمادهای این صنعت انجام می‌شود با توجه به بزرگی و ارزش بالای معاملات، همانند لیدر عمل می‌کند و کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نمونه‌ای از تاثیر گذاری را می‌توان در معاملات یه هفته اخیر مشاهد کرد که اخباری که در خصوص این صنعت منشتر شد، باعث شد کلیت بازار منفی و صف فروش شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 241 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 100 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شسپا
 • شتران
 • شپنا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   منفی و سرخ پوش امروز شنبه 25 مرداد است؛ بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   منفی و سرخ پوش امروز شنبه 25 مرداد است؛ بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   منفی و سرخ پوش امروز شنبه 25 مرداد است؛ بازار...

نظرات