بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:641 تاریخ انتشار:1399/06/25 21:31 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 25 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 25 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بازگشایی بزرگان. امروز سه‌شنبه 25 شهریور است؛ بازار سرمایه ایران در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرد. پیش گشایش معاملات امروز، نشان دهنده وضعیت متفاوت کلیت بازار در ادامه بوده است؛ به‌طوری که در این مرحله ارزش سفارشات خرید بیش از 2 برابر ارزش سفارشات فروش بوده است. این موضوع باعث شد در ادامه بازار شرایط مناسبی را سپری کند و از همان ابتدای بازار شاهد روند صعودی در شاخص کل و سبزپوشی آن باشیم.

نکته مهم معاملات امروز سبزپوشی شاخص هم وزن است که نشان دهنده این موضوع است که شرکت‌های بزرگ نقش لیدری خود را به خوبی انجام دادند تا شاهد بهبود معاملات در شرکت‌های کوچک بازار باشیم. در میانه بازار شاهد بازگشایی نمادهای بزرگ بازار از جمله تاپیکو، پترول، شاوان بودیم که به دلایل مختلف از جمله برگزاری مجمع و همچنین افشا اطلاعات متوقف شدند. این بازگشایی باعث شد که حرکت صعودی شاخص کل با شدت بیشتری صورت گیرد.

پس از آن که رئیس جمهور یک ماه قبل اعلام کردند که طرحی با عنوان گشایش اقتصادی رونمایی خواهند کرد که موجب بهبود وضعیت کلی اقتصاد خواهد شد، بازار سرمایه به آن واکنش خوبی نشان نداد تا در کنار سایر عوامل منفی بازار سرمایه شرایط سختی را سپری کند. اما در انتهای معاملات روز گذشته معاون اول رئیس جمهور اعلام کردند که طرح گشایش اقتصادی با توجه به عدم هماهنگی و عدم تایید دستگاه‌های اجرایی، منتفی شده است. این موضوع در کنار سایر خبرهای مثبت، باعث شد که کلیت بازار سبزپوش شود و بازار به روند صعودی خود بازگردد.

در معاملات امروز بالاخره شاخص کل و هم وزن سبزپوش شدند. نتیجه معاملات امروزبه ترتیب رشد 56972 و 5206 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 313 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 255سهم بوده است نیز بیانگر بهبود معاملات است.

در کنار وضعیت خوبی که بازار سرمایه امروز داشت است، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 1.2+ میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه داد.این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

باتوجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو - 25 شهریور 99

شاخص فیندو پس از گذشت چند روز بالاخره مثبت شد تا در روزی که بازار سرمایه یکی از بهترین روزهای خود را در یک ماه اخیر سپری کرده است، نشان‌دهنده این موضوع باشد که همچنان حقیقی‌های بازار در حال ورود به بازار و حمایت از سهام خود هستند.توجه به این نکته که در 5 بازه زمانی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به صنعت بودیم، نیز نشان‌دهنده وضعیت خوب معاملات و ورود نقدینگی توسط حقیقی‌ها به بازار است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

پس از آن که در هفته گذشته کاهش قابل توجه ارزش معاملات را در کلیت بازار شاهد بودیم، در این هفته این متغیر وضعیت بهتری را در پیش گرفته است. به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 9827 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 10 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3095 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. این موضوع در کنار روند صعودی شاخص فیندو، نشان‌دهنده تشکیل صف خرید در اکثر نمادهای بازار است.

در کنار بهبود وضعیت شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز مثبت بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 شهریور

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

 واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 122.3+ میلیون تومان است. شاخص فیندو در این صنعت روندی مشابه کلیت بازار در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار با توجه به ارزش و اختلاف سرانه معاملات، شاهد وضعیت ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که واحیا بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو صنعت داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 44 میلیارد تومان می‌باشد.این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 16 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • ولشرق
 • ولانا

 

    2) کاشی و سرامیک

صنعت کاشی و سرامیک

تمام مثبت معاملات امروز صنعت کاشی و سرامیک است که در انتهای بازار با ثبت عدد 82.4+ میلیون تومان، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. یکی از نکات مثبت در این صنعت، تداوم ورود نقدینگی هوشمند به آن است. این موضوع نشان می‌دهد تا وضعیت متعادلی را در معاملات شاهد بودیم اما در گذر زمان، خریداران با قدرتی در بازار ظاهر شدند که باعث شدند شاخص فیندو روندی صعودی در پیش گیرد. اگر این روند ادامه دار باشد، در روزهای آتی می‌توانیم تداوم ورود نقدینگی هوشمند را در این صنعت متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 11 میلیارد تومان می‌باشد.این متغیر در معاملات امروز روندی متعادل را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت بطور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 2 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کهرام
 • کحافظ
 • کساوه

 

 

     3) خدمات فنی و مهندسی

 خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 29.1+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را میتوان در شروع خوب پایان بد خلاصه کرد؛ اگرچه در ابتدای بازار، شاخص فیندو با سبزپوشی آغاز به کار کرد، اما در ادامه افزایش ارزش معاملات، صف خریدهای تشکیل شده در نمادهای این صنعت عرضه شد تا شاهد روند نزولی در شاخص فیندو و تعادل در معاملات باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 83 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • رنیک
 • رتکو

 

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 شهریور

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

بانک‌ها و موسسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.9- میلیون تومان است. همانطور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، با توجه به ارزش بالای معاملات در این صنعت، ورود و خروج نقدینگی هوشمند در آن بر روی کلیت بازار اثر خواهد گذشت و باعث تغییر جریان معاملات خواهد شد. پس از بازگشایی نه چندان مناسب لیدر بزرگ این صنعت یعنی بانک ملت، سهامداران این با فروش سهام خود قصد خروج از این نماد را در چند روز گذشته داشتند که همین موضوع باعث شد در این نماد خروج نقدینگی هوشمند را شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1661 میلیارد تومان می‌باشد.این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که درنیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 626 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سمایه
 • وبملت
 • وخاور

 

    2) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.2- میلیون تومان است. همانطور که در در نمودار شاخص فیندو مشخص است در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در این شاخص بودیم، اما بازگشایی شاوان آب سردی بر روی آتش داغ این صنعت ریخت و باعث شد شاخص فیندو در نیم ساعت پایانی بازار به عدد منفی ختم شود. با توجه به این موضوع که بازگشایی این نماد با ارزش بالای معاملات همراه بوده است، در نتیجه تاثیر بالایی بروی کلیت صنعت داشت تا این صنعت در روز مثبت، خروج نقدینگی هوشمند را نشان دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 100 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شاوان
 • شزنگ
 • شپاس

 

    3) ساخت محصولات فلزی

ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.2- میلیون تومان است. دو متغیر اصلی تشکیل‌دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، در این صنعت روندی نزولی در پیش گرفتند. این موضوع باعث شد تا این احتمال را برای این صنعت بتوانیم درنظر بگیریم که در روزهای آتی شاهد تداوم خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 119 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فجام
 • فاراک
 • فاما

 

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید. 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشایی بزرگان. امروز سه‌شنبه 25 شهریور است؛ بازار سرمایه ایران در...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشایی بزرگان. امروز سه‌شنبه 25 شهریور است؛ بازار سرمایه ایران در...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشایی بزرگان. امروز سه‌شنبه 25 شهریور است؛ بازار سرمایه ایران در...