بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:575 تاریخ انتشار:1399/03/25 17:48 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 25 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 25 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

تاثیر از بزرگان. امروز یکشنبه 25 خرداد سال 1399 است. پس از آن که بازار سرمایه چند روز صعودی را سپری کرد، به لطف معاملات شرکت‌های بزرگ و لیدر بازار، به خود استراحتی داد تا نیروی لازم را برای ادامه کار داشته باشد. معاملات امروز در پیش‌گشایش به خوبی و در محدوده مثبت در اکثر نمادهای بازار شروع شد، اما این شروع خوب، دوام زیادی نداشت و نیم ساعت بعد از شروع معاملات، فروشندگان برتری خود را بر بازار نشان دادند تا شاهد شروع اصلاح شاخص کل باشیم. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که بار دیگر این شرکت‌های بزرگ بازار بودند که روند بازار را در دست خود گرفتند. اما نکته قابل توجه، تعادل در انتهای بازار است. با متعادل شدن معاملات در شرکت‌های بزرگ بازار، شاخص کل نیز توانست وضعیت متعادلی را به خود بگیرد تا همچنان برای روزهای آتی بازار، روند صعودی را بتوان در نظر گرفت. 

نتیجه معاملات امروز اصلاح 4481 واحدی شاخص کل بوده است تا بعد از گذشت چند روز، این شاخص سرخ‌پوش شود. اما در آن طرف ماجرا، شاخص هم وزن با رشد و سبزپوشی به کار خود پایان داد. از تقابل شاخص کل و شاخص هم وزن می‌توان به این نکته اشاره کرد که اگرچه شاخص کل در معاملات امروز منفی بوده، اما کلیت بازار همچنان مثبت بوده است که می‌توان این را در روند شاخص هم وزن مشاهده کرد.

در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 236 سهم و تعداد نمادهایی که پایانی منفی داشتند برابر 214 سهم بوده است.

پس از آن که شاخص فیندو در چند روز متوالی در محدوده امن خود قرار گرفته بود، در معاملات امروز بار دیگر از این محدوده خارج شد تا به سهامداران احتیاط در معاملات را یادآوری کند. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 8.4- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو در طول روز

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز بار دیگر از محدوده امن خود خارج شده است. در کنار این موضوع شاخص فیندو در معاملات امروز روز تمام منفی را سپری کرد تا در تمام جریانات معاملاتی شاهد خروج نقدینگی هوشمند از بازار باشیم.

بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که این شاخص در مقابل شاخص کل ایستاد و برخلاف آن، روند صعودی در پیش گرفت. به‌طوری که در انتهای بازار، شاخص فیندو به محدوده بالای 5- میلیون تومان رسید.

در گزارش‌های قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچکترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همان‌‍طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 16602 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 44 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 4036 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌‍دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 خرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی

شاخص فیندو صنعت کانی‌های غیرفلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.8+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت برخلاف کلیت بازار بوده است؛ همان‌طور که اشاره کردیم، در کلیت بازار معاملات به خوبی شروع شد و رفته رفته با اصلاح همراه شد، اما در این صنعت معاملات با خروج نقدینگی آغاز شد. اما در ادامه این خریداران بودند که برتری خود را نشان دادند تا شاهد سبزپوشی شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم. شاخص فیندو در این صنعت روند صعودی در پیش گرفت؛ توجه به این نکته که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد کمترین مقدار شاخص فیندو و در نیم ساعت انتهایی بازار، شاهد بیشترین مقدار شاخص فیندو بودیم، نیز تاییدکننده روند صعودی شاخص فیندو در معاملات این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 347 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 111 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کتوکا
 • کایتا
 • کگاز

 

    2) مواد و محصولات دارویی

تغییرات شاخص فیندو صنعت مواد و محصولات دارویی

صنعت مواد و محصولات دارویی در هفته‌های گذشته با توجه به خبر حذف ارز 4200 تومانی مورد توجه بازار قرار گرفت و بارها به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. در گزارش امروز نیز بار دیگر با ثبت عدد 1.5+ میلیون تومان در انتهای بازار به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. با توجه به نمودار شاخص فیندو، این صنعت روز متعادلی را گذراند؛ به‌طوری که در 3 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو در 4 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 485 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 110 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دفارا
 • دکیمی
 • دفرا

 

    3) کاشی و سرامیک

تغییرات شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

برای اولین بار در تاریخ انتشار شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک با ثبت عدد صفر در شاخص فیندو به عنوان عدد نهایی به کار خود خاتمه داد.  این صنعت نیز همانند مواد و محصولات دارویی روز متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 4 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 66 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 21 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کهرام
 • کصدف

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 خرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

خروج نقدینگی در پی بازگشایی یک نماد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.5- میلیون تومان است. بررسی معاملات این صنعت نشان می‌دهد که پس از بازگشایی نماد شپنا نقدینگی زیادی از این سهم خارج شده است. از آنجایی که ارزش معاملات این صنعت پس از بازگشایی بالا بوده، در نتیجه این نماد تاثیر زیادی به‌روی شاخص فیندو گذاشته است. بازگشایی مثبتی که این نماد داشت، باعث تاثیر بالا به‌روی شاخص کل شد و می‌توان از این نماد به عنوان نماد متعادل‌کننده بازار نام برد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1365 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 •  شپنا
 • شبندر
 • شبریز

 

    2) زراعت

تغییرات شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.9- میلیون تومان است. پس از دو هفته ورود متوالی نقدینگی به این صنعت، در انتهای معاملات امروز با ثبت عدد 17.9- میلیون تومان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد تا شاهد پایان رکوردشکنی در این صنعت باشیم. در نگاه اول به نمودار با توجه به این موضوع که در اغلب جریان معاملاتی شاخص فیندو عدد مثبتی را ثبت کرده است، این موضوع برداشت می‌شود که ورود نقدینگی هوشمند را به این صنعت شاهد هستیم، اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که معاملاتی که در ساعت 10:00 انجام شده است با توجه به اختلاف سرانه بسیار پایین توانسته خروج نقدینگی هوشمند را در کلیت بازار برای این صنعت به وجود آورد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 387 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 96 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زفکا
 • سیمرغ
 • زکشت

 

    3) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

صنعت دیگری که ورود متوالی نقدینگی هوشمند را به آن شاهد بودیم، صنعت قند و شکر می‌باشد که در معاملات امروز با ثبت عدد 14.2- میلیون تومان به این ورود نقدینگی هوشمند پایان داد. اگرچه در انتهای بازار بهبود وضعیت را در این صنعت شاهد هستیم، اما با توجه به این موضوع که در نیمه ابتدایی اختلاف سرانه پایین را همراه با ارزش بالای معاملات شاهد بودیم، در نتیجه در این نیمه نیز بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 235 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 49 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قثابت
 • قشیر
 • قلرست

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تاثیر از بزرگان. امروز یکشنبه 25 خرداد سال 1399 است. پس از آن که

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تاثیر از بزرگان. امروز یکشنبه 25 خرداد سال 1399 است. پس از آن که

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تاثیر از بزرگان. امروز یکشنبه 25 خرداد سال 1399 است. پس از آن که

نظرات