بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:599 تاریخ انتشار:1399/04/25 23:03 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 25 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 25 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

چرخش 180 درجه معاملات

امروز چهارشنبه 25 تیر است؛ معاملات امروز برخلاف روند چند روز اخیر انجام شد. در روزهای گذشته این شرکت‌های بزرگ بازار بودند که بیشترین رشد را تجربه می‌کردند و عامل اصلی سبز پوشی شاخص کل می‌شدند. اما در معاملات امروز شرایط به‌گونه‌ای تغییر کرد که شاخص هم وزن با سبزپوشی و رشد 338 واحدی به کار خود خاتمه دهد و در آن طرف شاخص کل به خود استراحت داد و با اصلاح 3211 واحدی روز خود را به پایان رساند.

در روز گذشته این سوال را مطرح کردیم که آیا راه سهام دولتی و غیردولتی بازار سرمایه از یکدیگر جدا خواهد شد یا این که دولت در حال حاضر تصمیم به شاخص‌سازی با این شرکت‌ها دارد؟

با توجه به این موضوع که در معاملات امروز شرکت‌های کوچک بازار وضعیت بهتری نسبت به شرکت‌های بزرگ بازار، سپری کردند در نتیجه همچنان نمی‌توان پاسخ درستی برای سوال‌ پیدا کرد چرا که این احتمال ممکن است به‌وجود آمده باشد که کلیت بازار آماده شروع اصلاح است.

در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 299 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 252 سهم بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که اگرچه کلیت بازار همچنان متعادل است اما بار منفی بازار، بر دوش شرکت‌های بزرگ بوده است.

پس از آن که در روز گذشته شاخض فیندو به محدوده امن خود بازگشت، در معاملات امروز این شاخص وضعیت خوبی را سپری نکرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 18.1- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع،  می‌توان محدوده 8- تا 4- را به عنوان محدوده امن در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 8- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

باتوجه به نکته‌ای که در خصوص عدد نهایی شاخص فیندو گفته شد، این شاخص در معاملات امروز از محدوده امن خود خارج شده است تا همچنان احتیاط در معاملات را برای فعالان بازار یادآوری کند. این شاخص در معاملات امروز، روز تمام سرخی را سپری کرد و در تمام جریان معاملاتی، با ثبت عدد منفی خروج نقدینگی هوشمند را از کلیت بازار نشان داده است.

همانطور که در تصویر مشخص است، این شاخص در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفته است؛ در کنار این روند نزولی، ذکر این نکته الزامیست که معاملات بازار سرمایه در تمام جریان معاملات، به‌صورت متعادلی در حال انجام بوده است؛ این تعادل را  می‌توان از روند ارزش معاملات حقیقی برداشت کرد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در محصولات شیمیایی و بانک‌ها انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را در شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت کاشی و سرامیک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 17629 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 9 درصد افزایش داشته است. بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که وضعیت بازار در چه جهتی در حال حرکت است؛ باتوجه به تصویر، ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، وضعیت متعادلی را سپری کرده است؛ این تعادل نشان از این موضوع دارد که خریداران و فروشندگان در سردرگمی بالایی به سر می‌‌برند. همین عامل باعث شده است، بازار نیز بر سر دو راهی رشد و اصلاح بماند. باید منتظر ماند تا معاملات و واکنش فعالان بازار سرمایه را در روزهای آتی مشاهده کرد.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 تیر

1. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 63.8+ میلیون تومان است. از این صنعت می‌توان به عنوان صنعت مثبت روزهای منفی بازار نام برد؛ چرا که در بیشتر مواقع که بازار اصلاحی را تجربه می‌کند، پول هوشمند وارد این صنعت می‌شود و باعث تا شاهد مثبت شدن معاملات نمادهای این صنعت باشیم. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد کسعدی انجام شده است، به‌دلیل ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه آن، باعث افزایش 23 واحدی شاخص فیندو در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 60 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 30 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپارس
 • کهرام
 • کسعدی

 

2. قند و شکر

شاخص فیندو

صنعت تمام سبز دیگر معاملات امروز، صنعت قند و شکر می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 14.4+ میلیون تومان در شاخص فیندو، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقینگی هوشمند شناخته شد. همانطور که در نمودار مشخص است، در نیمه بازار باتوجه به افزایش عرضه فروشندگان در این صنعت، شاهد افزایش ارزش معاملات و به طبع آن ورود نقدینگی هوشمند بودیم. این میزان ورود نقدینگی باعث شد که شاخص فیندو در ادامه مسیر نیز روند صعودی در پیش گیرد تا برای روزهای آتی این صنعت بتوانیم احتمال معاملات مثبتی را پیش‌بینی کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 202 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قنیشا
 • قمرو
 • قشرین

 

3. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو

همانند روز گذشته در معاملات امروز نیز سه صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند روز تمام مثبتی را سپری کردند. صنعت ماشین آلات و تجهیرات آخرین صنعت مثبت معاملات امروز است که در انتهای بازار با ثبت عدد 13.7+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. همانطور که در تصویر مشخص است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت انتهایی بازار ثبت شده است؛ در نیم ساعتی که شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی و افزایش اختلاف سرانه بودیم. در ادامه بازار نیز شاخص فیندو با ثبت عدد مثبت ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد اما با توجه به مقدار کم اختلاف سرانه، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت پایانی بازار دیده می‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 125 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تایرا
 • لکشا
 • لخانه

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 تیر

 

1. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

در مقابل صنایع تمام مثبت معاملات امروز، صنعت ماشین آلات و دستگاه‌های برقی قرار می‌گیرد که با ثبت عدد 135.4- میلیون تومان  در انتهای بازار، علاوه بر سپری کردن روز تمام منفی، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را در بین تمام صنایع حاضر در بازار سرمایه، نیز به خود اختصاص داد. این شاخص در میانه بازار کمترین عدد را ثبت کرد؛ کمترین عددی که باعث شد در این مقطع شاهد بیشترین خروج نقدینگی هویشمند از این صنعت باشیم. در مابقی بازار نیز شاخص فیندو وضعیت خوب را سپری نکرد تا این صنعت با سرخ پوشی به پیشواز تعطیلات آخر هفته برود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 66 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بالبر
 • بموتو
 • بنیرو

 

2. حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 48.1- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است شاخص فیندو در این صنعت روندی صعودی را در پیش گرفته است؛ روندی که باعث شد بخشی از نقدینگی خارج شده در یک ساعت ابتدایی بازار، به صنعت بازگردد اما باتوجه به این موضوع که این روند صعودی همراه با کاهش ارزش معاملات بوده است، در نتیجه نتوانست نقدینگی خارج شده از صنعت را به‌طور کامل بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 688 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حکشتی
 • حفارس
 • حریل

 

3. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 40.9- میلیون تومان است. با توجه به مشکلات هسته معاملات، بخش قابل توجهی از معاملات این صنعت از ساعت 11:00 به بعد آغاز شد. معاملاتی که باعث ایجاد روز خونین در این صنعت شد تا بتوانیم این صنعت را یکی از عوامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار بدانیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1969 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپترو
 • شیراز
 • پارس

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   چرخش 180 درجه معاملات امروز چهارشنبه 25 تیر است؛...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   چرخش 180 درجه معاملات امروز چهارشنبه 25 تیر است؛...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   چرخش 180 درجه معاملات امروز چهارشنبه 25 تیر است؛...

نظرات