بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:684 تاریخ انتشار:1399/08/25 18:50 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 25 آبان 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 25 آبان 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

افزایش ارزش معاملات، نتیجه جدال خریدار و فروشنده. امروز یکشنبه 25 آبان است. پس از آن که در روز گذشته شاهد وضعیت مطلوبی در بازار بودیم، اهمیت معاملات امروز برای سرمایه‌گذاران بیش از پیش شد تا مشاهده کنند که روند صعودی بازار تثبیت می‌شود یا خیر. در معاملات امروز بارها شاهد تقابل خریداران و فروشندگان بودیم. تقابلی که در مقاطعی با برتری خریداران و رشد شاخص کل و در برخی مقاطع با برتری فروشندگان همراه بوده است.

در دومین روزی که شاهد قوانین جدید در پیش‌گشایش و کاهش زمان آن به 15 دقیقه‌ بودیم، خریداران بهتر عمل کردند؛ به‌طوری که پس از چند هفته ارزش سفارش‌های خرید در این مرحله بیش از ارزش سفارش‌های فروش شد. این موضوع نشان‌دهنده این مطلب بود که بازار روز خوبی را در پیش خواهد داشت.

مطابق انتظار شاخص کل و هم وزن با آغاز معاملات سبزپوش شدند تا تاییدکننده وضعیت خوب سفارش‌ها و برتری خریداران بر فروشندگان باشند. از این شروع خوب زمان زیادی سپری نشده بود که بار دیگر حقوقی‌ها با افزایش عرضه‌های خود به بازار شوک وارد کردند. شوکی که باعث شد تا شاهد فرو ریختن صف‌های خرید در کلیت بازار و منفی شدن برخی سهام باشیم. این موضوع باعث شد تا در میانه بازار سهامی را شاهد باشیم که بیش از 5 درصد اختلاف بین قیمت آخرین معاملات و قیمت پایانی آن‌ها وجود داشته است. در ادامه خریداران توانستند برخی از این عرضه‌ها را جمع کنند تا بازار وضعیت ابتدایی خود را حفظ کند. حال باید دید در روزهای آتی سازمان بورس، دولت و ارگان‌های نظارتی برای سهامداران خرد فکری می‌کنند یا همچنان باید از گشایش اقتصادی لذت برد؟

نتیجه معاملات امروز به ترتیب رشد 9715 و 66 واحدی شاخص کل و هم وزن بوده است تا بازار سرمایه بعد از چند هفته برای دومین روز متوالی سبزپوش شود. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 229 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 330 سهم بوده است، نیز نشان‌دهنده تعادل در معاملات امروز است.

در روزی که بازار سرمایه نوساناتی بالایی را تجربه کرد، شاخص فیندو با سپری کردن وضعیت متعادل همچنان رصد معاملات روزهای آتی را پیشنهاد می‌کند. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 2.4- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس در تاریخ 25 آبان 95

همان‌طور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرده است. این شاخص در 3 بازه نیم ساعته با ثبت عدد مثبت، ورود نقدینگی هوشمند و در 4 بازه با ثبت عدد منفی خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار مشخص است روند صعودی شاخص فیندو نشان‌دهنده تلاش خریداران حقیقی برای بازگشت بازار به روند صعودی و تثبیت آن است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت خودرو و ساخت قطعات انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

یکی از نکات مثبت و مهم معاملات امروز ثبت رکورد در ارزش معاملات در بازه دو ماه اخیر بوده است. پس از آن که شاهد از دست رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران و صف‌های فروش بازار و دستکاری‌های دولت و سازمان بودیم، ارزش معاملات حقیقی در یک ماه اخیر روند نزولی را در پیش گرفت. اما در معاملات امروز جدال چندباره بین خریداران و فروشندگان باعث شد تا این متغیر به بیشترین مقدار خود در یک ماه اخیر برسد. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 12513 میلیارد تومان بوده است. ذکر این نکته الزامیست که در زمانی که بازار سرمایه در اوج خود قرار داشت، میانگین ارزش معاملات برابر با 15 هزار میلیارد تومان بوده است. این موضوع اهمیت رصد ارزش معاملات را به خوبی نشان می‌دهد. چرا که اگر تغییری در این متغیر رخ دهد می‌توان انتظار تغییر روند بازار را داشته باشیم. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3794 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با مثبت بوده است که این متغیر نیز تاییدکننده بهبود معاملات امروز باشد. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 آبان

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

1) لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.7+ میلیون تومان است. اگرچه در آغاز معاملات شروع خوبی را شاهد نبودیم اما در ادامه حضور با قدرت خریداران باعث شد تا شاخص فیندو ضمن سپری کردن روند صعودی، به اعداد مثبت ختم شود. از آن جایی که کلیت بازار در نیمه دوم وضعیت بهتری را سپری کرد، این صنعت نیز از این قاعده مستثنا نشد و با بهبود معاملات باعث شد تا ورود نقدینگی هوشمند در این مرحله به اوج خود برسد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 91 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 38 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پتایر
 • پاسا
 • پکویر

 

 2) دستگاه‌ها و تجهیزات برقی

شاخص فیندو صنعت دستگاه‌ها و تجهیزات برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.3+ میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه با صنعت لاستیک و پلاستیک سپری کرده است. بهبود معاملات در پی افزایش قدرت خریداران باعث شده است که شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، صف خرید شدن نمادهای این صنعت را نشان دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 28 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 28 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بترانس
 • بموتو
 • بکاب

 

 3) عرضه برق، گاز و بخار آب

شاخص فیندو صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13+ میلیون تومان است. همان‌طور که گفته شد این صنعت بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد وهور انجام شده عامل اصلی این ورود نقدینگی هوشمند بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 334 میلیارد تومان می‌باشد. برخلاف کلیت بازار که ارزش معاملات حقیقی در ابتدای بازار بیشترین مقدار را ثبت کرده است. در این صنعت شاهد ثبات در روند مقدار این متغیر بوده‌ایم؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 48 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وهور
 • بپیوند
 • بگیلان

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 25 آبان

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 1) خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.9- میلیون تومان است. پس از آن که در روز گذشته از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند یاد کردیم، در معاملات امروز فروشندگان آن نسبت به خریداران برتر عمل کردند تا شاهد جابجایی سهامداران در دو روز متوالی بین سهامداران شرکت‌های این صنعت باشیم. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ در این مقطع با توجه به این که اکثر معاملات بازار با اختلاف سرانه منفی انجام شده است، نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارح شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 56 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تابا
 • خفولا
 • رمپنا

 

 2) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.3- میلیون تومان است. اگرچه شاخص فیندو در این صنعت همانند کلیت بازار روند صعودی را سپری کرده است، اما همان‌طور که در نمودار مشخص است در اکثر جریان معاملات شاهد ثبت عدد منفی در این شاخص و خروج نقدینگی هوشمند بودیم. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای بنو و میهن انجام شده عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 175 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • میهن
 • وسین
 • بنو

 

3) حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.8- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز نوساناتی را سپری کرده است؛ به‌طوری که همگام با کلیت بازار بارها شاهد افزایش تقاضا و مثبت شدن قیمت سهام شرکت‌های آن بودیم و در مقاطعی شاهد افزایش عرضه و منفی شدن قیمت سهم بودیم. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد حکشتی انجام شده با توجه به ارزش معاملات بالا و اختلاف سرانه پایینی که در این نماد شاهد آن بودیم، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 519 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 286 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حتوکا
 • حپارسا
 • حکشتی

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش ارزش معاملات، نتیجه جدال خریدار و فروشنده. امروز یکشنبه 25 آبان است....

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش ارزش معاملات، نتیجه جدال خریدار و فروشنده. امروز یکشنبه 25 آبان است....

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار افزایش ارزش معاملات، نتیجه جدال خریدار و فروشنده. امروز یکشنبه 25 آبان است....