بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:640 تاریخ انتشار:1399/06/24 07:11 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 24 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 24 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

شروع روند صعودی؟!

امروز دوشنبه 24 شهریور است؛ پس از آن که در انتهای معاملات روز گذشته شاهد افزایش تقاضا و حمایت در کلیت بازار بودیم، این احتمال وجود داشت که امروز معاملات بهتری را شاهد باشیم. اگرچه در ابتدای بازار و در مرحله پیش‌گشایش شاهد تعادل در ارزش سفارشات بودیم، اما در ادامه این خریداران بودند که بر بازار تسلط پیدا کردند تا شاخص کل روند صعودی جدیدی را آغاز  کند و در انتهای بازار با سبز پوشی به کار خود خاتمه دهد.

در معاملات امروز شاهد بازگشایی بعضی از نمادهای بازار بودیم که در هفته‌های گذشته به دلیل افشا اطلاعات متوقف شدند. با توجه به این موضوع که این نمادهای از جمله شرکت‌های بزرگ بازار هستند، در نقش لیدر عمل کرده و معاملات کلیت بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در صدر این بازگشایی نمادهای صنعت پالایشی قرار دارد که در هفتعه گذشته به دلیل افشا اطلاعات در خصوص تغییر نرخ خوراک، متوقف شدند. با توجه به این موضوع که این شرکت‌ها از جمله شرکت‌هایی هستند که دولت در واحد صندوق ETF آن‌ها را عرضه خواهد کرد، در نتیجه علاوه بر تاثیر بر کلیت بازار بروی فروش یا عدم فروش صندوق پالایشی یکم (دارا دوم) نیز تاثیر گذار خواهد بود. این موضوع باعث شد که این سوال در ذهن بوجود آید که چطور در روزهایی که بازار وضعیت مناسبی نداشت و سراسر قرمز بود، این نمادها باید بسته شوند و با بهود معاملات شاهد بازشدن آن‌ها باشیم؟ آیا پشت پرده این باز و بسته شدن نمادها، اتفاقات و اخباری نهفته است؟ باید دید در روزهای آتی بازیگر بزرگ بازار چه تدبیری می‌اندیشد. آیا حمایت ادامه دار خواهد بود؟

بار دیگر شاخص کل و هم وزن در مقابل هم ایستادند. نتیجه معاملات امروز سبزپوشی و رشد 5568 واحدی شاخص کل و اصلاح واحدی هم وزن بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که همچنان شرکت‌های بزرگ بازار مورد توجه بازار هستند و در آن طرف در شرکت‌های کوچک همچنان شاهد معاملات منفی در بازار هستیم. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 180 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 385 سهم بوده است نیز بیانگر بهبود معاملات است.

شاخص فیندو نیز در کنار تعادل بازار روز خوبی را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 0.3- میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوب را سپری کرد تا برای سومین روز متوالی این شاخص در محدوده امن خود قرار داشته باشد. یکی از نکات مهم معاملات امروز ثبت عدد مثبت و ورود نقدینگی هوشمند در 4 بازه نیم است. این موضوع نشان می‌دهد که خریداران حقیقی با قدرتی در بازار ظاهر شدند. اثر ورود این نقدینگی هوشمند و حضور خریداران پر قدرت را در روزهای آتی می‌توان مشاهده کرد تا بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا این اهداف دیگری پشت این حجم از ورود نقدینگی به کلیت بازار وجود دارد یا فقط با هدف حمایتی در حال ورود به بازار است؟

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد معاملاتی که در صنعت محصولات شیمیایی انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بروی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی(شاخص فیندو 223 شهریور) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

پس از آن که در هفته گذشته کاهش قابل توجه ارزش معاملات را در کلیت بازار شاهد بودیم، در این هفته این متغیر وضعیت بهتری را در پیش گرفته است. به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 8954 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 7 درصد افزایش داشته است

نکته مهم دیگری که در معاملات امروز شاهد آن بودیم، تعادلی است که در روند ارزش معاملات حقیقی شاهد آن بودیم؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 1279 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. این موضوع نشان از تداوم ورود نقدینگی به کلیت بازار دارد که در روزهای آتی می‌تواند باعث تثبیت روند صعودی بازار شود.

در کنار بهبود وضعیت شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز مثبت بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 شهریور

 

1. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو محصولات شیمیایی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 41.4+ میلیون تومان است. صنعت محصولات شیمیایی برای دومین روز متوالی روز تمام سبزی را سپری کرد تا با توجه به بزرگی شرکت‌های آن، سیگنال مثبتی را به بازار صادر کند. روند صعودی شخص فیندو، کاهش ارزش معاملات نشان‌دهنده قفل شدن نمادهای این صنعت در صف خرید می‌باشد. این موضوع باعث شد تا برای روزهای آتی شاهد تداوم ورود نقدینگی و معاملات مثبت را در صنعت متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 625 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 358 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زاگرس
 • آریا
 • شغدیر

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی‌

شاخص فیندو چند رشته‌ای

صنعت مثبت دیگر معاملات امروز صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 31.1+ میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. تعادل در جریان معاملات و روند صعودی شاخص فیندو دو نکته مهم در معاملات این صنعت است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30 بیشترین نقدینگی به این صنعت وارد شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 240 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 35 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وصندوق
 • وغدیر
 • وامید

 

3. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 24.7+ میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است شاخص فیندو در این صنعت تا میانه بازار روندی نزولی داشته است اما از میانه بازار با حضور خریداران حقیقی، شاهد روند صعودی در شاخص فیندو بودیم. از آن جایی که این روند صعودی با کاهش ارزش معاملات همراه بوده است، می‌توان به تشکیل صف خرید در انتهای معاملات امروز در نمادهای این صنعت اشاره کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 41 میلیارد تومان می‌باشد.  این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 15 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • ولانا
 • واحصا

 

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 شهریور

 

1. خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و ساخت قطعات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 69.2- میلیون تومان است. اگرچه نمادهای بزرگ این صنعت به دلیل افشا اطلاعات بسته هستند، اما سهم دیگری در این گروه وجود دارند که کلیت این صنعت را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ به عنوان مثال در معاملات امروز خزامیاد به تنهایی باعث کاهش 3 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است. حال باید دید بازگشایی غول‌های این صنعت، باعث بهبود وضعیت خواهد شد و یا شرایط این صنعت را بدتر خواهد کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 115 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خکرمان
 • خکاوه
 • خزامیاد

 

2. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و تجهیزات

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت ماشین آلات و تجهیزات می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 63.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. از آن‌جایی که در دو بازه نیم ساعته شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم، این احتمال وجود دارد که بار روانی مثبت ایجاد شده در بازار، بر روی معاملات شرکت‌های این صنعت اثر بگذارد تا در روزهای آتی شاهد جمع آوری صف‌های فروش در این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 10 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لسرما
 • تایرا
 • لخانه

 

3. سایر محصولات کانه‌های غیر فلزی

شاخص فیندو صنعت کانه‌های غیر فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 31.4- میلیون تومان است. اگرچه در نگاه اول وضعیت این صنعت خوب به‌نظر می‌رسد، اما با توجه به این موضوع که در نیم ساعت پایانی بازار شاهد بیشترین مقدار ارزش معاملات حقیقی همراه با کمترین مقدار اختلاف سرانه بودیم، در نتیجه عدد نهایی شاخص فیندو برای این صنعت منفی شده تا از آن بتوانیم به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 44 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپشیر
 • کقزوی
 • کساپا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   شروع روند صعودی؟! امروز دوشنبه 24 شهریور است؛ پس...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   شروع روند صعودی؟! امروز دوشنبه 24 شهریور است؛ پس...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   شروع روند صعودی؟! امروز دوشنبه 24 شهریور است؛ پس...

نظرات