بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:574 تاریخ انتشار:1399/03/24 19:15 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 24 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 24 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز سبز بازار

امروز شنبه 24 خرداد سال 1399 است. بازار سرمایه ایران یک روز مثبت دیگر را سپری کرد تا شاهد ثبت رکورد جدیدی در شاخص کل باشیم؛ از همان ابتدای بازار در معاملات امروز، شاهد برتری خریداران نسبت به فروشندگان بودیم که نتیجه آن، صف خرید در 85 درصد نمادهای بازار بوده است. در معاملات امروز صنعت سرمایه‌گذاری‌ها متعادل ترین صنعت بودند و بقیه صنایع درگیر معاملات مثبت و صف خرید بودند. برتری خریداران بر فروشندگان تا انتهای بازار حفظ شد تا  انتهای بازار شاخص کل بتواند یک روز صعودی دیگر را سپری کند و در انتهای بازار با رشد واحدی به کار خود خاتمه دهد.

شاخص هم وزن نیز همانند روزهای گذشته در معاملات امروز روندی مشابه شاخص کل در پیش گرفت تا بتوان به این نکته اشاره کرد که کلیت بازار در به روزهای طلایی خود بازگشته است. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 482 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی منفی برابر 69 سهم بوده است.

بررسی روند شاخص فیندو در یک هفته گذشته نشان‌دهنده روند صعودی این شاخص و بازگشت آن به محدوده امن خود می‌باشد. در انتهای بازار شاخص فیندو با ثبت عدد 2.2- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد، شاخص فیندو با بهبود وضعیت معاملات توانست بار دیگر به محدوه امن خود بازگردد تا آرامشی را به معامله‌گران برای انجام معاملات خود بدهد. همانند شاخص کل، شاخص فیندو نیز در معاملات امروز سنت‌شکنی کرد؛ برخلاف روزهای گذشته که شاخص فیندو در تمام مقاطع اعداد منفی را ثبت میکرد، در معاملات امروز در مقاطعی با ثبت اعداد مثبت، علاوه بر تایید بهبود شاخص فیندو، ورود نقدینگی به بازار را نیز نشان می‌داد.

در نگاه اول به نمودار شاخص فیندو، خروج نقدینگی هوشمند از آن نتیجه‌گیری می‌شود اما بررسی بیشتر این شاخص نشان می‌دهد که معاملاتی که در ساعت 10:30 در بازار انجام شده است، باعث تعادل شاخص فیندو آن شده است.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 11522 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 3 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 2845 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 خرداد

 

1. زراعت

شاخص فیندو

صنعت ماندگار گزارشات شاخص فیندو، صنعت زراعت می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 61.3+ میلیون تومان بار دیگر به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی معاملات شرکت‌های این صنعت نشان می‌دهد که برای اولین بار در تاریخ انتشار شاخص فیندو صنعتی را شاهد هستیم که در تمام نمادهای آن ورود نقدینگی هوشمند ثبت شده است. این هماهنگی در ورود نقدینگی هوشمند نشان‌دهنده اتفاقاتی برای این صنعت در آینده نه چندان دور است؛ همانطور که در گزارشات قبلی نیز گفتیم، در انتهای دومینو افزایش نرخ محصولات صنایع، صنعت زراعت قرار دارد که با این ورود همه جانبه نقدینگی هوشمند به آن می‌توان وقوع این خبر را متحمل‌تر از قبل دانست.

 بررسی ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 135 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 58 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زپارس
 • زدشت
 • زقیام

 

2. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 26.6+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیمه ابتدایی بازار انجام شده است. در نیمه بعدی بازار، شاخص فیندو وضعیت متعادل‌تری را ثبت کرده است که نشان‌دهنده عدم جابجایی قابل توجه نقدینگی در نیمه دوم بازار است.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 90 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 21 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • وارس
 • وثوق

 

3. سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی

شاخص فیندو

صنعتی که در معاملات امروز دو نیمه متفاوت را سپری کرد، صنعت کانی‌های فلزی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 23.5+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. در نیمه ابتدایی بازار شاهد اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات بودیم که نتیجه آن ورود نقدینگی هوشمند در این نیمه به این صنعت می‌باشد. اما در نیمه بعدی بازار، شرایط به‌گونه‌ای تغییر کرد که دو متغیر اصلی تشکیل‌دهنده شاخص فیندو، یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، با سپری کردن روند نزولی این احتمال را به‌وجود آوردند که در روزهای آتی شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت و همچنین ثبت عدد منفی در شاخص فیندو باشیم.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 197 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کتوکا
 • کگاز
 • کسرا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 خرداد

 

1. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28.6- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد، در این نیم ساعت شاهد بیشترین ارزش معاملات همراه با پایین‌ترین اختلاف سرانه بودیم که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند در این مقطع است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 196 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 78 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاراک
 • چدن
 • فبیر

2. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو

در مقابل صنعت ساخت محصولات فلزی، صنعت کاشی و سرامیک قرار می‌گیرد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.5- میلیون تومان است. این صنعت با سپری کردن روند نزولی در اختلاف سرانه و روند صعودی در ارزش معاملات حقیقی، این احتمال را به‌وجود آورده است که خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت ادامه‌دار باشد و در روزهای آتی نیز شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم. 

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 89 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز برخلاف کلیت بازار عمل کرد و روندی صعودی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت پایانی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 45 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کترام
 • کساوه
 • کصدف

 

3. فلزات اساسی

شاخص فیندو

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت فلزات اساسی می‌باشد. این صنعت با ثبت عدد 11.5- میلیون تومان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان از تعادل در خروج نقدینگی هشمند از این صنعت دارد؛ به‌طوری که شاخص فیندو در اکثر جریان معاملات در محدوده 7- تا 11- میلیون تومان قرار داشته است و نوسانات خاصی را تجربه نکرده است.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1345 میلیارد تومان می‌باشد.  

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فسدید
 • فوکا
 • فنفت

برای اطلاع از ارتباط اعداد ثبت شده در شاخص فیندو پیشنهاد می‌شود دو گزارش شاخص فیندو را مطالعه کنید:

گزارش هفتگی 17 تا 21 خرداد ماه 

شاخص فیندو 21 خرداد ماه

 

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز سبز بازار امروز شنبه 24 خرداد سال 1399 است. بازار سرمایه...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز سبز بازار امروز شنبه 24 خرداد سال 1399 است. بازار سرمایه...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز سبز بازار امروز شنبه 24 خرداد سال 1399 است. بازار سرمایه...

نظرات