بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:598 تاریخ انتشار:1399/04/24 21:48 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 24 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 24 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

جداشدن راه سهام دولتی و سهام غیردولتی؟ امروز سه‌شنبه 24 تیر است؛ همچنان همانند روزهای گذشته، در معاملات امروز نیز هسته با مشکلاتی فراوان همراه بود. مشکلاتی که باعث شد سازمان بورس به جای پیدا کردن راه حل، مسئله را پاک کند؛ به‌طوری که نمادهایی که دارای حجم بالای معاملات بودند از ساعت رسمی معاملات خارج شدند و معاملات آن‌ها بعد از ساعت 12:30 انجام ‌شد.

معاملات امروز را به دو بخش می‌توان تقسیم کرد؛ شرکت‌های دولتی و شرکت‌های دیگر. در معاملات امروز، سهامی که قرار است در صندوق ETF دولتی منتشر شوند، معاملات مثبتی را ثبت کردند در صورتی که مابقی بازار معاملات منفی و قرمزی را شاهد بوده است. با توجه به این موضوع که این شرکت‌ها از جمله شرکت‌های شاخص‌ساز بازار هستند، در نتیجه شاخص کل با سبزپوشی به کار خود خاتمه داد. در صورتی که شاخص هم‌وزن از همان ابتدای بازار با اصلاح شروع به کار کرد. این موضوع این سوال را بوجود می‌آورد که آیا راه سهام دولتی و غیردولتی بازار سرمایه از یکدیگر جدا خواهد شد یا این که دولت در حال حاضر تصمیم به شاخص‌سازی با این شرکت‌ها دارد؟

نتیجه معاملاتی امروز، رشد 22777 واحدی شاخص کل و اصلاح 1504 واحدی شاخص هم‌وزن بوده است. توجه به این نکته که در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 271 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 288 سهم بوده است، نیز بیانگر شاخص سازی شرکت‌های دولتی بوده است.

شاخص فیندو در معاملات امروز نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری را سپری کرد. این شاخص در معاملات امروز با ثبت عدد 8.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 8- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 8- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس در 24 تیر

با توجه به نکته‌ای که در خصوص عدد نهایی شاخص فیندو گفته شد، این شاخص در معاملات امروز در محدوده امن خود قرار گرفته است اما با توجه به روند نزولی آن در چند روز گذشته، همچنان احتیاط در معاملات را برای فعالان بازار یادآوری می‌کند. این شاخص در معاملات امروز، روز تمام سرخی را سپری کرد و در تمام جریان معاملاتی، با ثبت عدد منفی خروج نقدینگی هوشمند را از کلیت بازار نشان داده است.

همان‌طور که در تصویر مشخص است، این شاخص در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفته است؛ با توجه به این موضوع که این روند نزولی همراه با کاهش ارزش معاملات حقیقی در جریان معاملات همراه بوده است، در نتیجه همچنان وضعیت مطلوبی را برای بازار نمی‌توان متصور بود.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که که در صنایع بانک‌ها و موسسات اعتباری و فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 16192 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 18 درصد کاهش داشته است. بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که وضعیت بازار در چه جهتی در حال حرکت است؛ با توجه به تصویر، ارزش معاملات حقیقی در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 افزایش چشم‌گیری داشته است. این افزایش به این دلیل بوده است که در این مقطع شاهد افزایش تقاضا در بازار بودیم که نتیجه آن افزایش معاملات بوده است. اما این موضوع ادامه‌دار نبود تا در ادامه بازار باز هم شاهد روند نزولی ارزش معاملات حقیقی باشیم.

اگرچه در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 تیر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

1) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

 شاخص فیندو صنعت فراورده های نفتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 51.2+ میلیون تومان است. این صنعت یکی از صنایع دولتی محور است، که تیتر اول بازار سرمایه در این دوران شده است. همان‌طور که در گزارش روز گذشته نیز توضیح دادیم، معاملات امروز این صنعت از حساسیت بالایی برخوردار بوده است؛ چرا که اگر شاهد ثبت عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم معاملات کلیت بازار تحت شعاع آن قرار می‌گرفت و باعث می‌شد کلیت بازار به اصلاح فرو رود. اما این صنعت یکی از بهترین روزهای خود را در معاملات امروز در پیش گرفت؛ به‌طوری در کل جریان معاملاتی با ثبت اعداد مثبت باعث شده است که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به این صنعت شاهد باشیم. روز تمام مثبت در کنار روند صعودی شاخص فیندو، می‌تواند مهم‌ترین نکته در معاملات این صنعت باشد تا بتوان برای روزهای آتی نیز معاملات مثبت را برای شرکت‌های این صنعت متصور بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 221 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که به‌طور میانگین در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 32 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شتران
 • شپنا
 • شبهرن

 

    2) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

صنعت دیگر تمام سبز معاملات امروز صنعت کاشی و سرامیک است که با ثبت عدد 18.9+ میلیون تومان بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 دیده می‌شود. در مابقی بازار، اگرچه شاخص فیندو اعداد مثبتی را ثبت کرده است، اما با توجه به این موضوع که ارزش پایینی را در معاملات شاهد بودیم، در نتیجه ورود و خروج قابل توجهی در نقدینگی هوشمند در آن دیده نمی‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 93 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کهرام
 • کپارس

 

    3) انبوه‌سازی و املاک و مستغلات

شاخص فیندو صنعت انبوه سازی و املاک

امروز را می‌توان بهترین روز صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام‌گذاری کرد؛ چرا که تمام صنایع روز تمام مثبتی را سپری کردند. عدد شاخص فیندو برای صنعت انبوه‌سازی و املاک و مستغلات در انتهای بازار برابر 11.4+ میلیون تومان است. این صنعت نیز در شرایط رویایی به سر می‌برد؛ به‌طوری که در 3 روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در  ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 414 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآذر
 • ثاصفا
 • ثپردیس

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 تیر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی 

 شاخص فیندو صنعت دستگاه های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 48.6- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 خلاصه کرد. با توجه به این موضوع که در این نیم ساعت شاهد معاملاتی با اختلاف سرانه پایین و همچنین ارزش بالا بودیم، در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند نیز در این نیم ساعت ثبت شده است. در مابقی بازار با توجه به کاهش ارزش معاملات حقیقی، ثبت اعداد مثبت در شاخص فیندو نیز نتوانست نقدینگی خارج شده از صنعت را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 57 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بالبر
 • بسویچ
 • بموتو

 

    2) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت کانه های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.7- میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات این صنعت نشان می‌دهد که عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از آن، نمادهای کاما و کروی بوده است؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار معاملاتی که در این شرکت‌ها انجام شده است، با توجه به قدرت بالای فروشندگان، باعث ثبت اعداد منفی در شاخص فیندو این صنعت و خروج نقدینگی هوشمند از آن شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 409 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تاصیکو
 • کاما
 • کروی

 

    3) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک ها

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.8- میلیون تومان است. همان‌طور که درابتدای گزارش نیز به آن اشاره کردیم، این صنعت با توجه به ارزش بالای معاملات آن، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو در کل بازار گذاشته است. به‌طوری که در مقاطعی از بازار باعث کاهش 8 واحدی شاخص فیندو شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 دیده شده است. این ساعت در تمام صنایع، مقطع اصلی جابه‌جایی نقدینگی بوده است تا بتوان از آن به عنوان ساعت طلایی معاملات نام برد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2080 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وگردش
 • دی
 • وتجارت

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جداشدن راه سهام دولتی و سهام غیردولتی؟ امروز سه‌شنبه 24 تیر است؛ همچنان...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جداشدن راه سهام دولتی و سهام غیردولتی؟ امروز سه‌شنبه 24 تیر است؛ همچنان...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جداشدن راه سهام دولتی و سهام غیردولتی؟ امروز سه‌شنبه 24 تیر است؛ همچنان...

نظرات