بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:508 تاریخ انتشار:1399/02/24 21:49 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 24 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 24 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز پر عرضه در بازار سرمایه

امروز 24 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته افزایش عرضه و معاملات هیجانی را در اکثر نمادها شاهد بودیم، امروز نیز بازار سرمایه یکی از پرهیجان‌ترین روزهای خود را سپری کرد تا بتوانیم امروز را پر نوسان‌ترین روز در تاریخ بازار سرمایه نامگذاری کنیم. امروز معاملات با صف فروش در کلیت بازار شروع شد اما در ادامه این خریداران بودند که توانستند بر بازار برتری خود را نشان دهند تا در میانه بازار شاهد صف خریدهای در نمادها باشیم. اما در ادامه بازار شرایط به‌طور کامل تغییر کرد تا شاهد افزایش عرضه و صف فروش در اکثر نمادهای بازار باشیم. مهم‌ترین نکته این معاملات نوسان 20 درصدی است که در تعداد قابل توجهی از سهام شاهد بودیم. در موازات نوساناتی که در وضعیت معاملات بازار شاهد بودیم، شاخص کل نیز از اصلاح 13000 واحدی شروع به کار کرد؛ اما همانطور که گفته شد در ادامه بازار شرایط تغییر کرد و باتوجه به صف‌های خریدی که در میانه بازار در اکثر نمادها تشکیل شده بود، در مقاطعی از بازار شاهد سبزپوشی شاخص کل بودیم. اما این سبزپوشی بادوام نبود و شاخص کل در انتهای بازار با اصلاح 3785 واحدی به کار خود پایان داد که نشان از افزایش عرضه در بازار می‌باشد. انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 340 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت برابر 230 سهم است اما نکته قابل توجه فاصله معنادار بین قیمت پایانی با آخری معامله است. در تعداد زیادی از سهام قیمت پایانی از آخرین معامله بیشتر بوده است و این نیز یکی از دلایل رفتاری هیجانی است که در معاملات فعالان بازار سرمایه شاهد هستیم.

شاخص فیندو علی‌رغم افزایش عرضه‌ها در بازار در معاملات امروز وضعی بهتری پیدا کرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 16.9- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

 

شاخص فیندو

اگرچه عدد نهایی شاخص فیندو نشان از وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز دارد، اما همانطور که گفته شد، این عدد بهبود وضعیت معاملات را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد. شاخص فیندو همانند روزهای گذشته، در معاملات امروز نیز سرخ‌پوش ماند و در کل جریان معاملاتی شاهد شاخص منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم. کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است برابر 48.5-میلیون تومان میباشد.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات امروز و اعداد نهایی شاخص فیندو در نیم ساعت‌های مختلف را در کنار یکیدگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به افزایش عرضه و قدرت فروشندگان را نسبت به بازار اعلام می‌کند.

بیشترین تاثیر بروی شاخص صنایع فیندو، فروارده‌های نفتی، فلزات اساسی و همچنین بانک‌ها داشته‌اند که باعث کاهش مقدار قابل توجه شاخص فیندو در کلیت بازار شده اند.

ارزش معاملات حقیقی در کل جریان معاملاتی برابر با 18605 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 5 درصد کاهش داشته است. بررسی روند ارزش معاملات نکات مهمی را در خصوص روند بازار و جریان معاملاتی نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار شاخص فیندو مشخص است، در نیم ساعت ابتدایی بیشترین ارزش معامله را در طول روز شاهد بودیم؛ این ارزش بالای معاملات را می‌توان به جمع شدن صف‌های فروشی نسبت بدهیم که در پیش گشایش تشکیل شده بود. در ادامه این متغیر روندی نزولی در پیش گرفت. مهم‌ترین نکته معاملات امروز افزایش ناگهانی ارزش معاملات حقیقی در ساعت 11:30 شداهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی بودیم. باتوجه به روند معاملات امروز، دلیل این افزایش ارزش معاملات ناگهانی را عرضه صف خرید‌ تشکیل شده در اکثر نمادهای بازار عنوان کرد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان میدهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه بطور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند. 

توجه: باتوجه به وضعیت معاملات امروز که در اغلب صنایع شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم، در نتیجه در این گزارش به بررسی صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 22 اردیبهشت

 

1. فراورده‌های نفتی کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

این صنعت یکی از صنایع برتر در معاملات امروز است که بیشترین درصد رشد شاخص صنعت را داشته است اما شاخص فیندو در انتهای بازار با ثبت عدد 37.9- میلیون تومان، خروج نقنیدگی هوشمند را از این صنعت نشان می‌دهد. پس از آن که در چند روز متوالی از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام بردیم، معاملات امروز به نحوی انجام شد که با ثبت عدد منفی در شاخص فیندو، خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت شاهد باشیم. همانند کلیت بازار در ساعت 11:30 شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات بودیم، در این مقطع باتوجه به افزایش عرضه از سوی سهامداران این صنعت، صف‌های خریدی که در چند روز متوالی در نمادهای این صنعت شاهد بودیم فرو ریخت که باعث شد ارزش معاملات حقیقی افزایش و به میانیگن 550 میلیارد تومان در هر نیم ساعت برسید.

بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که نمادهای شتران و شپنا باتوجه به اینکه بیشترین ارزش معاملات را در کل بازار داشته است، بیشترین تاثیر را بروی شاخص فیندو در کل بازار گذاشتند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2589 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبریز
 • شزنگ
 • شپنا

 

2. فلزات اساسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.9- میلیون تومان است. این صنعت نیز در کنار فراورده‌های نفتی بیشترین ارزش معاملات در کل بازار را به خود اختصاص داده است. همانطور که در تصویر مشخص است در اکثر جریان معاملاتی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم. بررسی شاخص فیندو نشان می‌دهد که همانند کلیت بازار در ساعت 11:30 بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2112 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فباهنر
 • فوکا
 • فولاد

 

3. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.5- میلیون تومان است. این صنعت همانند شاخص فیندو در کل بازار، روز تمام منفی را سپری کرد. دو متغیر تشکیل دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کردند. بررسی وضعیت معاملات نشان میدهد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت نیز در ساعت 11:30 انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2143 میلیارد تومان می‌باشد.

نماد وبملت که یکی از نمادهای این صنعت میباشد در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات را در کل بازار به خود اختصاص داده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وکار
 • وشهر
 • سامان

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 اردیبهشت

1. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو

تنها صنعتی که در معاملات امروز شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن بودیم، صنعت چند رشته‌ای صنعتی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 4.8+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود پایان داد. بررسی وضعیت معاملات نشان میدهد که باتوجه به این که در ساعت 10:00 شاهد بیشترین ارزش معاملات و اختلاف سرانه بودیم، در نتیجه ورود قابل توجه نقدینگی هوشمند را در این صنعت شاهد بودیم. در ادامه بازار، باتوجه به حجم کم معاملات، در نتیجه جابه‌جایی نقدینگی در این صنعت دیده نمی‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 343 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وامید
 • وصندوق

 

2. مواد دارویی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.3+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت در دو نیمه متفاوت انجام شد؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار، شاهد ورود نقدینگی هوشمند و در نیمه دوم شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. نتیجه جابه‌جایی نقدینگی که در دو نیمه بازار در این صنعت شاهد بودیم، این است که امروز این صنعت وضعیت خنثی را سپری کرد و ورود و خروج محسوسی در انتهای بازار به آن دیده نشده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 567 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 81 توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دتولید
 • تیپیکو
 • دلر

 

3. منسوجات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 1- میلیون تومان است. اگرچه عدد نهایی شاخص فیندو در این صنعت نشان از وضعیت متعادل در معاملات آن دارد، اما توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی در 5 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی هوشمند یکی از نکات مثبت در معاملات این صنعت می‌باشد. شاخص فیندو در این صنعت در اکثر بازار در محدوده 2- تا 2+ قرار داشته است که تایید کننده تعادل این شاخص در معاملات امروز دارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 14 میلیارد تومان می‌باشد.

نمرینو تنها نماد در این گروه است که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز پر عرضه در بازار سرمایه امروز 24 اردیبهشت سال 1399 است....

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز پر عرضه در بازار سرمایه امروز 24 اردیبهشت سال 1399 است....

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز پر عرضه در بازار سرمایه امروز 24 اردیبهشت سال 1399 است....

نظرات