بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:682 تاریخ انتشار:1399/08/24 21:35 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 24 آبان 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 24 آبان 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

شروع خوب پس از مدت‌ها

امروز شنبه 24 آبان است. پس از آن که بازار سرمایه هفته‌های سرخی را سپری کرد و شاهد از دست رفتن نقاط حمایتی بودیم، در این هفته شاهد شروع خوب معاملات در آغاز هفته بودیم تا بلکه سهامداران به جبران بخشی از زیان‌های خود امیدوار باشند.

امروز در شرایط متفاوتی شاهد انجام معاملات در بازار سرمایه بودیم. در انتهای هفته گذشته سازمان بورس در اطلاعیه اعلام کرد که زمان پیش‌گشایش از 30 دقیقه به 15 دقیقه کاهش می‌یابد و آغاز سفارش‌گیری از ساعت 8:45 دقیقه آغاز خواهد شد. پیش‌گشایش متفاوت امروز با تعادلی که در ارزش سفارشات خرید و فروش مشاهده می‌شد تکمیل شد تا این احتمال به‌وجود آید که وضعیت مطلوبی را در معاملات امروز شاهد باشیم. مطابق انتظار شاخص کل  و هم وزن با آغاز معاملات سبزپوش شدند تا شاهد شروع خوب معاملات در آغاز هفته باشیم. این شروع خوب اگرچه در ادامه بازار ادامه داشت اما در مقاطعی شاهد افزایش عرضه در بازار و جمع شدن بخشی از صف خریدهای بازار بودیم اما قدرت خریداران در معاملات امروز به حدی بالا بود که نتواسنت مانع از عرضه کامل آن شود.

در میانه بازار شاهد بازگشایی‌های متعددی بودیم؛ بازگشایی‌هایی که در برخی موارد باعث خوشحالی سهامداران و در موارد دیگر باعث شد تا همچان این سرمایه‌گذاران وضعیت خوبی را شاهد نباشند؛ به‌عنوان مثال نماد ودی پس از افشا اطلاعات گروه الف، بدون دامنه معامله شد و با بازگشایی 10 درصدی که داشت باعث شد تا کام سهامداران خود را در روز خوب بازار سرمایه، شیرین‌تر کند. اما در آن طرف نمادهای فاذر و ومعادن بازگشایی خوبی نداشتند تا سرمایه‌گذاران همچنان به روزهای آتی امیدوار باشند تا بخشی از زیان خود را بتوانند جبران کند.

نتیجه معاملات امروز به ترتیب رشد 26516 و 4523 شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است تا بازار سرمایه هفته سبزی را آغاز کند. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 348 سهم و  تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 225 سهم بوده است، نشان‌دهنده بهود وضعیت معاملات امروز است.

در کنار وضعیت مطلوب بازار سرمایه، شاخص فیندو نیز با ثبت عدد مثبت و ورود نقدینگی هوشمند در معاملات امروز نوید بخش روزهای بهتر برای سرمایهگذاران در روزهای آتی است.  این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 4.2+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌ها ‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرد تا بعد از مدت‌ها تمام عوامل دست به دست هم دهند تا بازار سرمایه و سرمایهگذاران انتظار بهبود معاملات را در چند روز آتی داشته باشند. این شاخص در معاملات یکی از بهترین روزهای خود را سپری کرد؛ به‎طوری که در 6 بازه نیم ساعته با ثبت عدد مثبت ورود نقدینگی هوشمند را به کلیت بازار و افزایش قدرت خریداران را نشان می‌دهد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت انبوه‌سازی املاک و مستغلات انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

از دست رفتن اعتماد سرمایه گذاران در پی صف‌های فروش بازار و دستکاری‌های دولت و سازمان از جمله دلایلی است که باعث شده است در یک ماه اخیر شاهد کاهش قابل توجه ارزش معاملات باشیم. در معاملات امروز نیز علی‌رغم وضعیت مطلوب و متعادل، شاهد معاملاتی به ارزش 6462 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. ذکر این نکته الزامیست در زمانی که بازار سرمایه در اوج خود قرار داشت، میانگین ارزش معاملات برابر با 15 هزار میلیارد تومان بوده است. این موضوع اهمیت رصد ارزش معاملات را به خوبی نشان می‌دهد. چرا که اگر تغییری در این متغیر رخ دهد می‌توان انتظار تغییر روند بازار را داشت. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1936 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با مثبت بوده است که این متغیر نیز تایید کننده بهبود معاملات امروز باشد. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 آبان

 

1. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 76.6+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی بازار و بعد از پیشگشایش شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. اگرچه در ادامه شاخص فیندو روندی نزولی را سپری کرد اما کاهش ارزش معاملات حقیقی مانع از خروج نقدینگی وارد شده به این صنعت شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 21 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 9 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وغدیر
 • وصندوق
 • وبانک

 

2. خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 34.4+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز روز  تمام مثبتی را سپری کرد. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که حضور خریداران قدرتمند و معاملاتی که در نمادهای رمپنا و تپولا انجام شده اصلیترین عامل در ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 20 میلیارد تومان می‌باشد. یکی از نکات مهم در این صنعت تعادلی است که در روند ارزش معاملات حقیقی دیده می‌شود. از آن جایی که این تعادل با سپری شدن روند صعودی در شاخص فیندو همراه بوده است، می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که در روزهای آتی شاهد ادامه دار بودن وضعیت مطلوب در این صنعت باشیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تپولا
 • تابا
 • رمپنا

 

3. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی

صنعت تمام مثبت دیگر معاملات امروز صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 23.7+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داده است. از موضوع از قدرت بالای خریداران و همچنین ارزش پایین معاملات می‌توان این برداشت را کرد که اکثر نمادهای این صنعت در معاملات امروز قفل در صف خرید بودند. در صدر این گروه شتران قرار دارد که صف خرید آن سنگینتر از مابقی سهام این گروه بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 109 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش ۷۶ میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شتران
 • شرانل
 • ونفت

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 24 آبان

 

1. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.7- میلیون تومان است. در معاملات امروز فروشندگان با برتری که نسبت به خریداران در کلیت بازار داشتند، باعث شدند تا این صنعت به روند چند روزه خود در ورود نقدینگی هوشمند خاتمه دهد. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای کسعدی و کحافظ انجام شده با توجه به اختلاف سرانه پایین و ارزش بالای معاملات، باعث خروج این میزان نقدینگی از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 90 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 28 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کپارس
 • کحافظ

 

2. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.1- میلیون تومان است. در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30 شاهد بیشترین مقدار معاملات همراه با کمترین مقدار اختلاف سرانه بودیم. در مابقی جریان معاملات، تغییرات محسوسی در روند ارزش معاملات و همچنین شاخص فیندو رخ نداده است تا بتوانیم کلیت معاملات این صنعت را در این نیم ساعت خلاصه کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 69 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاذر
 • فنرژی
 • فبیرا

 

3. انبوه‌سازی املاک و مستغلات

شاخص فیندو صنعت انبوه سازی املاک و مستغلات

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت انبوه‌سازی املاک و مستغلات است که در انتهای بازار با ثبت عدد 8- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای کیسون و ثامان انجام شده با توجه به اختلاف سرانه پایین و ارزش بالای معاملات، باعث خروج این میزان نقدینگی از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 820 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 454 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. ذکر این نکته الزامیست که در بین تمام نمادهای این صنعت ثشاهد بیشترین معامله را به ارزش 408 میلیارد تومان داشته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کیسون
 • ثاژن
 • ثامان

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع خوب پس از مدت‌ها امروز شنبه 24 آبان است. پس از آن...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع خوب پس از مدت‌ها امروز شنبه 24 آبان است. پس از آن...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع خوب پس از مدت‌ها امروز شنبه 24 آبان است. پس از آن...

نظرات