بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:662 تاریخ انتشار:1399/07/23 07:31 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 23 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 23 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

جدا شدن پالایشی‌ها؟!

امروز چهارشنبه 23 مهر است. در انتهای معاملات روز گذشته، شاهد تغییر جریان معاملات در بازار بودیم؛ این تغییر نسبت به روزهای گذشته وضعیت متفاوتی داشت؛ برخلاف روزهای گذشته که شرکت‌های بزرگ و کوچک بازار مسیر متفاوتی را در پیش می‌گرفتند، در این روز ورق برای کلیت بازار برگشت تا شاهد افزایش عرضه در کل بازار باشیم. این افزایش عرضه بر بروی معاملات امروز نیز تاثیر گذاشت تا بازار سرخی دیگری را سپری کنیم.

از همان ابتدای بازار شاهد برتری فروشندگان نسبت به خریداران بودیم؛ برتری که نشان دهنده این موضوع بود که بازار سرمایه روز سرخی در پیش دارد. در میانه بازار گرچه بارها شاهد تلاش خریداران برای جمع آوری صف‌های فروش بودیم، اما برتری قابل توجه فروشندگان باعث شد تا این تلاش نتیجه‌ای نداشته باشد.

یکی از دیگر از موضوعاتی که امروز را نسبت به هفته‌های گذشته متفاوت می‌کند این است که برخلاف هفته‌های گذشته که چهارشنبه‌های سبزی را شاهد بودیم، آخرین روز معاملاتی این هفته با سرخ پوشی شاخص کل و هم وزن خاتمه یافت.

بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که به‌جز صنعت فراورده‌های نفتی مابقی صنایع وضعیت خوبی نداشتند؛ این صنعت با بازگشایی خوب نمادهای آن از جمله شپنا و شتران، وضعیت خوبی را سپری کرده است. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که آیا مسیر این صنعت در ادامه نسبت به کلیت بازار متفاوت خواهد بود یا خیر؟

نتیجه معاملات امروز به ترتیب اصلاح 17617 و 2547 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 415 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 173 سهم بوده است، نیز بیانگر وضعیت سرخ بازار است.

در کنار افزایش عرضه و قدرت فروشندگان در بازار، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری نکرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 6.6- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌‌‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

اگرچه عدد نهایی شاخص فیندو نسبت به روز گذشته افت را نشان می‌دهد، اما ذکر این نکته الزامیست این شاخص همچنان در محدوده امن خود قرار دارد. همانطور که در نمودار مشخص است، این شاخص در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 3 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو در 4 بازه نیم ساعت شاهد ثبت عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار بودیم.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت ساخت محصولات فلزی انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت خودرو و ساخت قطعات انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو - 21 مهر 99) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

افزایش ارزش معاملات یکی از عوامل تثبیت کننده روند بازار و کف سازی برای آن است. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 9087 میلیارد تومان بوده است که نسبت به روز گذشته درصد 35 کاهش داشته است. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 4327 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با ثبت عدد مثبت نوید بخش بازگشت نقدینگی حقیقی خارج شده از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 مهر

 

1. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 30.5+ میلیون تومان است. همانطور که گفته شد معاملاتی که در این صنعت انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد چدن انجام شده، با توجه به ارزش و اختلاف سرانه بالا، عامل اصلی ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 34 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • چدن
 • فاما
 • فنرژی

 

2. سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی

شاخص فیندو صنعت کانی‌های غیر فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.6+ میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است این صنعت در معاملات امروز یکی دیگر از روزهای خوب خود را سپری کرده است؛ به‌طوری در 5 بازه نیم ساعت شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم تا برای سومین روز متوالی از این صنعت به عنوان یکی از صنایعی که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را داشتند نام ببریم. نکته منفی معاملات آن روند نزولی شاخص فیندو بوده است که این احتمال را به‌وجود آورده است که شاید در هفته آتی این روند ورود نقدینگی به صنعت، متوقف شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 45 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسرا
 • کمرجان
 • کفرا

 

3. سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.2+ میلیون تومان است. اگرچه شاهد شروع خوب معاملات در این صنعت نبودیم و در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد، اما در ادامه خریداران با قدرت در این صنعت ظاهر شدند تا شاخص فیندو روند صعودی به خود بگیرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 52 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولملت
 • ولپارس
 • ولغدر

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 مهر

 

1. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

این صنعت در معاملات امروز با ثبت عدد 109.8- میلیون تومان، برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد. افزایش ارزش معاملات در نیم ساعت انتهایی بازار یکی از نکات مثبت در این صنعت است که این احتمال را به‌وجود آورده است که شاید در هفته آتی این خروج نقدینگی از این صنعت متوقف شود و شاهد بهبود معاملات در نمادهای این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 28 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولشرق
 • واحیا
 • ولانا

 

2. خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و ساخت قطعات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 87.9- میلیون تومان است. در گزارش قبلی نیز بیان کردیم که معاملاتی که در این صنعت انجام می‌شود به عنوان لیدر عمل کرده و کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صدر نمادهای این گروه، شرکت ایران خودرو با نماد خودرو قرار دارد که علاوه بر تاثیر این صنعت، کلیت بازار را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای درک بیشتر این موضوع می‌توان معاملات روزهای گذشته را بررسی کرد؛ این موضوع نشان می‌دهد که این نماد بر روی کلیت بازار تاثیر گذاشته است و صف فروشی که در معاملات امروز شاهد آن بودیم، یکی از نشانه‌های تایید کننده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 189 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خفنر
 • خوساز
 • ورنا

 

3. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.3- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که معاملاتی که در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 انجام شده است، باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 168 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مفاخر
 • رانفور
 • رکیش

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جدا شدن پالایشی‌ها؟! امروز چهارشنبه 23 مهر است. در...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جدا شدن پالایشی‌ها؟! امروز چهارشنبه 23 مهر است. در...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار جدا شدن پالایشی‌ها؟! امروز چهارشنبه 23 مهر است. در...

نظرات