بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:639 تاریخ انتشار:1399/06/23 18:52 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 23 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 23 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بار دیگر سرخ پوش. امروز یکشنبه 23 شهریور است؛ همان‌طور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم، بی‌اعتمادی که بین سرمایه‌گذاران نسبت به دولت و بازار سرمایه به‌وجود آمده است، باعث شده تا با مثبت شدن بازار، از این فرصت به دست آمده به عنوان فرصت خروج استفاده کنند. این موضوع باعث شد تا در انتهای معاملات روز گذشته، شاهد افزایش عرضه در بازار باشیم. این عرضه‌ها معاملات امروز را نیز تحت تاثیر قرار داد تا بازار سرمایه ایران روز سرخ دیگری را سپری کند.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، بازگشایی سهام بانک ملت کل معاملات این صنعت را تحت تاثیر قرار داد. اگرچه در روز گذشته، شرکت بازدهی منفی را نصیب سهامداران خود نمود، اما در میانه معاملات امروز، با مثبت شدن این نماد، کل صنعت بانکداری نیز سبزپوش شد تا بار دیگر بتوانیم به لیدری این شرکت اشاره کنیم. 

نتیجه معاملات امروز،به ترتیب اصلاح 5568 و 2216 واحدی شاخص کل و هم وزن بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که همچنان شرکت‌های بزرگ بازار کمتر از شرکت‌های کوچک افت داشتند. اگرچه در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 94 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 461 سهم بوده است اما بررسی آخرین قیمت سهام، نشان از افزایش تقاضا در انتهای معاملات است که تا بتوان برای فردا معاملات بهتری را متصور شد.

شاخص فیندو نیز همانند کلیت بازار نسبت به روز گذشته عدد پایین‌تری را ثبت کرد اما روند صعودی انتهای بازار باعث شد تا همچنان در محدوده امن خود قرار داشته باشد. این شاخص با ثبت عدد 5.2- میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو

همان‌طور گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز در محدوده امن خود قرار داشته است. اگرچه در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در این شاخص بودیم، اما همان‌طور که در تصویر مشخص است در تمام جریان معاملات این شاخص روند صعودی در پیش گرفته است که نشان از وضعیت مناسب و متعادل آن در معاملات امروز دارد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت محصولات شیمیایی انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

پس از آن که در هفته گذشته کاهش قابل توجه ارزش معاملات را در کلیت بازار شاهد بودیم، در این هفته این متغیر وضعیت بهتری را در پیش گرفته است. به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 8396 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 3 درصد افزایش داشته است. همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، بررسی روند جریان معاملات می‌تواند نشانه‌های خوبی از تغییر روند را بدهد؛ به عنوان مثال در نیم ساعت انتهای بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم که اصلی‌ترین دلیل این افزایش، افزایش تقاضا در بازار است که نویدبخش معاملات بهتر در روزهای آتی است.

این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2216 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 شهریور

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) محصولات شیمیایی

شاخص فیندو صنعت محصولات شیمیایی

صنعت مثبت امروز صنعت محصولات شیمیایی است که در انتهای بازار با ثبت عدد 27.5+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز گفته شد این صنعت در یک هفته گذشته به عنوان صنعت ناجی از آن یاد می‌شد؛ با توجه به بزرگی شرکت‌های این صنعت، در بازار سرخ، با مثبت شدن معاملات نمادهای آن، همانند لیدر عمل کرده تا شاهد افزایش تقاضا در کل بازار باشیم. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد زاگرس انجام شده است، با توجه به ارزش و اختلاف سرانه بالا، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو این صنعت و کلیت بازار داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 641 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 181 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زاگرس
 • شکف
 • شغدیر

 

    2) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.6+ میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار مشخص است، این صنعت نیز وضعیت خوبی را در معاملات امروز سپری کرده است؛ به‌طوری که در 4 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. اگرچه اکثر نمادهای این صنعت اختلاف سرانه منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهند، اما معاملاتی که در نماد زملارد انجام شده با توجه به ارزش و اختلاف سرانه بالا، باعث ورود نقدینگی هوشمند بالایی به این نماد و در نتیجه صنعت زراعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 35 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 16 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

زملارد تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

 3) خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.5+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت پایانی بازار خلاصه کرد؛ در این مقطع شاهد افزایش عرضه در نماد رمپنا بودیم. از آنجایی که تقاضا توسط خریداران قوی برای این سهم وجود داشته، این عرضه باعث شده در انتهای بازار شاهد ثبت عدد مثبت در این نماد و کل صنعت خدمات فنی و مهندسی باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 43 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 20 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

رمپنا تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 شهریور

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

   1) قند و شکر

 شاخص فیندو صنعت قند و شکر

صنعت سرخ پوش معاملات امروز، صنعت قند و شکر می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 117.4- میلیون تومان بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

عکس معاملات صنعت خدمات فنی مهندسی در صنعت قند و شکر رخ داده است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، بیشترین ارزش معاملات حقیقی را در این صنعت شاهد بودیم. با توجه به این موضوع که فروشندگان حقیقی در این مقطع قوی‌تر از خریداران حقیقی ظاهر شدند، در نتیجه بیشترین نقدینگی نیز در این مقطع از این صنعت خارج شده است. در ادامه بازار با توجه به قفل شدن نمادها در صف فروش و کاهش ارزش معاملات، جابجایی قابل توجهی در نقدینگی در این صنعت صورت نگرفته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 14 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 10 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قشیر
 • قثابت
 • قهکمت

 

2) حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.7- میلیون تومان است. همان‌طور در تصویر مشخص است، در نیم ساعت انتهایی بازار شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی بودیم. از آنجایی که این افزایش ارزش معاملات با روند صعودی در شاخص فیندو همراه بوده است، می‌توان برای روزهای آتی این صنعت وضعیت بهتری را متصور شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 37 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حپترو
 • حبندر
 • حفارس

 

3) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.9- میلیون تومان است. اگرچه در نیمه ابتدایی بازار وضعیت خوبی را در معاملات این صنعت شاهد نبودیم، اما در یک ساعت پایانی حضور خریداران پرقدرت در این صنعت باعث شد که شاخص فیندو روند صعودی در پیش گیرد و به اعداد مثبت نیز ختم شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 97 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 30 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآفری
 • میهن
 • دانا

 

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید. 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بار دیگر سرخ پوش. امروز یکشنبه 23 شهریور است؛ همان‌طور که در گزارش قبلی...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بار دیگر سرخ پوش. امروز یکشنبه 23 شهریور است؛ همان‌طور که در گزارش قبلی...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بار دیگر سرخ پوش. امروز یکشنبه 23 شهریور است؛ همان‌طور که در گزارش قبلی...

نظرات