بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:597 تاریخ انتشار:1399/04/23 09:04 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 23 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 23 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

روز متعادل اما پر عرضه

امروز دوشنبه 23 تیر است؛ همچنان همانند روزهای گذشته، در معاملات امروز نیز هسته با مشکلات فراوانی همراه بود. مشکلاتی که باعث شد ارسال سفارشات کارگزاری‌ها با وقفه‌های پی در پی همراه باشد. همانطور که در گزاشات قبلی نیز اشاره کردیم، در حال حاضر بزرگترین ریسکی که بازار سرمایه را تهدید می‌کند، ریسک سیستم معاملات و هسته سازمان بورس است؛ چرا که اگر رفع نشود میتواند باعث مشکلات بزرگی در بازار سرمایه شود.

پس از آن که در روز گذشته، در انتهای بازار شاهد افزایش عرضه هیجانی در کلیت بازار بودیم، این انتظار می‌رفت که معاملات منفی را شاهد باشیم. در پیش گشایش معاملات امروز، قدرت خریداران نسبت به فروشندگان برتری خاصی را شامل نمی‌شد؛ این برتری در ادامه بازار بیشتر شد تا بازار سرمایه از اصلاح 17هزار واحدی خود، بازگردد و اعداد مثبتی را ثبت کند. در انتهای بازار همانند روزهای گذشته، ترس و هیجان در معاملات دیده می‌شد؛ هیجانی که منجر به افزایش عرضه و منفی شدن دوباره سهام شده است.

نتیجه معاملاتی امروز، رشد 9274 واحدی شاخص کل بوده است. این رشد در حالی ثبت شده است که در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت بیشتر از تعداد نمادهای دارای پایانی منفی بوده است. این موضوع باعث می‌شود تا برای فردا نیز معاملات متعادل را پیش‌بینی کنیم.

شاخص فیندو در معاملات امروز نیز وضعیت مناسبی را سپری نکرد تا به روند نزولی خود در چند روز گذشته ادامه بدهد. این شاخص در معاملات امروز با ثبت عدد 16.6- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 8- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 8- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

باتوجه به نکته‌ای که در خصوص عدد نهایی شاخص فیندو گفته شد، این شاخص در معاملات امروز از محدوده امن خود خارج شد تا بار دیگر احتیاط در معاملات را برای فعالان بازار یادآوری کند. این شاخص در معاملات امروز، روز تمام سرخی را سپری کرد و در تمام جریان معاملاتی، با ثبت عدد منفی خروج نقدینگی هوشمند را از کلیت بازار نشان داده است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که که در خودرو و فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت سرمایه‌گذاری‌ها انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 19857 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 3 درصد رشد داشته است. این متغیر در معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته وضعیت متفاوتی را سپری کرد و در روند ثباتی را در طی بازار در پیش نگرفت است؛ به‌طوری که تا میانه بازار شاهد روند نزولی در این متغیر بودیم اما در میانه بازار با توجه به حضور خریداران قوی، این متغیر روندی صعودی در پیش گرفت.  

بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که وضعیت بازار در چه جهتی در حال حرکت است؛ همانطور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت میانه بازار، شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی بودیم این افزایش ارزش معاملات نشان دهنده افزایش عرضه در بازار است که همین امر معاملات فردا را از حساسیت بیشتری برخوردار کرده است.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 تیر

 

1. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.5+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز وضعیت مناسبی را سپری کرد؛ به‌طوری در 6 بازه زمانی با ثبت عدد مثبت، ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. نکته مهم معاملات این صنعت روند صعودی شاخص فیندو است که این احتمال را برای روزهای آتی به‌وجود می‌آورد که شاید شاهد ادامه‌دار بودن ورود نقدینگی هوشمند به آن و ثبت اعداد مثبت در شاخص فیندو باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 185 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تایرا
 • تکشا
 • لخزر

 

2. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.8+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در دو نیمه متفاوت تقسیم کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار، شاهد کمترین ارزش معاملات حقیقی همراه با کمترین مقدار اختلاف سرانه بودیم؛ اما در نیمه بعدی بازار، حضور خریدارن قدرتمند در این صنعت، باعث شد که شرایط کاملا متفاوتی را تجربه کنیم. به‌طوری که دو متغیر اصلی تشکیل‌دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، با سپری کردن روند صعودی، بار دیگر باعث شدند که نگاه فعالان بازار سرمایه روی این صنعت متمرکز شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 114 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کهرام
 • کلوند

 

3. انبوه‌سازی و املاک و مستغلات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6+ میلیون تومان است. این صنعت در خلاف جهت صنعت کاشی و سرامیک عمل کرد؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار، شاخص فیندو این صنعت وضعیت خوبی را تجربه کرد اما در ادامه بازار با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی ختم شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 524 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 75 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وتوس
 • ثپردیس
 • ثتران

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 تیر

 

1. فنی و مهندسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 40.4- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز، رکوردهای جدیدی را ثبت کرد؛ برای اولین بار در تاریخ انتظار شاخص فیندو، شاهد ثبت اعداد 1439- میلیون تومان در شاخص فیندو بودیم که تا این لحظه بی سابقه بوده است. قدرت این عدد به قدری قوی است که افزایش ارزش معاملات حقیقی هم نتوانست مانع از خروج نقدینگی هوشمند این صنعت شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 228 میلیارد تومان می‌باشد.

رمپنا تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 35.8- میلیون تومان است. این صنعت در روز گذشته، یکی از صنایع برتر ورود نقدینگی هوشمند شناخه شد و در معاملات امروز، باتوجه به شرایطی که بر این صنعت و کلیت بازار حاکم بود، شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم. همانطور که در نمودار مشخص است، شاخص فیندو در این صنعت روند صعودی در پیش گرفته است؛ روندی که معاملات فردا این صنعت را با اهمیت می‌کند. چرا که می‌تواند بار دیگر باعث شود این صنعت به عنوان ناجی بازار عمل کند و باعث بازگشت کلیت بازار به روند صعودی شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 457 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبریز
 • شپنا
 • شاوان

 

3. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 40- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار شاخص فیندو این صنعت مشخص است، معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده، بهدلیل اختلاف سرانه پایین و ارزش بالای معاملات، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را ثبت کرده است. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1902 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 588 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پارسان
 • شپترو
 • شیراز

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز متعادل اما پر عرضه امروز دوشنبه 23 تیر است؛...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز متعادل اما پر عرضه امروز دوشنبه 23 تیر است؛...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز متعادل اما پر عرضه امروز دوشنبه 23 تیر است؛...

نظرات