بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:505 تاریخ انتشار:1399/02/23 19:38 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 23 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 23 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز پرعرضه در بازار سرمایه. امروز 23 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم، انتظار می‌رفت که عرضه‌ها در بازار امروز نیز افزایش داشته باشد. اما نکته قابل توجه در معاملات امروز بازار سرمایه، افزایش هیجان در رفتار جمعی سهامداران بوده است. معاملات امروز به نحوی آغاز شد که اکثر نمادها در پیش‌گشایش در محدوده مثبت و حتی صف خرید آماده بازگشایی بودند. اما پس از آن که چند دقیقه از بازگشایی گذشت، افزایش عرضه‌ها باعث شد که کلیت بازار از وضعیت مثبت به صف فروش ختم شود. هیجان در معاملات به نحوی بالا بود که در میانه بازار تعداد قابل توجهی سهام را مشاهده می‌کردیم که اختلاف قیمت پایانی با آخرین معامله آن‌ها بیش از 6 درصد بود؛ به‌طوری که درصد پایانی آن‌ها در محدوده 2+ به بالا قرار داشت، اما آخرین معامله در پایین‌ترین قیمت مجاز یعنی 5- درصد در حال انجام بود. در نتیجه معاملات و هیجانات ناشی از آن باعث شد که شاخص کل با اصلاح 26318 واحدی به کار خود پایان دهد.

تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت هستند برابر 123 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 447 سهم می‌باشد که تاییدکننده افزایش عرضه در معاملات است.

شاخص فیندو علی رغم کاهش عدد نهایی آن نسبت به روز گذشته، روز پرمعامله‌ای را سپری کرد. در نتیجه این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 30.3- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

تغییرات شاخص فیندو با توجه به معاملات امروز بورسهمان‌طور که از عدد نهایی شاخص فیندو مشخص است، این شاخص در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، نیز بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص است. کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است برابر 48.5- میلیون تومان می‌باشد.

با توجه به اینکه بیشترین ارزش معاملات را در صنایع فروارده‌های نفتی و همچنین بانک‌ها شاهد بودیم، در نتیجه این صنایع بیشترین تاثیر را به‌روی شاخص فیندو داشته‌اند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 19750 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 86 درصد کاهش داشته است. با توجه به رفتار هیجانی که در معاملات امروز شاهد بودیم، که نتیجه آن تغییر در وضعیت سهام از صف خرید به صف فروش بوده، این ارزش معاملات قابل توجیه است. اما این میزان ارزش بالا را می‌توان نکته مثبتی برای معاملات امروز دانست. اگرچه اکثر سهام به صف فروش منتهی شدند اما این ارزش بالای معاملات باعث می‌شود که همچنان نسبت به وضعیت بازار امیدوار بود و در روزهای آتی این احتمال را درنظر بگیریم که شاهد رشد بازار باشیم.

ارزش معاملات حقیقی امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 4614 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

توجه: سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

نکته: با توجه به وضعیت معاملات امروز که در اغلب صنایع شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم و تنها در یک صنعت ورود نقدینگی هوشمند را شاهد بودیم، در نتیجه در این گزارش به بررسی صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 166.82- میلیون تومان است. اکثر معاملات این صنعت در ساعت 09:30 انجام شده است. با توجه به این موضوع که در این ساعت شاهد اختلاف سرانه بسیار پایین 245- میلیون تومانی بودیم، در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت در این مقطع صورت گرفته است. اگرچه در مابقی بازار شاخص فیندو اعداد پایین‌تری را نیز ثبت کرده است، اما با توجه به ارزش پایین معاملات در این مقاطع، در نتیجه ورود و خروج نقدینگی هوشمندی را شاهد نبودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 16 میلیارد تومان می‌باشد.

وصندوق تنها نماد در این است که گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

    2) لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیکعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 121.74- میلیون تومان است. اختلاف سرانه و ارزش معاملات در این صنعت روندی مخالف یکدیگر را در پیش گرفتند؛ به‌طوری که اختلاف سرانه در ابتدای بازار کمترین مقدار را ثبت کرد و در ادامه بازار با سپری کردن روند صعودی مقدار آن افزایش پیدا کرد. اما در آن طرف ماجرا ارزش معاملات حقیقی در ابتدای بازار مقدار بیشتری از انتهای بازار را ثبت کرده که نشان از سپری کردن روند نزولی در معاملات امروز دارد. نتیجه این معاملات این بود که در ساعت 10:00 شاهد کمترین اختلاف سرانه با بیشترین ارزش معاملات حقیقی بودیم تا به این نتیجه ختم شود که بیشترین خروج نقدینگی در مقطع انجام شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 65 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پتایر
 • پاسا
 • پدرخش

 

   3) واسطه‌گری‌های مالی و پولی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های مالی و پولییکی دیگر از صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را در معاملات امروز داشته، صنعت واسطه‌گری‌های مالی و پولی می‌باشد که با ثبت عدد 54.22- میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. همانند کلیت بازار در این صنعت نیز بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. در این مقطع با توجه به ارزش بالای معاملات و اختلاف سرانه پایینی که شاهد بودیم، خروج قابل توجه نقدینگی هوشمند را از این صنعت شاهد هستیم. اما در ادامه بازار علی رغم بهبود وضعیت اختلاف سرانه، ولی با توجه به کاهش ارزش معاملاتی که شاهد بودیم، این صنعت نتوانست نقدینگی خارج شده را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 35 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 13 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسنا
 • ولانا
 • وارس

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 23 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

تنها صنعتی که در معاملات امروز عدد نهایی شاخص فیندو در آن مثبت است صنعت قند و شکر می‌باشد که با ثبت عدد 2.71+ میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه داد. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که در کل جریان معاملاتی در 5 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم که نشان از وضعیت مناسب این صنعت در روز خونین بازار سرمایه دارد. بیشترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین ورود نقدینگی هوشمند است در ساعت 12:00 با عدد 18.9+ میلیون تومان ثبت شده است. لازم به ذکر است که این صنعت تنها صنعتی می‌باشد که در آن ورود نقدینگی هوشمند را شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 153 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی متعادل را گذراند؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 22 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قنیشا
 • قچار
 • قهکمت

 

    2) مواد دارویی

شاخص فیندو صنعت دارویی با توجه به وضعیت امروز بورسعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.1- میلیون تومان است. در کنار صنعت قند و شکر این صنعت نیز از لحاظ تعداد بازه‌های زمانی ورود نقدینگی هوشمند روز خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 5 بازه زمانی شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. اما با توجه به این موضوع که ارزش معاملات حقیقی در این مقاطع کم بوده است، در نتیجه جریان نقدینگی خاصی را در این صنعت شاهد نبودیم و از این صنعت به عنوان صنعت خنثی نام می‌بریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 459 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 123 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وپخش
 • دتولید
 • درازک

 

   3) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت با توجه به وضعیت امروز بورسآخرین صنعت مورد بررسی صنعت زراعت است که با ثبت عدد 0.76- میلیون تومان در شاخص فیندو روز متعادلی را سپری کرد. معاملات این صنعت در دو جریان مختلف انجام شد. در نیمه نخست بازار شاهد ارزش بالای معاملات و اختلاف سرانه نه چندان بالا بودیم. اما در نیمه دوم ارزش معاملات کاهش قابل توجهی پیدا کرد اما در آن طرف ماجرا اختلاف سرانه نیز به اعداد پایین‌تری نزول کرد تا این دو متغیر همدیگر را خنثی کنند و شاهد وضعیت متعادلی در این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 208 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زکوثر
 • زماهان
 • زشگزا

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز پرعرضه در بازار سرمایه. امروز 23 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، شاهد...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز پرعرضه در بازار سرمایه. امروز 23 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، شاهد...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز پرعرضه در بازار سرمایه. امروز 23 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، شاهد...

نظرات