بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:619 تاریخ انتشار:1399/05/22 22:43 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 22 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 22 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

همچنان پر هیجان

امروز چهارشنبه 22 مرداد است؛ در روز گذشته یکی از سرخترین روزهای تاریخ بازار سرمایه را شاهد بودیم که نتیجه آن ثبت رکوردی جدیدی در این بازار بوده است و آن اصلاح 62261 واحدی شاخص کل در یک روز معاملاتی می‌باشد. پس از پایان ساعات معاملات این روز سرخ، وزیر نفت و همچنین وزیر اقتصاد و دارایی به جنجال‌های اخیر پایان دادند و عرضه دومین صندوق ETF دولتی را در اولین چهارشنبه شهریور تایید کردند. این خبر باعث شد تا سهامدارآن بعد از سپری کردن دو روز سخت و نفس گیر، آرامش را دوباره تجربه کنند. اما این آرامش نتوانست باعث بازگشت اعتماد سهامداران به بازار شود. اعتمادی که دولت برای به‌دست آوردن آن هزینه بالایی را متحمل شد. این اعتماد از دست رفته در معاملات امروز نیز مشاهده می‌شد؛ به‌طوری که با مثبت شدن نمادها و صف خریدهای آن شاهد عرضه سنگین از سوی حقیقی‌های بازار بودیم که نتیجه آن تغییر در جریان معاملات بود. به‌گونه‌ای که در ابتدای معاملات شاهد شروع خوب در بازار بودیم. شروعی که تا میانه بازار بیشتر دوام نداشت تا در ادامه سرمایه‌گذاران از این بازار سبز به عنوان فرصت خروج بهره ببرند. نتیجه این واکنش در سرمایه‌گذاران تغییر جهت بازار از رشد به اصلاح بود؛ به‌طوری که شاخص کل از رشد 30 هزار واحدی به اصلاح 24298 واحدی ختم شد. در ادامه، شاخص هم وزن نیز  شرایط مشابه را تجربه کرد و از رشد 5 هزار واحدی به اصلاح 2402 واحدی تغییر جهت داد.

در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 219 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 374 سهم بوده است. مقایسه این تعداد با روز گذشته نشان از بهبود معاملات دارد اما رفتار هیجانی که از نیمه ابتدایی بازار به بعد شاهد بودیم، همچنان وضعیت بازار سرمایه را نگران کننده کرده است.

در کنار بهبود معاملات، شاخص فیندو نیز وضعیت بهتری از روزهای گذشته خود در پیش گرفت  و در انتهای بازار با ثبت عدد 19.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده  برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

اگرچه شاخص فیندو نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری را ثبت کرده است اما عدد نهایی شاخص فیندو نشان می‌دهد این شاخص همانند روز گذشته از محدوده امن خود خارج شده است. این خروج با توجه به این موضوع که با اخباری مهم در خصوص بازار همراه بوده است، بار دیگر احتیاط در معاملات را به سهامداران یادآور می‌شود.

برخلاف روزهای گذشته، شاخص فیندو در معاملات امروز توانست اعداد مثبتی را نیز ثبت کند اما همانند شاخص کل از میانه بازار با افزایش عرضه در بازار شاهد روند نزولی در آن بودیم.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت ماشین آلات و تجهیزات انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 17107 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 39 درصد افزایش داشته است. اصلی‌ترین دلیل ارزش معاملات حقیقی، تعادلی بود که در معاملات امروز شاهد آن بودیم.  این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 4740 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروح نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 22 مرداد

 

1. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 40.8+ میلیون تومان است. بررسی روند شاخص فیندو در این صنعت نشان از روند مشابه روند معاملات آن و کلیت بازار دارد؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار شاهد وضعیت خوب معاملات و صف خرید در اکثر نمادهای بازار بودیم؛ اما در نیمه بعدی بازار شرایط کامل تغییر کرد و افزایش عرضه در بازار باعث روند نزولی شاخص کل و شاخص فیندو شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 37 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 12 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پلوله
 • پلاسک

 

2. سیمان، گچ و آهک

شاخص فیندو سیمان

صنعتی که برخلاف جهت کلی بازار عمل کرد صنعت سیمان، گچ و آهک می‌باشد که در انتهای معاملات با ثبت عدد 31.5+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. همانطور که در تصویر مشخص است در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:30 شاهد بیشترین ورود نقدینگی به صنعت بودیم. اما نکته مثبت معاملات این صنعت افزایش عدد شاخص فیندو در انتهای بازار بوده است که این احتمال را به‌وجود می‌آورد شاید در هفته آتی نیز شاهد ادامه دار بودن ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 294 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سنیر
 • سلار
 • سخواف

 

3. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو واسطه‌گری‌های مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.4+ میلیون تومان است. دو متغیر اصلی تشکیل دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی مخالف یکدیگر در پیش گرفتند؛ به‌طوری که اختلاف سرانه روند صعودی و ارزش معاملات حقیقی روندی نزولی را در پیش گرفت؛ این موضوع این احتمال را به‌وجود آورد شاید در روزهای آتی شاهد ادامه دار بودن ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت و معاملات مثبت در نمادهای آن باشیم. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 43 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولشرق
 • وآتوس
 • ولتجار

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 22 مرداد

 

1. مواد غذایی و آشامیدنی

شاخص فیندو مواد غذایی و آشامیدنی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 104.1- میلیون تومان است. این صنعت در کنار صنعت فرآورده‌های نفتی بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو در کل بازار داشته است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شده به تنهایی باعث کاهش 4 واحدی شاخص فیندو کل بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 498 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی در پیش گرفت؛ به‌طور میانیگین در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 72 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خوکفا
 • غنوش
 • بهپاک

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صعتی

شاخص فیندو شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 72.3- میلیون تومان است. این صنعت برای دومین هفته متوالی است که به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. بررسی معاملات نشان می‌دهد که در نیمه ابتدایی بازار شاهد بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. این موضوع در کنار روند نزولی شاخص فیندو در ادامه معاملات، نشان‌دهنده ادامه‌دار بودن خروح نقدینگی هوشمند از این صنعت در روزهای آتی نیز هست.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 264 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وامید
 • وصندوق

 

3. خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 72.1- میلیون تومان است. پس از آن که در چند روز متوالی شاهد ورود نقذینگی هوشمند به این صنعت بودیم، جو منفی بازار بر آن اثر گذاشت تا این صنعت نیز به معاملات منفی ختم شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 100 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • رنیک
 • تابا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   همچنان پر هیجان امروز چهارشنبه 22 مرداد است؛...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   همچنان پر هیجان امروز چهارشنبه 22 مرداد است؛...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   همچنان پر هیجان امروز چهارشنبه 22 مرداد است؛...

نظرات