بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:638 تاریخ انتشار:1399/06/22 21:58 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 22 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 22 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

بهبود معاملات بعد از دو هفته

امروز شنبه 22 شهریور است؛ پس از آن که در انتهای هفته گذشته شاهد جمع‌آوری صف‌های فروش در بازار بودیم، این احتمال وجود داشت که بازار سرمایه هفته خود را بهتر از هفته‌های گذشته آغاز کند. پیش‌گشایش معاملات امروز، نشان‌دهنده بازار سبز در ادامه بوده است. مطابق انتظار با شروع معاملات شاخص کل سبزپوش شد. همانطور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم، بی اعتمادی که بین سرمایه‌گذاران نسبت به دولت و بازار سرمایه به‌وجود آمده است، باعث شده تا برخی افراد با مثبت شدن بازار، از این فرصت به دست آمده به عنوان فرصت خروج استفاده کنند. این موضوع باعث شد تا در میانه بازار شاهد افزایش عرضه در بازار باشیم. عرضه‌ای که باعث شد صف‌های خرید تشکیل شده در ابتدای بازار، برداشته و بازار متعادل‌تر شود.

یکی از مهم‌ترین اتفاقات معاملات امروز بازگشایی سهام بانک ملت پس از یک ماه به دلیل انجام افزایش سرمایه بوده است. با توجه به بزرگی و لیدری این شرکت، کلیت بازار از جمله شرکت‌های صنعت بانکداری چشم به بازگشایی آن داشته است.

نتیجه معاملات امروز،به ترتیب رشد 27473 واحدی شاخص کل و اصلاح 429 واحدی شاخص هم وزن بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که همچنان شرکت‌های بزرگ بازار مورد توجه سرمایه‌گذاران هستند و شرکت‌های کوچک همچنان وضعیت منفی و سرخی را سپری می‌کنند. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 196 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 385 سهم بوده است نیز بیانگر بهبود معاملات و تعادلی است که در بازار برقرار شده است.

شاخص فیندو نیز در کنار کلیت بازار وضعیت خوبی را سپری کرد تا نسبت به روزهای آتی وضعیت بهتری را در معاملات متصور باشیم. این شاخص پس از آن که دو روز از محدوده امن خود خارج شده است، در معاملات امروز توانست با ثبت عدد 2- میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده  برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز نوید بخش وضعیتی بهتر در معاملات روزهای آتی است. این شاخص با ثبت عدد مثبت در نیم ساعت ابتدایی بازار، باعث شد که شروع خوبی را در هفته شاهد باشیم. در ادامه اگرچه عرضه‌های بازار باعث روند نزولی در این شاخص و ثبت اعداد منفی شد، اما همانطور که در نمودار مشخص است، در میانه بازار بار دیگر تقاضا توسط سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار به‌وجود آمد تا این شاخص از محدوده امن خود خارج نشود. ثبت عدد مثبت در 3 بازه نیم ساعته نیز نشان از بهبود شرایط کل بازار و شاخص فیندو در معاملات امروز دارد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملات صنعت محصولات شیمیایی، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی(شاخص هفتگی فیندو) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است.

پس از آن که در روز گذشته کاهش قابل توجه ارزش معاملات را در کلیت بازار شاهد بودیم، امروز بهبود معاملات باعث شد این متغیر وضعیت بهتری را نسبت به روز‌های گذشته در پیش گیرد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 8161 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به چهارشنبه 8 درصد کاهش داشته است. بررسی روند جریان معاملات می‌تواند نشانه‌های خوبی از تغییر روند را بدهد؛ به عنوان مثال در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30 شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم که اصلی‌ترین دلیل این افزایش، عرضه صف‌های خرید تشکیل شده در نیم ساعت ابتدایی بازار بوده است.

این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2321 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 22 شهریور

 

1. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 37.2+ میلیون تومان است. این صنعت روندی مشابه کلیت بازار در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد ثبت عدد مثبت در اختلاف سرانه بودیم. از آن‌جایی که در این مقطع بیشترین ارزش معاملات نیز ثبت شده است، در نتیجه نقدینگی قابل توجهی در این مقطع وارد صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 16 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پتایر
 • پلوله
 • پکرمان

 

2. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت استراج کانه فلزی

صنعت مثبت دیگر معاملات امروز، صنعت استخراج کانه‌های فلزی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 17+ میلیون تومان در شاخص فیندو، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. این صنعت با ثبت عدد مثبت در 5 بازه زمانی، روز خوبی را سپری کرد و سبزترین صنعت معاملات امروز بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 207 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 30 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کگل
 • کدما
 • تکنار

 

3. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسط‌گری مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.7+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که همانند کلیت بازار اکثر ورود نقدینگی در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است تا این بازه زمانی را به عنوان ساعت طلایی معاملات امروز نامگذاری کنیم. اگرچه در اکثر جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو بودیم، اما ارزش پایین معاملات باعث شد که خروج نقدینگی محسوسی در این صنعت شاهد نباشیم و نقدینگی وارد شده در نیم ساعت ابتدایی بازار همچنان در آن باقی بماند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 54 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 20 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • ولراز
 • ولشرق

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 22 شهریور

 

1. قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند وشکر

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت قند و شکر می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 17.6- میلیون تومان است، به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. معاملات این صنعت با تعادل نسبی آغاز شد اما در ادامه با افزایش قدرت فروشندگان حقیقی، عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کرد و در انتهای بازار تعدادی از نمادهای این صنعت قفل در صف فروش شدند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 91 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 47 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قشیر
 • قنیشا
 • قپیرا

 

2. ماشین آلات و تجهیرات

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.4- میلیون تومان است. در نگاه اول به نمودار تعادل در معاملات را می‌توان برداشت کرد اما بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار، بیشترین نقدینگی از این صنعت خارج شده است. نکته مثبت در این صنعت افزایش ارزش معاملات و رون صعودی شاخص فیندو است که این احتمال را به‌وجود آمده است که خریداران قصد حمایت از سهام خود را دارند تا شاید در روزهای آتی وضعیت معاملات این صنعت بهبود یابد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 15 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تپمپی
 • تکنو
 • لابسا

 

3. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه و فعالیت وابسته به آن

صنعت سرخ دیگر معاملات امروز صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن است که در انتهای بازار با ثبت عدد 17.6- میلیون تومان است، به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. همانند کلیت بازار در نیم ساعت ابتدایی بازار ارزش بالا معاملات باعث شده که نقدینگی زیادی از این صنعت خارج شود. در ادامه اگرچه شاخص فیندو عدد منفی ثبت کرد، اما کاهش ارزش معاملات حقیقی، مانع از جایجایی نقدینگی در مابقی بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 60 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فن آوا
 • آپ
 • مداران

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بهبود معاملات بعد از دو هفته امروز شنبه 22...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بهبود معاملات بعد از دو هفته امروز شنبه 22...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بهبود معاملات بعد از دو هفته امروز شنبه 22...

نظرات