بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:504 تاریخ انتشار:1399/02/22 22:48 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 22 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 22 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 22 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازگشایی خساپا مردود اعلام شد، امروز نیز معاملات تحت تاثیر بازگشایی این شرکت قرار گرفته بود؛ به‌طوری که از همان ابتدای بازار، شاهد افزایش عرضه در سایر سهام بودیم. این عرضه‌ها به این دلیل انجام شد که فعالان بازار سرمایه قصد جابجایی سهام و تامین وجه لازم جهت شرکت در بازگشایی سهم خساپا را داشتند. در نیمه بازار بار دیگر بازگشایی این سهم مردود اعلام شد و بازگشایی آن به ساعت 14 به تعویق افتاد. این وقایع باعث شد که شاخص کل در مقاطعی از بازار سرخ‌پوش شود و اصلاحاتی را تجربه کند. اما در میانه بازار، بازگشایی شستا باعث شد که که شاخص دوباره عدد مثبتی را ثبت کند. مثبت شدن عدد نهایی شاخص کل نشان از شاهد عرضه نیست بلکه تا انتهای بازار، همچنان شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم. در انتهای معاملات شاخص کل توانست با رشد 4504 واحدی به کار خود پایان دهد. تعداد نمادهایی که دارای پایانی مثبت هستند برابر 241 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 327 سهم میباشد که تایید کننده افزایش عرضه در معاملات است.

اما در آن طرف ماجرا، شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری نکرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 18.6- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

 

شاخص فیندو

همانطور که گفتیم، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد؛ توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی شاهد شاخص منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، نیز بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص است.

کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است برابر 29.9- میلیون تومان میباشد.

بررسی معاملات صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و فلزات اساسی انجام شده است، باتوجه به ارزش بالای معاملات این صنایع، کاهش قابل توجه شاخص فیندو در کل بازار را به همراه داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 10607 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 11 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 2799 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 22 اردیبهشت

1. دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 39.62+ میلیون تومان است. اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی در این صنعت روندی صعودی در پیش گرفتند؛ باتوجه به اینکه اکثر معاملات این صنعت در یک ساعت پایانی بازار با اختلاف سرانه و ارزش بالا، انجام شده است، در نتیجه شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت نیز بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 18 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد، اکثر معاملات این صنعت در یک ساعت پایانی بازار به ارزش 12 میلیارد تومان انجام شده است؛ این موضوع نشان دهنده روند صعودی است که این متغیر در معاملات امروز در پیش گرفته است.

لکما تنها سهم این گروه است که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28.09+ میلیون تومان است. این صنعت روز سبز دیگری را سپری کرد تا برای چندمین روز متوالی یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود. بررسی معاملات این صنعت نشان می‌دهد که در نیمه ابتدایی بازار، باتوجه به اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت نیز بودیم. ذکر این نکته الزامیست که این صنعت در معاملات امروز بیشترین درصد رشد شاخص صنعت را داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 219 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 77 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شاوان
 • شبریز
 • شبندر

 

3. زراعت

شاخص فیندو

یکی دیگر از صنایعی که ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است، صنعت زراعت میباشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 3.29+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. همانطور که در نمودار مشخص است، در کل جریان معاملاتی در 4 بازه نیم ساعته، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار همچنین نیم ساعت منتهی به ساعت 11:00 انجام شده است. در نیمه نخست بازار اگرچه عدد شاخص فیندو منفی بود، ولی باتوجه به اینکه در ادامه بازار شاهد شاخصی سبز بودیم، در نتیجه ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در انتهای بازار ثبت شده است.

ذکر این نکته الزامیست صنعت زراعت اگرچه در پایان معاملات امروز، با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داده است، اما در بین صنایع حاضر در بازار سرمایه، بیشترین درصد کاهش صنعت را به خود اختصاص داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 203 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زشریف
 • زکوثر

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 22 اردیبهشت

 

1. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 52.51- میلیون تومان است. این صنعت همانند شاخص فیندو در کل بازار، روز تمام منفی را سپری کرد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که کمترین مقدار شاخص فیندو در ساعت 10:30 با عدد 94.5- میلیون تومان ثبت شده است. نکته قابل توجه معاملات این صنعت قرار گیری شاخص فیندو در محدوده 35- تا 60- میلیون تومان در اکثر بازار است. اگرچه در نیمه دوم بازار ارزش معاملات حقیقی کاهش پیدا کرد، اما معاملات نیمه نخست بازار باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 201 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سیستم
 • سپ
 • مرقام

 

2. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 48.58- میلیون تومان است. همانطور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز بیان کردیم، در صنعت بانک‌ها برای چندمین روز متوالی شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم. یکی از اتفاقات مهم این صنعت صحبت‌های رئیس بانک مرکزی بود که به‌طور رسمی کاهش نرخ بهره بین بانکی را به 12 درصد اعلام کرد. اگرچه شاخص فیندو در این صنعت وضعیت مناسبی را نشان نمی‌دهد، اما این صنعت در صدر بیشترین رشد درصد شاخص صنعت قرار دارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1619 میلیارد تومان می‌باشد. مقایسه ارزش معاملات این صنعت با صنایع دیگر در کلیت بازار نشان می‌دهد که این صنعت در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات در ببین تمام صنایع حاضر در بازار سرمایه به خود اختصاص داده است. ذکر این نکته الزامیست که وبملت که یکی از نمادهای این گروه است، امروز بیشترین ارزش معامله را در بین تمام نمادهای حاضر در بازار بورس و فرابورس را داشته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبملت
 • وپارس
 • وبصادر

 

3. فلزات اساسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 29.56- میلیون تومان است. این صنعت یکی دیگر از صنایعی است که باتوجه به ارزش بالای معاملات آن، باعث کاهش قابل توجه شاخص کل در کلیت بازار شده است. بررسی معاملات شاخص فیندو در این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در ساعت 10:00 انجام شده است در آن شاهد بیشترین ارزش معاملات نیز بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1238 میلیارد تومان می‌باشد.

این صنعت به عنوان دومین صنعت برتر از نظر بیشترین ارزش معامله در بین تمام صنایع حاضر در بازار سرمایه به خود اختصاص داده است. ذکر این نکته الزامیست که فملی  بیشترین ارزش معامله را در بین تمام نماهای حاضر در بازار بورس و فرابورس را داشته است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فملی
 • فباهنر
 • فسدید

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 22 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازگشایی خساپا...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 22 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازگشایی خساپا...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 22 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازگشایی خساپا...

نظرات