بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:661 تاریخ انتشار:1399/07/21 21:44 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 21 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 21 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار


امروز دوشنبه 21 مهر است. بازار سرمایه پس از گذشته 2 ماه، یکی از روزهایی با معاملات زیاد خود را سپری کرد؛ افزایش ارزش معاملات یکی از عوامل تثبیت کننده روند بازار و کف سازی برای آن است. در دو هفته گذشته بازار از تعادل نسبی برخودار بود.
پس از آن که در روز گذشته در انتهای بازار حقوقی‌ها در نقش فروشنده ظاهر شدند باعث شدند اعتماد سرمایه گذاران حقیقی آسیب ببیند؛ این موضوع این احتمال را به‌وجود آورد که امروز بازار سرخی را شاهد باشیم. مطابق انتظار، بازار شروع خوبی نداشت و از همان ابتدای بازار، شاهد سرخ پوشی شاخص کل و هم وزن بودیم. در ادامه بازار بارها شاهد تقابل خریداران و فروشندگان بودیم؛ تقابلی که باعث شد تا تا بازار روز پر نوسانی را سپری کند و شاهد افزایش ارزش معاملات باشیم.
بار دیگر سهام عدالت برای بازار درحال حاشیه سازی است؛ موضوعی در فضای مجازی پیچیده شده است که بعضی از کارگزاری‌ها برخلاف قانون، اقدام به فروش این سهام در بازار اصلی کردند و فروش هماهنگ حقوقی‌ها در چند روز گذشته را به آن نسبت دادند. این موضوع میانجی‌گری سازمان بورس را می‌طلبد تا بررسی کند آیا این ادعای سهامداران درست یا خیر؟


در صدر توجه عموم سرمایه‌گذاران معاملاتی بود که در نماد خودرو انجام شد. این نماد بارها صف خرید شد با در ادامه با عرضه صف توسط سرمایه‌گذاران همراه بود. این نماد به تنهایی در معاملات امروز 1200 میلیارد تومان معامله شد که رقم قابل توجهی است.
پس از آن که در چند روز بازار سرمایه سرخ پوش بود، در معاملات امروز به خود استراحت داد تا در انتهای بازار به ترتیب شاهد اصلاح 17617 و 2547 واحدی شاخص کل و هم وزن باشیم. در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 202 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 395 سهم بوده است.


همانطور که گفته شد در معاملات امروز شاهد تقابل چند باره بین خریداران و فروشندگان بودیم. این موضوع باعث شد که شاخص فیندو نیز روز پر نوسانی را سپری کند. این شاخص در انتهای معاملات با ثبت عدد 5.7-میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.


با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌‌‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.
شاخص فیندو
اگرچه در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو بودیم و این شاخص نسبت به روز گذشته، افت کرده است، اما نکته مثبت معاملات امروز این است که این شاخص در روز پر نوسان بازار معاملاتی با ارزش بالا ثبت کرد، این شاخص همچنان در محدوده امن خود قرار داشت.
بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت خودرو و ساخت قطعات انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.


همانطور که در گزارشات قبلی (شاخص فیندو 20 - مهر 99) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.


ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 14117 میلیارد تومان بوده است که نسبت به روز گذشته درصد 8 رشد را تجربه کرده است. بررسی جریان معاملات نشان از تعادل این متغیر در معاملات امروز است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد بیشترین معاملاتی به ارزش 2017 میلیارد تومان توسط اشخاصحقیقی بودیم.


در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با ثبت عدد مثبت نوید بخش بازگشت نقدینگی حقیقی خارج شده از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.


3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 مهر


1. کاشی و سرامیک


شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک
کاشی و سرامیک صنعت ثابت گزارش‌های اخیر شاخص فیندو در هفته اخیر بوده است؛ این صنعت در معاملات امروز نیز با ثبت عدد 13.7+ میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. این صنعت روز تمام مثبت دیگری را سپری کرد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به صنعت وارد کرده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر میلیارد 16 تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 8 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کصدف
 • کترام
 • کهرام


2. سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی


شاخص فیندو کانی‌های فلزی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.6+ میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه کلیت بازار در پیش گرفت؛ به‌طوری که تعادلی که در مرحله پیش گشایش بین خریداران و فروشندگان شاهد بودیم باعث شد تا در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین ارزش معاملات ثبت شود. از آن‌جایی که این ارزش معاملات با اختلاف سرانه مثبت نیز همراه بوده است، در نتیجه نقدینگی قابل توجهی در این مقطع وارد این صنعت شده است تا در انتهای بازار شاخص فیندو عدد مثبت را ثبت کند.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 50 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسرا
 • کفرآور
 • سفارود


3. حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات


شاخص فیندو صنعت حمل و نقل
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.7+ میلیون تومان است. علی‌رغم آن که در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30 شاهد افزایش ارزش معاملات و ثبت عدد منفی در شاخص فیندو بودیم، اما در ادامه بازار شاخص فیندو وضعیت متفاوتی را سپری کرد تا در انتهای بازار از این صنعت به عنوان یکی از صنایع اصلی در ورود نقدینگی هوشمند یاد کنیم. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای و انجام شده عامل اصلی ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 63 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • توریل
 • حسینا
 • حتوکا3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 مهر


1. استخراج کانه‌های فلزی


شاخص فیندو صنعت کانه‌های فلزی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.7- میلیون تومان است. شاخص فیندو در این صنعت روز نوسانی را سپری کرده است؛ به‌طوری که در نیم ساعت شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و در نیم ساعت بعدی این عدد به منفی تغییر پیدا کرد. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای کاما و کگهر انجام شده عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است تا برای دومین روز متوالی از این صنعت به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند یاد کنیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 241 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • کگهر
 • تکنار


2. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن


شاخص فیندو صنعت رایانه
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.6- میلیون تومان است. اگرچه شاخص فیندو در این صنعت روند نزولی در پیش گرفت، اما افزایش ارزش معاملات در نیم ساعت انتهایی بازار نشان دهنده این موضوع است که در این مقطع شاهد جمع آوری بخشی از صف‌های فروش نمادهای این صنعت بودیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 108 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سپ
 • افرا
 • مفاخر


3. واسطه‌گری‌های پولی و مالی
 

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری پولی
صنعت تمام منفی معاملات امروز صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 19.7- میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. افزایش ارزش معاملات و روند صعودی شاخص فیندو یکی از نکات مثبت در معاملات این صنعت است که اگر در روزهای آتی نیز ادامه دار باشد، می‌توان وضعیت خوبی برای نمادهای این صنعت متصور شد.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 32 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسنا
 • ولراز
 • وثنو

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز دوشنبه 21 مهر است. بازار سرمایه پس از گذشته 2 ماه، یکی از روزهایی با معاملات زیاد خود را سپری کرد؛...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز دوشنبه 21 مهر است. بازار سرمایه پس از گذشته 2 ماه، یکی از روزهایی با معاملات زیاد خود را سپری کرد؛...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز دوشنبه 21 مهر است. بازار سرمایه پس از گذشته 2 ماه، یکی از روزهایی با معاملات زیاد خود را سپری کرد؛...

نظرات