بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:618 تاریخ انتشار:1399/05/21 20:02 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 21 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 21 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز خونین بازار. امروز سه‌شنبه ۲۱ مرداد است؛ پس از آن که روز گذشته روز جنجال‌برانگیزی بود، جو روانی منفی بر کلیت بازار حاکم شد. جو روانی که از اختلاف بین وزارت نفت و سازمان خصوصی‌سازی ناشی می‌شد. در روز گذشته که از آن می‌توان به عنوان روز تاییدها و تکذیب‌ها نام برد، شاهد اختلافات فراوانی بین صحبت‌های وزارت نفت و سازمان خصوصی‌سازی در مورد عرضه یا عدم عرضه دومین صندوق ETF دولتی بودیم. پس از آن که در دوشنبه شب خبری مبنی بر این که در ابتدای شهریور ماه دومین صندوق ETF دولتی پذیره نویسی خواهد شد، منتشر شد. جو روانی مثبتی بر بازار حاکم شد؛ جو روانی با اظهارات سازمان خصوصی‌سازی در ابتدای بازار روز گذشته، باعث تغییر معاملات شد. طبق صحبت‌های سازمان خصوصی‌سازی، به دلیل عدم موافقت وزارت نفت عرضه دومین صندوق ETF دولتی انجام نخواهد شد و سهامی که در واحدهای این صندوق عرضه بشوند، به صورت بلوکی واگذار خواهند شد. این موضوع بعد از پایان بازار روز گذشته جنجال‌های جدیدی را به وجود آورد. جنجالی که باعث شد معاملات امروز بازار سرمایه یکی از سرخ‌ترین روزهای خود را تجربه کند. این شرایط پس از شهادت سردار سلیمانی، در بازار دیده نشده بود. شرایط به‌گونه‌ای بود که تعداد انگشت شماری سهام مثبت در بازار پیدا می‌شد.

بازار امروز از همان ابتدا با برتری فروشندگان آغاز شد؛ به‌طوری که در مرحله پیش‌گشایش شاهد وضعیت متفاوتی نسبت به روزهای گذشته بودیم و آن برتری ارزش سفارشات فروشندگان نسبت به خریداران بوده است. در ادامه نمادها قفل در صف فروش شدند و تعداد کمی از نمادها وضعیت متعادلی را تجربه کردند. این موضوع باعث شد تا بازار روز خونینی را سپری کند و بار دیگر به سهامداران این موضوع را یادآوری کند که روی دیگر بازار سرمایه سرخی است. سرخی که شاید در 6 ماهه گذشته کمتر دیده شده بود.

نتیجه معاملات سرخ بازار سرمایه، به ترتیب اصلاح 62261 و 10421 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است. ذکر این نکته الزامیست که در معاملات امروز شاهد ثبت رکورد جدیدی در شاخص کل بودیم و آن اصلاح 62261 واحدی در یک روز معاملاتی بوده است که در تاریخ بازار سرمایه بی‌سابقه می‌باشد.

در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 137 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 458 سهم بوده است. همان‌طور که مشخص است کلیت بازار به سمت منفی تغییر جهت دادند.

اما در انتهای معاملات وزیر اقتصاد و دارایی بار دیگر آرامش را به بازار تزریق کرد و اعلام کردند که عرضه دومین صندوق ETF دولتی همچنان پابرجاست و در ابتدای شهریور ماه شاهد عرضه این صندوق خواهیم بود. این موضوع باعث شد که بازار نفسی جدید برای شروع روند صعودی بگیرد. اما نکته مثبت این ماجرا تلنگری بود که به سرمایه‌گذاران از جمله افرادی که به تازگی وارد این بازار شدند، وارد شد.

علی رغم روز سرخ بازار سرمایه، شاخص فیندو نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری را در پیش گرفت و در انتهای بازار با ثبت عدد 22.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

اگرچه شاخص فیندو نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری را ثبت کرده است اما عدد نهایی شاخص فیندو نشان می‌دهد این شاخص همانند روز گذشته از محدوده امن خود خارج شده است. این خروج با توجه به این موضوع که با اخباری مهم در خصوص بازار همراه بوده است، بار دیگر احتیاط در معاملات را به سهامداران یادآور می‌شود.

توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند بودیم نیز نشان از وضعیت نامناسب آن دارد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت ماشین آلات و تجهیزات انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 12285 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 45 درصد کاهش داشته است. اصلی‌ترین دلیل کاهش 45 درصدی ارزش معاملات قفل شدن سهم در صف فروش و نبود تقاضا برای آن بوده است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3814 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 مرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.5+ میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است، این صنعت در روز خونین بازار وضعیت خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 4 بازه نیم ساعته با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، ورود نقدینگی هوشمند را به خود نشان می‌دهد. نکته مثبت معاملات آن افزایش ارزش معاملات حقیقی در میانه بازار است که وجود خریداران قوی در این صنعت را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 121 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لخانه
 • لازما
 • تایرا

 

2) رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

صنعت مثبت روزهای منفی بازار، صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن می‌باشد که در انتهای معاملات با ثبت عدد 13.5+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. همان‌طور که در تصویر مشخص است، این صنعت در معاملات امروز دو نیمه کاملا متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات حقیقی بودیم. اما در نیمه بعدی بازار این دو متغیر روندی نزولی به خود گرفتند تا شاخص فیندو با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی ختم شود. این موضوع باعث شد که برای روزهای آتی این صنعت خروج نقدینگی هوشمند را متصور باشیم. چرا که همان‌طور که گفته شد این صنعت برخلاف کلیت بازار عمل می‌کند و با توجه به این موضوع که انتظار بازار مثبتی در روزهای آتی را داریم، در نتیجه می‌توان خروج نقدینگی هوشمند را در روزهای آتی برای این صنعت متصور شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 118 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 28 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مفاخر
 • رافزا
 • آپ

 

 3) سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص فیندو صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی

صنعت تمام مثبت معاملات امروز، صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی است که در انتهای معاملات با ثبت عدد 12+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد ولبهمن انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی این شاخص داشته است. همان‌طور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در این صنعت روندی صعودی را در پیش گرفته است. این موضع باعث شده است که برای روزهای آتی آن، تداوم در ورود نقدینگی هوشمند را متصور باشیم. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 106 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 28 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولغدر
 • ولبهمن
 • ولپارس

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 مرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 1) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

 تغییرات شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 398.3- میلیون تومان است. همان‌طور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، از این صنعت می‌توان به عنوان صنعت جنجالی و سرنوشت‌ساز بازار نام ببریم. چرا که با توجه به بزرگی این صنعت، همانند یک لیدر، معاملات گروه‌های دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین با منفی شدن معاملات آن، اولین تاثیر را بر روی شاخص فیندو در کل بازار و همچنین شاخص کل می‌گذارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 146 میلیارد تومان می‌باشد. در روزی که کلیت بازار قفل در صف فروش بود، حجم صف‌ نمادهای این صنعت بیش از همگان بود. این موضوع باعث شد که ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز 5 درصد روز گذشته باشد و شاهد کاهش 95 درصدی در معاملات باشیم.

ثبت اعدادی حوالی 560- میلیون تومان در شاخص فیندو این صنعت نیز از موضوعات مهم در معاملات امروز آن می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبندر
 • شاوان
 • شراز

 

   2) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 166.7- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت منتهی به ساعت 12:00 خلاصه کرد. باتوجه به این موضوع که در این مقطع شاهد بیشترین ارزش معاملات همراه با کمترین اختلاف سرانه بودیم، در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند نیز در این مقطع ثبت شده است. در کنار صنعت فرآورده‌‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، این صنعت نیز بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشت است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شد، به تنهایی باعث کاهش 4 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 281 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بساما
 • میهن
 • آسیا

 

   3) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

صنعت تمام سرخ معاملات امروز، صنعت ساخت محصولات فلزی می‌باشد که در انتهای معاملات با ثبت عدد 118 میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. همان‌طور که در تصویر مشخص است، با توجه به معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شد، نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارج شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد فاراک انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو این صنعت داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 13 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 8 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • چدن
 • فلامی
 • فاراک

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید. 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز خونین بازار. امروز سه‌شنبه ۲۱ مرداد است؛ پس از آن که روز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز خونین بازار. امروز سه‌شنبه ۲۱ مرداد است؛ پس از آن که روز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز خونین بازار. امروز سه‌شنبه ۲۱ مرداد است؛ پس از آن که روز...

نظرات