بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:571 تاریخ انتشار:1399/03/22 00:27 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 21 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 21 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

آرامش پس از طوفان

امروز چهارشنبه 20 خرداد سال 1399 است. پس آن که بازار سرمایه در روز گذشته، وضعیت متعادلی را گذراند و روز پر نوسانی را سپری کرد، در معاملات امروز توانست آرامش را به سهامداران هدیه کند. در معاملات امروز شاهد سنت‌شکنی بازار بودیم؛ بررسی روند شاخص کل و معاملات نشان می‌دهد که در روزهایی که به تعطیلی ختم می‌شود و روزهای پایان هفته، بازار سرمایه وضعیت متعادل و در مقاطعی منفی را سپری می‌کرده است، اما معاملات امروز برخلاف این روند عمل کرد و در نتیجه شاهد سبز پوشی شاخص کل و کلیت بازار بودیم. معاملات امروز از همان ابتدا با صف خرید در اغلب نمادهای بازار شروع به کار کرد؛ در میانه بازار بازگشایی مثبت بانک ملت و ایران خودرو باعث شد که روند صعودی بازار تثبیت شود تا بازار با قدرت بتواند در انتهای بازار با سبزپوشی و رشد شاخص کل به کار خود خاتمه دهد.

نتیجه معاملات امروز، رشد 35561 واحدی شاخص کل بوده است. شاخص هم وزن در معاملات امروز روندی مشابه شاخص کل در پیش گرفت و در نتیجه در انتهای بازار با ثبت عدد مثبت به کار خود پایان داد. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 476 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی منفی برابر 86 سهم بوده است.

پس از آن که شاخص فیندو در دو روز متوالی از منطقه امن خود خارج شده بود، در معاملات امروز توانست به این محدوده بازگردد و در انتهای بازار عدد 1.6- میلیون تومان را ثبت کند. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد، شاخص فیندو با بهبود وضعیت معاملات توانست بار دیگر به محدوه امن خود بازگردد تا آرامشی را به معامله‌گران برای انجام معاملات خود بدهد. همانند شاخص کل، شاخص فیندو نیز در معاملات امروز سنت شکنی کرد؛ برخلاف روزهای گذشته که شاخص فیندو در تمام مقاطع اعداد منفی را ثبت میکرد، در معاملات امروز در مقاطعی با ثبت اعداد مثبت، علاوه بر تایید بهبود شاخص فیندو، ورود نقدینگی را به بازار  را نیز نشان می‌داد.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 11999 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 3 درصد کاهش داشته است. این متغیر نیز در معاملات امروز سنت شکنی کرد تا بتوان امروز را روز متفاوت عنوان کرد. این متغیر برخلاف روزهای گذشته در معاملات امروز روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، معاملاتی به ارزش 1714 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 خرداد

 

1. بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو

موضوع پرتکرار شاخص فیندو صنعت تمام سبز یا منفی در گزارشات است. در معاملات امروز نیز صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی، روز تمام مثبت را سپری کردند. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 30.7+ میلیون تومان است.  بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که این صنعت در حال سپری کردن روزهای خوبی خود است؛ به‌طوری که در تمام جربان معاملاتی شاهد اختلاف سرانه بالا همراه با ارزش معاملات بالا بودیم که همین امر باعث شد تا در تمام مقاطع شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم. از طرفی افزایش ارزش معاملات در انتهای بازار این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید در هفته آینده تداوم ورود نقدینگی به این صنعت ادامه‌دار باشد.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 138 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، معاملاتی به ارزش 20 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نوین
 • ودی
 • آسیا

 

2. زراعت

شاخص فیندوصنعت ثابت گزارشات فیندو، صنعت زراعت می‌باشد که در این هفته بهطور متوالی با ثبت اعداد بالا در شاخص فیندو، بارها به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28.3+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد به بیشترین ورود نقدینگی به این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. در این مقطع باتوجه به ارزش بالایی که در معاملات شاهد بودیم و همچنین اختلاف سرانه بالا، باعث ورود نقدینگی قابل توجهی به صنعت شده است. شنیده‌ها حکایت از این موضوع دارد که در راستای افزایش نرخ صنایع مختلف برای محصولات خود، این صنعت نیز در انتظار تاییدیه افزایش نرخ خود است. همین امر باعث توجه بازار به این صنعت و همچنین ورود نقدینگی به آن شده است.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 191 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، بیشترین معاملات به ارزش 71 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زبینا
 • زقیام
 • زدشت

 

3. سیمان، گچ و آهک

شاخص فیندو

صنعت تمام سبز دیگر معاملات امروز صنعت سیمان، گچ و آهک می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 21.3+ میلیون تومان در شاخص فیندو، بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. در دومینو افزایش نرخ محصولات صنایع، صنعت سیمان، گچ و آهک نیز قرار دارد که طبق آخرین شنیده‌ها در هفته آتی تصمیم نهایی در خصوص تایید یا عدم تایید افزایش نرخ آن‌ها گرفته خواهد شد. این صنعت در کنار صنعت زراعت، از دو هفته گذشته مورد توجه بازار قرار داشته است و بارها شاخص فیندو نیز این اعلان را در خصوص ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت و همچنین توجه بازار به آن اعلام کرده است.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 167 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، بیشترین معاملات به ارزش 48 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ستران
 • سلار
 • ساوه

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 خرداد

 

1. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو

همانند گزارشات قبلی شاخص فیندو، در معاملات امروز صنعتی را شاهد بودیم که روز تمام منفی را سپری کرده است. در معاملات امروز، صنعت ساخت محصولات فلزی، توانست با ثبت عدد 23.6- میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شود. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در کلیت بازار شاخص فیندو روندی متعادل داشته است  در نتیجه در کل جریان شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 281 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، معاملاتی به ارزش 40 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاما
 • فاذر
 • فاراک

 

2. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.6- میلیون تومان است. این صنعت باتوجه به معاملاتی که در آن انجام شده است، همانند روز گذشته یکی از صنایع پرتکرار در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. باتوجه به نمودار می‌توان بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار مشاهده کرد. این امر باعث شده است که این احتمال را برای این صنعت بتوان در نظر گرفت که خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت ادامه‌دار باشد و در هفته آتی نیز شاهد ادامه این روند در این صنعت باشیم.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 174 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تکنو
 • وتوشه
 • تپکو

 

3. خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.9- میلیون تومان است. معاملات این صنعت تحت تاثیر بازگشایی نماد خودرو قرار گرفت؛ به‌طوری که تا قبل از بازگشایی این نماد ورود و خروج محوسی در این صنعت دیده نشده است اما با بازگشایی این نماد و باتوجه به معاملاتی که در آن شاهد بودیم، باعث شد که شاخص فیندو سرخ پوش شود تا در انتهای بازار خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت شاهد باشیم.

 ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1239 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خشرق
 • خودرو
 • ختوقا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آرامش پس از طوفان امروز چهارشنبه 20 خرداد سال 1399 است. پس...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آرامش پس از طوفان امروز چهارشنبه 20 خرداد سال 1399 است. پس...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آرامش پس از طوفان امروز چهارشنبه 20 خرداد سال 1399 است. پس...

نظرات