بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:499 تاریخ انتشار:1399/02/21 16:51
شاخص فیندو - 21 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 21 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

تقابل دوباره شاخص فیندو و شاخص کل. امروز 21 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، شاهد عبور شاخص کل از مقاومت یک میلیون واحدی بودیم، بازار سرمایه از لحاظ روانی وضعیت بهتری پیدا کرد؛ امروز از همان ابتدای بازار شاهد سبزپوشی کامل بازار بودیم؛ سبزی پوشی که تا نیمه بازار ادامه داشت. اما در میانه بازار به‌دلیل بازگشایی سهم خساپا، اغلب فعالان بازار سرمایه به قصد خرید آن اقدام به فروش سهام خود کردند. در نتیجه شاهد عرضه از سوی سهامداران در نیمه بازار بودیم. اما بعد از آن که معاملات این سهم مورد قبول ناظر بازار قرار نگرفت، سهامدارانی که اقدام به فروش سهم کرده بودند، دوباره در صف خریدهای تشکیل‌شده قرار گرفتند که همین امر باعث افزایش دوباره تقاضا در بازار شد.

نتیجه معاملات امروز رشد 23075 واحدی شاخص کل بوده است. در انتهای بازار تعداد نماد با پایانی مثبت برابر 360 سهم و تعداد نمادها با پایانی منفی برابر 223 سهم بوده است.

توجه کنید که همانند روزهای گذشته به‌دلیل مشکلات هسته معاملات، معاملات در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، صبا و شگویا انجام شد. توجه به این نکته الزامیست که این گزارش براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در نتیجه معاملاتی که از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

اما در آن طرف ماجرا، شاخص فیندو در مقابل شاخص کل قرار گرفت. در معاملات امروز، شاخص فیندو توانست با ثبت عدد 7.4- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

شاخص فیندو با توجه به وضعیت امروز بورسنکته مثبت معاملات امروز این است که برخلاف روزهای گذشته که در کل جریان معاملاتی شاهد شاخصی منفی در معاملات بودیم، امروز این شاخص از این قاعده پیروی نکرد و در نیم ساعت منتهی به 12:00 شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بودیم.

کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است برابر 26.8- میلیون تومان و بیشترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین ورود نقدینگی هوشمند است برابر 3+ میلیون تومان می‌باشد.

بررسی معاملات صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و محصولات شیمیایی انجام شده است، با توجه به ارزش بالای معاملات این صنایع، کاهش قابل توجه شاخص فیندو در کل بازار را به همراه داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 11932 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 19 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 1705 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

توجه: سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

 1) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فراورده‌های نفتیصنعتی که در چند روز اخیر بارها از آن نام بردیم صنعت فراورده‌های نفتی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 36.86+ میلیون تومان در شاخص فیندو بار دیگر به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. در اکثر بازار این شاخص در محدوده 30+ تا 80+ میلیون تومان قرار داشته است. توجه به این نکته که در 6 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم، نیز بیانگر وضعیت مناسب این شاخص است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 308 میلیارد تومان می‌باشد. یکی دیگر از نکات مثبت معاملات این صنعت روند صعودی است که در ارزش معاملات حقیقی شاهد بودیم؛ به‌طوری که هرچه به انتهای بازار نزدیکتر می‌شدیم، مقدار این متغیر نیز افزایش پیدا می‌کرد.

این صنعت برای چهارمین روز متوالی است که یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در تاریخ 16 و 17 و 20 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شاوان
 • شبریز
 • شبندر

 

    2) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت استخراج کانه‌های فلزیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.22+ میلیون تومان است. این صنعت دو نیمه متفاوت را سپری کرد. در نیمه ابتدایی بازار، شاهد شاخصی مثبت برای این صنعت بودیم. اما در نیمه بعدی بازار، شرایط به‌گونه‌ای تغییر کرد که شاخص فیندو سرخ پوش شد. همان‌طور که از عدد نهایی این صنعت مشخص است، این صنعت وضعیت متعادلی را در معاملات امروز سپری کرد. توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی در 4 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی و در 3 بازه نیم ساعته شاهد خروج نقدینگی از این صنعت بودیم، نیز بیانگر تعادلی است که در معاملات این صنعت شاهد هستیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 308 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 44 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

این صنعت برای دومین روز متوالی است که یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو - 20 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کگهر
 • کگل
 • کدما

 

    3) واسطه‌گری‌‌های مالی و پولی

شاخص فیندو واسطه‌گری‌های مالی و پولیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.16+ میلیون تومان است. یکی دیگر از صنایعی که در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد، صنعت واسطه‌گری‌های مالی و پولی است؛ همان‌طور که از عدد نهایی این صنعت مشخص است، این صنعت وضعیت متعادلی را در معاملات امروز سپری کرد. توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی در 4 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی و در 3 بازه نیم ساعته شاهد خروج نقدینگی از صنعت بودیم، نیز بیانگر تعادلی است که در معاملات این صنعت شاهد هستیم. بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است که در آن شاهد اختلاف سرانه 23.2+ میلیون تومان بودیم. در مابقی بازار در شاخص فیندو خروج نقدینگی محسوسی دیده نشده است تا در انتهای بازار بتوانیم این صنعت را به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناسایی کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 68 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 17 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

این صنعت برای دومین روز متوالی است که یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو - 20 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وثنو
 • واحیا
 • واحصا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 21 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

   1) ماشين‌آلات و دستگاه‌هاي برقی

شاخص فیندو صنعت وسایل و دستگاه‌های برقیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.65- میلیون تومان است. اکثر معاملات این صنعت در ساعت 09:30 انجام شده است؛ معاملاتی که در این مقطع انجام شده است، با توجه به این که با اختلاف سرانه 61- میلیون تومان به ارزش 76 میلیارد تومان انجام شده، باعث خروج نقدینگی هوشمند قابل توجهی از این صنعت شده است. در مابقی بازار اگرچه شاخص فیندو وضعیت بهتری پیدا کرد، ولی با توجه به کاهش معاملاتی که شاهد بودیم، در نتیجه نتوانست نقدینگی خارج شده را جبران کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 238 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بترانس
 • بسویچ
 • بکام

 

    2) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباریعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 24.61- میلیون تومان است. همان‌طور که گفته شد، معاملاتی که در نیمه بازار در این صنعت انجام شده است، باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در کل بازار شده است. بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت را نیز در این مقطع شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 577 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبملت
 • وپاسار
 • وپارس

 

   3) ساخت مواد شیمیایی

شاخص فیندو صنعت ساخت مواد شیمیاییعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.61- میلیون تومان است. همان‌طور که گفته شد، همانند صنعت بانک‌ها، معاملات این صنعت نیز باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در کل بازار شده است. بررسی وضعیت شاخص فیندو نشان می‌دهد که در 6 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی در این صنعت بودیم. بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در ساعت 11:00 با اختلاف سرانه 83.5- و کمترین خروج نقدینگی هوشمند در ساعت 12:00 انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1473 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 591 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پترول
 • شیران
 • زنجان

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تقابل دوباره شاخص فیندو و شاخص کل. امروز 21 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز...

شاخص فیندو - 20 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تقابل دوباره شاخص فیندو و شاخص کل. امروز 21 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز...

شاخص هفتگی فیندو - 24 تا 28 آبان

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار تقابل دوباره شاخص فیندو و شاخص کل. امروز 21 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز...

نظرات