بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:660 تاریخ انتشار:1399/07/20 20:36 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 20 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 20 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بازگشایی‌های خوب در روز خوب بازار. امروز یکشنبه ۲۰ مهر است. پس از آن که در روز گذشته شاهد تعادل در بازار به‌خصوص شرکت‌های بزرگ بودیم، این احتمال به‌وجود آمد که تعادلی که در بازار برقرار شده است نشان‌دهنده تلاش بازار برای تثبیت کف خود است. در پی این موضوع، امروز بازار سرمایه شروع خوبی داشت؛ شروعی که از همان ابتدای بازار باعث ثبت عدد مثبت در شاخص کل و هم وزن و همچنین کلیت بازار شده است. این روند تا نیم ساعت انتهایی بازار ادامه داشت. در نیم ساعت انتهایی بازار بار دیگر حقوقی‌ها وارد میدان شدند تا سهامداران خرد حقیقی، روز خوشی را سپری نکنند. در این نیم ساعت به‌طور هماهنگ‌شده شاهد فروش و افزایش عرضه در تمام نمادهای بازار بودیم؛ به‌طوری که علاوه عرضه صف خرید در اکثر نمادها، شاهد ثبت افت قیمتی تا محدوده منفی در تعداد قابل توجهی از نمادها بودیم. این افت قیمتی بار دیگر بی‌اعتمادی سهامداران حقیقی را به دنبال دارد؛ باید دید آیا دولت و سازمان بورس برای رفع این مشکل چاره‌ای می‌اندیشند یا خیر؟

در روزی که بازار سرمایه وضعیت خوبی را شاهد بود، شاهد بازگشایی متوالی نمادها بودیم؛ در راس این نمادها شرکت‌های گروه بانکی قرار داشتند که با توجه به افشا اطلاعات در خصوص تسعیر ارز متوقف شده بودند. بانک ملت با بازگشایی 11 درصدی که داشت، این انتظار را به‌وجود آورد که کلیت بازار به‌خصوص شرکت‌های این صنعت روند صعودی بگیرند. در ادامه شرکت پالایش نفت تهران با نماد شتران برای دومین مرتبه آماده بازگشایی شد. پس آز آن که در روز گذشته ناظر بازگشایی این نماد را تایید نکرد، در معاملات امروز، با رشد 27 درصدی همراه بود اما این بار این معاملات مورد تایید ناظر قرار گرفت. نمادهای دیگری از جمله کاما، ساربیل و تایرا نیز مورد توجه بازار قرار .گرفتند و بازگشایی خوبی داشتند تا امروز را روز خوب بازگشایی بازار بنامیم

نتیجه معاملات امروز بازار سرمایه رشد 55221 واحدی شاخص کل است. این شاخص در معاملات امروز وارد کانال یک میلیون و 600 هزار واحدی شد اما در نیم ساعت پایانی بازار با عرضه سهام توسط حقوقی‌ها، این کانال را از دست داد. حال باید دید آیا در روزهای آتی می‌تواند این عدد را پشت سر بگذارد و یا خیر؟ شاخص هم وزن نیز وضعیت خوبی را در معاملات امروز سپری کرد و در انتهای بازار با رشد 8478 واحدی به کار خود خاتمه داد. در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 404 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 199 سهم بوده است.

افزایش عرضه توسط اشخاص خقوقی در نیم ساعت پایانی بازار بار دیگر باعث افزایش ترس سهامداران حقیقی و از دست رفتن اعتماد آن‌ها شد. این موضوع در شاخص فیندو نیز به وضوح دیده می‌شود. این شاخص در انتهای معاملات با ثبت عدد 4.1- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌ ‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو

علی رغم کاهش شاخص فیندو نسبت به روز گذشته، اما همچنان این شاخص در محدوده امن خود قرار دارد.

بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که معاملات امروز در دو نیمه متفاوت سپری شد؛ در نیمه ابتدایی بازار این شاخص وضعیت خوبی را سپری کرد و در سه بازه نیم ساعته با ثبت عدد مثبت ورود نقدینگی را به کلیت بازار نشان داد. اما در ادامه بازار وضعیت متعادل تری پیدا کرد و افزایش عرضه‌ها باعث شد تا این شاخص روندی نزولی را در معاملات امروز سپری کند و به اعداد منفی ختم شود.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت سرمایه‌گذاری‌ها انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

افزایش ارزش معاملات یکی از عوامل تثبیت‌کننده روند بازار و کف‌سازی برای آن است. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 13095 میلیارد تومان بوده است که نسبت به روز گذشته  67 درصد رشد را تجربه کرده است. بررسی جریان معاملات نشان از تعادل این متغیر در معاملات امروز است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد بیشترین معاملاتی به ارزش 1871 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برایند ورود و خروج نقدینگی نیز با ثبت عدد مثبت نویدبخش بازگشت نقدینگی حقیقی خارج شده از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 مهر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) محصولات و مواد دارویی

تغییرات شاخص فیندو محصولات و مواد دارویی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.1+ میلیون تومان است. پس از آن که ماه‌ها این صنعت ورود و خروج محسوسی در نقدینگی آن دیده نشد، در معاملات امروز با سپری کردن روز تمام مثبت، به‌طور قاطع ورود نقدینگی هوشمندانه را به خود نشان داده است. بررسی وضعیت نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد ریشمک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی این صنعت داشته است. نکته مهم معاملات این صنعت تعادلی است که در جریان ورود نقدینگی هوشمند به صنعت دیده می‌شود؛ این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که شاید در روزهای آتی ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت ادامه‌دار باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 175 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان از تعادل این متغیر در معاملات امروز است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد بیشترین معاملاتی به ارزش 25 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ریشمک
 • وپخش
 • دتماد

 

   2) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.3+ میلیون تومان است. این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شاخته شده است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در کلیت بازار جابجایی نقدینگی در آن بالا بوده است؛ به‌طوری که در یک نیم ساعت شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند و در نیم ساعت بعدی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی بودیم. این موضوع حساسیت معاملات روزهای آتی این صنعت را دوچندان می‌کند؛ چرا که اگر این روند ادامه‌دار باشد، می‌توان وضعیت خوبی را برای این صنعت متصور شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 172 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان از تعادل این متغیر در معاملات امروز است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد بیشترین معاملاتی به ارزش 25 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ودی
 • بنو
 • آرمان

 

 3) رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.6+ میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت پایانی بازار، بیشترین نقدینگی وارد این صنعت شده است. از آن‌جایی که ارزش معاملات و اختلاف سرانه بالایی در این مقطع شاهد بودیم، می‌توان به افزایش عرضه توسط اشخاص حقوقی و خرید سرمایه گذاران حقیقی در این صنعت اشاره کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 79 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رانفور
 • رافزا
 • مداران

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 مهر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

  1) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت استخراج کانه‌های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 29.6- میلیون تومان است. معاملاتی که در نیم ساعت منتهی به ساعت 11 انجام شده است، باعث شد تا این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شود. کگهر و کاما دو نمادی هستند که معاملاتی که در آن‌ها انجام شد بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو این صنعت داشتند و عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده‌اند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 294 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کمنگنز
 • کاما
 • کگهر

 

  2) خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و ساخت قطعات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.8- میلیون تومان است. یکی از صنایع که بیشترین تاثیر را بر روی کلیت بازار گذاشت، صنعت خودرو و ساخت قطعات است. این صنعت یکی از صنایع لیدر بازار است که معاملات آن کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صدر این صنعت نماد خودرو قرار دارد؛ در نیم ساعت انتهای بازار با عرضه صف خرید این نماد، شاهد افزایش عرضه در کلیت بازار بودیم. این موضوع اهمیت رصد معاملات این نماد را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1022 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خموتور
 • خاور
 • خساپا

 

 3) ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.6- میلیون تومان است. اگرچه در میانه بازار شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی به اعداد مثبت ختم شد، اما در ادامه بار دیگر افزایش عرضه در این صنعت باعث شد تا شاخص فیندو روند نزولی سپری کند و شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 62 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 31 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بشهاب
 • بنیرو
 • بترانس

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشایی‌های خوب در روز خوب بازار. امروز یکشنبه ۲۰ مهر است. پس از آن که...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشایی‌های خوب در روز خوب بازار. امروز یکشنبه ۲۰ مهر است. پس از آن که...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشایی‌های خوب در روز خوب بازار. امروز یکشنبه ۲۰ مهر است. پس از آن که...