بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:617 تاریخ انتشار:1399/05/20 19:49 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 20 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 20 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

روز پر حاشیه

امروز دوشنبه 20 مرداد است؛ پس از آن که در انتهای معاملات روز گذشته شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم، این انتظار می‌رفت معاملات امروز پر عرضه باشد. اما این احتمالات با خبرهایی که در شب گذشته منتشر شد، به واقعیت تبدیل شد. در شب گذشته اخباری منتشر شد مبنی این که در ابتدای شهریور ماه دومین صندوق ETF دولتی پذیره نویسی خواهد شد. اما در ابتدای بازار، سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که به دلیل عدم موافقت وزارت نفت عرضه دومین صندوق ETF دولتی انجام نخواهد شد و سهامی که در واحدهای این صندوق عرضه شوند، به صورت بلوکی واگذار خواهند شد. این خبر باعث شد که آب سردی روی بازار سرمایه ریخته شود و شاهد اصلاح همگانی در تمام نمادهای بازار باشیم. اصلاحی که به یک باره باعث تغییر رنگ شاخص کل و کلیت بازار از مثبت به منفی شد. این موضوع سوالات زیادی را در ذهن فعالان بازار سرمایه به‌وجود آورده است.

برخلاف انتظار همگان و با شوک خبری سازمان خصوصی سازی، امروز بازار سرمایه سراسر قرمز شد تا شاهد اصلاح 13435 واحدی شاخص کل باشیم. در مقابل شاخص هم وزن نیز وضعیت خوبی را سپری نکرد و در معاملات امروز اصلاح 8618 واحدی را تجربه کرد. 

در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 150 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 438 سهم بوده است. همانطور که مشخص است کلیت بازار به سمت منفی تغییر جهت دادند. اصلی‌ترین دلیل مثبت بودن قیمت پایانی برخی نمادهای بازار، ارزش بالای معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار و قبل از انتشار خبر لغو صندوق دوم دولتی بوده است.

در موازات تغییر 180 درجه بازار، شاخص فیندو نیز در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 25.6- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت مناسبی را سپری نکرد. ثبت عدد 25.6- میلیون تومان در این شاخص نشان از خروج این شاخص از محدوده امن خود دارد. این خروج با توجه به این موضوع که با اخباری مهم در خصوص بازار همراه بوده است، بار دیگر احتیاط در معاملات را به سهامداران یادآور می‌شود.

توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند نیز بودیم نشان از وضعیت نامناسب آن دارد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت خدمات فنی و مهندسی انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو 19 - مرداد) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 22509 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 22 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 5674 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 مرداد

 

1. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.6+ میلیون تومان است. علی‌رغم روز سرخ کلیت بازار سرمایه، این صنعت مورد توجه بازار قرار گرفته بود تا شاهد معاملات مثبت در آن باشیم. همانطور که در تصویر مشخص است، در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. نقدینگی که باعث شد تا در روز سرخ بازار سرمایه، از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 152 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 73 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مفاخر
 • سپ
 • پرداخت

 

2. سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص فیندو واسطه‌گری‌های مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.5+ میلیون تومان است. بررسی روند شاخص فیندو در این صنعت نشان از بهبود وضعیت آن در معاملات امروز دارد؛ به‌طوری که این شاخص با سپری کردن روند صعودی در روز خونین بازار، نوید بخش توجه بازار در روزهای آتی به آن است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 114 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 69 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولغدر
 • وایران
 • ولبهمن

 

3. خدمات فنی و مهندسی

شاهص فیندو فنی و مهندسی

صنعت مثبت این روزهای بازار سرمایه صنعت خدمات فنی و مهندسی است که در انتهای معاملات توانست با ثبت عدد 4.5+ میلیون تومان به کار خود خاتمه دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 خریداران قوی در نماد رمپنا ظاهر شدند تا با توجه به ارزش بالای معاملات آن از بتوانیم به عنوان عامل اصلیت سبزپوشی شاخص فیندو صنعت خدمت فنی و مهندسی نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 381 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رنیک
 • خفولا
 • رمپنا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 مرداد

 

1. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 102.8- میلیون تومان است. صنعت ساخت محصولات فلزی در چند روز اخیر جابه‌جایی نقدینگی زیادی در آن دیده شده است؛ به‌طوری که بارها به عوان صنعت برتر در ورود و خروج نقدینگی نام بردیم. حال سوالی که به‌وجود می‌آید این است که آیا جو روانی منفی معاملات امروز بر روی این صنعت سایه انداخته است و یا شاهد شروع خروج نقدینگی هوشمند در روزهای آتی خواهیم بود؟

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 23 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 10 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فبیرا
 • فلامی
 • فاما

 

2. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو فرآورده‌های نفتی

صنعت جنجالی معاملات امروز صعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای است که در انتهای بازار با ثبت عدد 69.2- میلیون تومان در شاخص فیندو، به کار خود خاتمه داد. با توجه به بزرگی، این صنعت لیدر بازار شناخته می‌شود و معاملات آن کلیت بازار از جمله صنایع مرتبط و غیر مرتبط را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال در معاملات امروز با انتشار خبر لغو عرضه دومین صندوق ETF دولتی شاهد تغییر 180 درجه معاملات در کلیت بازار بودیم. این تغییر را می‌توان در نمودار شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار مشاهده کرد؛ به‌طوری که از ساعت 10 به بعد، شاخص فیندو با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی ختم شد که نتیجه آن معاملات منفی است که بر این صنعت حاکم شد. حال باید منتظر تایید و تکذیب‌های جدیدی از سوی دو بازیگر اصلی این موضوع یعنی سازمان خصوصی سازی و وزارت نفت باشیم تا ببینیم آینده این صنعت و کلیت بازار به کدام جهت سوق داده خواهد شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2810 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1046 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان‌دهنده روند معاملات در کلیت بازار است؛ به عنوان مثال تغییر معاملات از ساعت 10:30 به بعد با کاهش قابل توجه ارزش معاملات همراه بوده است که نشان‌دهنده قفل شدن سهم در صف فروش است.

ذکر این نکته الزامیست که در این صنعت شاهد رکوردشکنی جدیدی بودیم و آن ثبت معاملاتی به ارزش 2810 میلیارد تومان در یک صنعت بوده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شسپا
 • شبندر

 

3. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو چند رشته‌ای

منفی گزارش اخیر شاخص فیدو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 47.9- میلیون تومان در شاخص فیندو، به کار خود خاتمه داد. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که در نیمه ابتدایی معاملاتی که در نماد وغدیر انجام شده است، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است. با قفل شدن این سهم در صف فروش، ارزش معاملات به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 920 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 320 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وامید
 • وغدیر

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز پر حاشیه امروز دوشنبه 20 مرداد است؛ پس از آن...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز پر حاشیه امروز دوشنبه 20 مرداد است؛ پس از آن...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز پر حاشیه امروز دوشنبه 20 مرداد است؛ پس از آن...

نظرات