بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:569 تاریخ انتشار:1399/03/20 20:09 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 20 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 20 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز نوسانی بازار سرمایه. امروز ‌سه‌شنبه 20 خرداد سال 1399 است. بازار در معاملات امروز درگیر انتخاب یکی از روندهای اصلاحی یا رشدی بود؛ وضعیت معاملات نشان می‌دهد که مطابق انتظار، اغلب بازار در محدوده صفر و منفی معاملات خود را آغاز کردند. در میانه بازار این خریداران بودند که توانستند در مقاطعی باعث رشد بازار و مثبت شدن شاخص کل شوند؛ اما در انتهای بازار بار دیگر فروشندگان باعث شدند که شاخص کل از مثبت به منفی تغییر حالت دهد و در نتیجه در انتهای بازار شاهد اصلاح شاخص کل بودیم.

در روزی که بارها شاهد درگیری خریداران و فروشندگان در تثبیت ادامه روند بازار بودیم، شاخص کل با اصلاح 794 واحدی به کار خود خاتمه داد. اما شاخص هم وزن در انتهای معاملات توانست با ثبت عدد مثبت به کار خود پایان دهد. از روندی که این دو متغیر در معاملات امروز داشتند، می‌توان بار دیگر به رشد بیشتر شرکت‌های کوچک بازار سرمایه در مقایسه با شرکت‌های بزرگ اشاره کرد.

در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 328 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی منفی بودند برابر 240 سهم بوده است.

شاخص فیندو همانند روز گذشته در معاملات امروز نیز خارج از منطقه امن خود، به کار خود خاتمه داد و در انتهای بازار عدد 9- میلیون تومان را ثبت کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

شاخص فیندو در معاملات امروز روز تمام سرخی را سپری کرد و در تمام جریان معاملاتی خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌داد. با توجه به این موضوع که بازار اصلاح دو هفته‌ای را تجربه کرده است و اکثر سهام اصلاح 20 تا 30 درصدی را تجربه کردند، می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که فعالان بازار سرمایه با رسیدن به نقطه سربه‌سر در سودآوری پرتفو خود، اقدام به نقد کردن سهام خود نموده‌اند تا بتوانند بدون زیان از بازار خارج شوند و در شرایط مناسب‌تری وارد بازار شوند.

در گزارش‌های قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا و صندوق‌ها صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچکترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند. به عنوان مثال در گزارش قبلی شاخص فیندو بیان کردیم که روند نزولی شاخص فیندو در کنار افزایش ارزش معاملات، این احتمال را به‌وجود آورده است که بازار شرایط متعادل‌تری را در روزهای آینده تجربه کند. در نتیجه معاملات امروز شاهد وضعیت متعادل در اکثر نمادهای بازار بودیم.

با توجه به کاهش قابل توجه شاخص فیندو و خروج این شاخص از منطقه امن خود، می‌توان برای روزهای آتی معاملات متعادل و در مقاطعی منفی را برای بازار پیش‌بینی کرد.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترس عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 12429 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 22 درصد کاهش داشته است. این متغیر همانند روزهای گذشته در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3035 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 خرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

صنعت پرتکرار گزارش‌ شاخص فیندو، صنعت زراعت می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 22.5+ میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. این صنعت از جمله صنایعی می‌باشد که ورود متوالی نقدینگی را در چند روز گذشته داشته است. این ورود متوالی نقدینگی هوشمند نشان از منتشر شدن خبری درباره این صنعت در روزهای آتی دارد. خبرهایی از جمله افزایش نرخ محصولات آن. باید منتظر ماند و مشاهده کرد که آیا شاخص فیندو بار دیگر به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند یا خیر.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 232 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 72 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زدشت
 • زشگزا
 • زپارس

 

    2) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه گری های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.4+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیمه ابتدایی بازار انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 76 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 17 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وارس
 • واحیا
 • ومشان

 

    3) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی

صنعتی که جابه‌جایی نقدینگی در آن زیاد انجام می‌شود، صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 3.4+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین جابه‌جایی نقدینگی در ساعت 10:30 رخ داده است که شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی از محدوده منفی به محدوده مثبت باعث شد تا بار دیگر از این صنعت به عنوان صنعتی یاد کنیم که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 139 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 34 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بساما
 • وسین
 • وآفری

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 خرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) سرمایه‌گذاری‌ها

شاخص فیندو صنعت سرمایه گذاری ها

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد که با ثبت عدد 22.7- میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. دو متغیر اصلی تشکیل‌دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و همچنین ارزش معاملات حقیقی، در معاملات امروز روندی مخالف را سپری کردند. به‌طوری که اختلاف سرانه با سپری کردن روند نزولی باعث شد این احتمال را برای این صنعت در نظر بگیریم که در روزهای آتی خروج نقدینگی هوشمند از آن ادامه‌دار باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 902 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز خلاف اختلاف سرانه عمل و در نتیجه روندی صعودی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 215 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سنوین
 • وسپه
 • وگستر

 

    2) سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی

شاخص فیندو صنعت سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20.5- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم اما در نیمه بعدی شرایط به‌گونه‌ای تغییر کرد که شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، به محدوده مثبت رسید. اما با توجه به کاهش ارزش معاملات نتوانست نقدینگی خارج شده را بازگرداند تا در انتهای بازار بتوانیم از این صنعت به عنوان یکی از صنایعی یاد کنیم که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 178 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کخاک
 • کقزوی
 • کسرا

 

    3) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات

روند معاملات این صنعت تشابه زیادی به کلیت بازار دارد. همان‌طور که گفته شد در میانه بازار، این خریداران بودند که با قدرت نمایی خود باعث رشد بازار و بهبود شاخص فیندو در کلیت بازار شدند؛ این صنعت نیز از این قاعده پیروی کرد تا در ساعت 10:00 شاخص فیندو بتواند عدد مثبتی را ثبت کند. در ادامه بازار با توجه به حضور فروشندگان با قدرت، شاخص فیندو روندی نزولی را سپری کرد تا در انتهای بازار با ثبت عدد 19.7- میلیون تومان در شاخص فیندو، یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 282 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 80 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تکمبا
 • وتوشه
 • لبوتان

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز نوسانی بازار سرمایه. امروز ‌سه‌شنبه 20 خرداد سال 1399 است. بازار در معاملات...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز نوسانی بازار سرمایه. امروز ‌سه‌شنبه 20 خرداد سال 1399 است. بازار در معاملات...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز نوسانی بازار سرمایه. امروز ‌سه‌شنبه 20 خرداد سال 1399 است. بازار در معاملات...

نظرات