بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:497 تاریخ انتشار:1399/02/20 21:37 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 20 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 20 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار 

شیرین به سبک شاخص هفت رقمی. امروز 20 اردیبهشت سال 1399 است. امروز را می‌توان روز تاریخی بازار سرمایه نامید؛ روزی که شاخص کل برای اولین بار توانست به عدد هفت رقمی دست پیدا کند. پس از تقابل شاخص کل با مقاومت روانی یک میلیون واحدی در هفته گذشته، امروز این شاخص توانست با رشد 42294 واحدی به راحتی این مقاومت را شکست دهد و به عدد 1,020,217 در انتهای بازار برسد. این عبور از مقاومت باعث شد که شرایط بازار به حالت سبزپوشی خود بازگردد و بعد از دو روز که بازار عرضه زیاد را تجربه کرد، در معاملات امروز، شاهد افزایش تقاضا از سوی فعالان بازار سرمایه باشیم. بررسی روند شاخص کل نشان می‌دهد که از همان ابتدای بازار شاهد افزایش تقاضا بودیم؛ تقاضایی که تمام عرضه‌های بازار را در نیم ساعت ابتدایی بازار بلعید و باعث شد که اکثر نمادها با صف خرید همراه شوند. در نتیجه در انتهای بازار تعداد نماد با پایانی مثبت برابر 529 سهم و تعداد نماد با پایانی منفی برابر 50 سهم بوده است که عددی بسیار ناچیز است.

توجه کنید که همانند روزهای گذشته به‌دلیل مشکلات هسته معاملات، معاملات در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، صبا و شگویا انجام شد. توجه به این نکته الزامیست که این گزارش براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در نتیجه معاملاتی که از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

اما شیرینی شاخص 1 میلیون واحدی با بهبود وضعیت شاخص فیندو شیرین‌تر می‌شود؛ در معاملات امروز شاخص فیندو توانست با ثبت عدد 4.7- میلیون تومان وضعیت بهتری را نسبت به روزهای گذشته خود سپری کند تا بهبود را در این شاخص شاهد باشیم. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

تغییرات شاخص فیندو با توجه به معاملات امروز بورسهمان‌طور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو بارها اشاره کردیم، شاخص فیندو شاخصی است که نسبت به بازار واکنش زودتری را نشان می‌دهد. در گزارش شاخص فیندو در روز چهارشنبه بیان کردیم که بهبود شاخص فیندو نشان‌دهنده این موضوع است که به راحتی می‌توان از مقاومت 1 میلیون واحدی عبور کرد؛ بهبود وضعیت شاخص فیندو در روز چهارشنبه، به شکسته شدن مقاومت 1 میلیون واحدی در روز شنبه منتهی شد.

نکته مثبت معاملات امروز این است که برخلاف روزهای گذشته که در کل جریان معاملاتی شاهد شاخصی منفی در معاملات بودیم، امروز این شاخص از این قاعده پیروی نکرد و در نیم ساعت منتهی به 10:00 شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 10044 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، کاهش  35 درصد را نشان می‌دهد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3050 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

توجه: سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

   1) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ایصنعت تمام سبز. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 101.64+ میلیون تومان است. معاملاتی که در این صنعت انجام شده است باعث شد که این صنعت یکی از بهترین روزهای خود را سپری کند؛ این صنعت در معاملات خود توانست در کل جریان معاملاتی عددی مثبت در شاخص فیندو ثبت کند و با سبزپوشی کامل به کار خود پایان دهد. ذکر این نکته الزامیست که عدد نهایی در این صنعت به عنوان رکوردی برای شاخص فیندو صنایع محسوب می‌شود. رکوردی که برای اولین بار توسط این صنعت به ثبت رسیده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 282 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 179 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

این صنعت برای سومین روز متوالی است که یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در تاریخ 16 و 17 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبندر
 • شرانل
 • شبریز

 

    2) استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت استخراج کانه‌های فلزیصنعت بعدی که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است صنعت استخراج کانه‌های فلزی می‌باشد که با ثبت عدد 4.02+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این صنعت، از معدود صنایعی می‌باشد که در آن قدرت اختلاف سرانه بر ارزش معاملات غلبه کرده است. برای توضیح این جمله، می‌توان به این نکته اشاره کرد که اگرچه در ساعت 09:30 ارزش بالای معاملات با اختلاف سرانه 27- میلیون تومان انجام شده است ولی با توجه به این موضوع که در ادامه بازار، در 5 بازه زمانی اختلاف سرانه در محدوده 25+ تا 70+ میلیون تومان قرار داشته است، در نتیجه اختلاف سرانه بالا برتر از ارزش بالای معاملات عمل کرده و شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 77 میلیارد تومان می‌باشد. همان‌طور که گفتیم، بیشترین معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار به ارزش 713 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است. در مابقی بازار، ارزش معاملات روندی نزولی در پیش گرفت و اعداد پایینی را ثبت کرد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کگهر
 • کگل
 • کدما

 

    3) واسطه‌گری‌‌های مالی و پولی

شاخص فیندو واسطه‌گری‌‌های مالی و پولی عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 2.4+ میلیون تومان است. بررسی روند اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این دو متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفتند؛ ثبت بیشترین اختلاف سرانه و ارزش معاملات در نیمه ابتدایی بازار باعث شده است که در نیمه نخست بازار، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم. اگرچه در ادامه بازار شاخص فیندو عددی منفی را ثبت کرد، اما با توجه به ارزش پایین معاملات، نقدینگی وارد شده همچنان در صنعت باقی ماند تا این صنعت را به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند بشناسیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 77 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسنا
 • واحیا
 • واحصا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 20 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 31.11- میلیون تومان است. دو متغیر تشکیل‌دهنده شاخص فیندو، یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، در این صنعت روندی مخالف یکدیگر در پیش گرفتند. به‌طوری که اختلاف سرانه روندی صعودی در پیش گرفت اما ارزش معاملات حقیقی روندی نزولی را سپری کرد. همان‌طور که در نمودار مشخص است در نیمه ابتدایی بازار، شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی با کمترین اختلاف سرانه بودیم؛ همین امر باعث خروج نقدینگی قابل توجه از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 607 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وغدیر
 • وصندوق

 

    2) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.22- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد. به‌طوری که در این نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 306 میلیارد تومان با اختلاف سرانه 46.5- میلیون تومان بودیم. این معاملات باعث شد که در انتهای بازار شاخص فیندو در این صنعت عددی منفی را ثبت کند و در نتیجه شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 582 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاذر
 • فاما
 • فسلیر

 

    3) انبوه‌سازی و املاک

شاخص فیندو صنعت انبوه‌سازی و املاکعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.89- میلیون تومان است. برخلاف صنعت فرا‌ورده‌های نفتی، این صنعت روز تمام منفی را سپری کرد. کمترین عدد در این صنعت که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی در آن می‌باشد برابر 37.3- میلیون تومان بوده است که در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:30 ثبت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 794 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 450 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ثفارس
 • ثپردیس
 • کرمان

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار  شیرین به سبک شاخص هفت رقمی. امروز 20 اردیبهشت سال 1399 است. امروز را...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار  شیرین به سبک شاخص هفت رقمی. امروز 20 اردیبهشت سال 1399 است. امروز را...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار  شیرین به سبک شاخص هفت رقمی. امروز 20 اردیبهشت سال 1399 است. امروز را...

نظرات