بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:647 تاریخ انتشار:1399/07/02 07:23 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 2 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 2 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

نتیجه حمایت، سبز پوشی شاخص کل

امروز چهارشنبه 2 مهر است. در روز گذشته شاهد حمایت حقوقی‌ها از بازار سرمایه بودیم؛ حمایتی که باعث شد تا با افزایش ارزش معاملات، شاهد جمع آوری صف‌های فروش در اکثر نمادها باشیم. این موضوع باعث شد تا در آخرین روز هفته، روز معاملاتی متفاوتی را شاهد باشیم. از همان ابتدای بازار، خریداران با قدرت در بازار ظاهر شدند تا حمایت حقوقی‌ها در کنار خرید‌های اشخاص حقیقی کامل شود. نتیجه این حمایت سبزپوشی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است.

اگرچه در مرحله پیش‌گشایش، ارزش سفارشات فروش بیش از ارزش سفارشات خرید بوده است، اما در ادامه افزایش تقاضا در بازار باعث شد شاخص کل روند صعودی در پیش گیرد. این روند صعودی باعث شد با فاصله زمانی چند دقیقه ، صف‌های فروش شرکت‌های کوچک‌تر بازار نیز جمع شود تا شاخص هم وزن نیز روند صعودی در پیش گیرد.

نتیجه معاملات امروز به ترتیب رشد 30270 و 551 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 325 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 223 سهم بوده است. هفته آتی هفته حساسی برای بازار سرمایه است؛ باید دید بار دیگر عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا می‌کند و یا بازار به روند نزولی خود خاتمه می‌دهد.

در کنار حمایت همه جانبه از بازار، شاخص فیندو نیز وضعیت بهتری را در معاملات امروز سپری کرد. در انتهای معاملات این شاخص با ثبت عدد 0.9- میلیون تومان به کار خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 3 بازه زمانی شاهد ثبت عدد مثبت در این شاخص و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

همانطور که در تصویر مشخص است در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد ورود بیشترین مقدار نقدینگی هوشمند به کلیت بازار بودیم. در ادامه این شاخص روند نزولی در پیش گرفت و به اعداد منفی ختم شد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملات صنعت محصولات شیمیایی، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو - 1 مهر 99) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

تعادل در بازار یکی از دلایل اصلی افزایش ارزش معاملات است. در معاملات روزهای گذشته رفتارهای هیجانی و قفل شدن نمادها در صف فروش باعث شد ارزش معاملات حقیقی در این هفته افت کند. اما تعادلی که در معاملات امروز شاهد بودیم باعث شد تا بار دیگر شاهد افزایش مقدار این متغیر باشیم. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر ۱۱۰۲۲ میلیارد تومان بوده است که نسبت به روز گذشته ۳ درصد رشد داشته است. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش ۲۸۴۶ میلیارد تومان بودیم.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی هوشمند نشان می‌دهد که همچنان این متغیر عدد منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده خروج نقدینگی حقیقی از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 2 مهر

 

1. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو صنعت فعالیت‌های کمکی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.4+ میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، در یک ساعت ابتدایی بازار با توجه به ارزش معاملات بالا بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت وارد شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که نماد فرابورس عامل اصلی ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 213 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 119 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فرابورس
 • تماوند
 • امین

 

2. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های مالی و پولی

ارزش و اختلاف سرانه بالایی که در یک ساعت ابتدایی بازار در این صنعت ثبت شد باعث شد که این صنعت در انتهای بازار با ثبت عدد 16.1+ میلیون تومان برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود. افزایش ارزش معاملات در نیم ساعت پایانی بازار یکی از نکات مثبت در این صنعت است؛ این موضوع باعث شده است که برای روزهای آتی نیز بتوانیم وضعیت خوبی را برای این صنعت متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 30 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 18 میلیارد تومان بودیم.

 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحصا
 • واحیا
 • وثوق

 

 

3. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو صنعت محصولات شیمیایی

بار دیگر صنعت محصولات شیمیایی در روزی که بازار نیاز به حمایت داشت، با ثبت روز تمام سبزی دیگر، به عنوان ناجی عمل کرد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.7+ میلیون تومان است. کاهش ارزش معاملات در نیمه دوم بازار و روند صعودی شاخص فیندو، نشان‌دهنده این موضوع است که نمادهای موجود این صنعت در انتهای بازار با تشکیل صف خرید هفته را خاتمه دادند. حال باید دید در هفته آتی نیز این روند ادامه‌دار خواهد بود و یا افزایش عرضه باعث تعادل و منفی شدن بازار خواهد شد؟

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1281 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبصیر
 • شاروم
 • پترول

 

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 2 مهر

 

1. قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 42.6- میلیون تومان است. روند نزولی شاخص فیندو و افزایش ارزش معاملات در نیمه دوم بازار نشان از افزایش معاملات در این صنعت و روند متعادل معاملات آن دارد. همانطور که در تصویر مشخص است در نیم ساعت پایانی بازار، بیشترین مقدار نقدینگی هوشمند از این صنعت خارج شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 90 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قنیشا
 • قشرین
 • قلرست

 

2. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 32.6- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز دو نیمه کاملا متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بودیم؛ اما در نیمه بعدی دو متغیر اصلی تشکیل دهنده شاخص فیندو یعنی ارزش معاملات حقیقی و اختلاف سرانه روندی نزولی در پیش گرفتند تا این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 8 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کهرام
 • کلوند

 

3. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت لاستیک و پلاستیک است که در انتهای بازار با ثبت عدد 25.1- میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. یکی از نکات مهم در این صنعت تعادلی است که در خروج نقدینگی هوشمند در آن دیده می‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 27 میلیارد تومان می‌باشد.  این متغیر در معاملات امروز روندی متعادل را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت بطور میانیگن شاهد معاملاتی به ارزش 3 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پلاسک
 • پارسا
 • پارتا

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   نتیجه حمایت، سبز پوشی شاخص کل امروز چهارشنبه 2...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   نتیجه حمایت، سبز پوشی شاخص کل امروز چهارشنبه 2...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   نتیجه حمایت، سبز پوشی شاخص کل امروز چهارشنبه 2...

نظرات