بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:627 تاریخ انتشار:1399/06/02 21:26 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 2 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 2 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بازار در عمق اصلاحات. امروز یکشنبه 2 شهریور است؛ بازار سرمایه در معاملات امروز همانند روزهای گذشته وضعیت خوبی را سپری نکرد تا همچنان شاهد ریزش بازار باشیم. معاملات امروز بازار نیز با برتری فروشندگان آغاز شده است. برتری که نسبت به روز گذشته قدرت آن بیشتر شده است، به‌طوری که در مرحله پیش‌گشایش، ارزش سفارشات فروش تقریبا ۴ برابر ارزش سفارشات خرید است. این موضوع نشان می‌داد که بازار یک روز منفی دیگری را سپری خواهد کرد. در میانه بازار، مطابق انتظار، برتری فروشندگان نسبت به خریداران به وضوح دیده می‌شد و بازار سراسر سرخی را شاهد بودیم. کمتر نمادی در این بین معاملات متعادل یا مثبتی را تجربه کردند. پس از اظهارات رئیس دفتر ریاست جمهوری در خصوص اصلاحات بازار و بیان این موضوع که حمایت یک میلیون 600 هزار واحدی برای شاخص کل وجود دارد، افرادی زیادی این برداشت را کردند که دولت قصد حمایت از بازار را در این محدوده دارد. این موضوع باعث شد تا چشم امید سرمایه‌گذاران هم‌چنان به روزهای آتی باشد. حال باید دید در روزهای آتی آیا بازار به روند صعودی خود بازخواهد گشت یا همچنان شاهد اصلاح بازار خواهیم بود؟

توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 59 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 534 سهم بوده است، نیز بیانگر فرش سرخ بازار سرمایه در معاملات امروز است.

همان‌طور که در گزارش روز گذشته بیان کردیم، در انتهای معاملات روز شنبه جلسه فوری شورای عالی بورس برگزار شد تا در خصوص حمایت‌های بازار و همچنین راهکارها برای رفع مشکلات پیش رو صحبت خواهد شد. در این بین موضوعات مهمی مطرح شد از جمله این که به بانک‌ها مجوز خرید سهام و سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه به‌صورت موقت داده شد. این موضوع خود باعث ایجاد تقاضا از سوی این بنگاه‌ها می‌شود. در انتهای معاملات امروز نیز یک آگهی از سوی سازمان بورس منتشر شد که در آن مشخص شده بود کارگزاری‌ها تا سقف 50 درصد می‌توانند به مشتریان خود اعتبار دهد. این موضوع باعث شد تا بار دیگر سرمایه‌گذاران به فکر خریدهای اعتباری با بهبود جریان معاملات باشند و احتمالا همین امر خود باعث می‌شود که با کوچک‌ترین سیگنال مثبت برای بازار، شاهد بهبود وضعیت و بازگشت کلیت بازار به روند صعودی باشیم.

نتیجه معاملات امروز، به ترتیب اصلاح 65023 و 9304 واحدی شاخص کل و هم وزن بوده است. برخلاف روز گذشته، در معاملات امروز سامانه کارگزاری‌ها بدون مشکل بودند. این موضوع این سوال را به‌وجود می‌آورد که چطور در زمانی که بازار نیاز به حمایت و مثبت شدن دارد، مشکلات کارگزاری‌ها مانع از انجام این کار می‌شود؟ آیا هدف‌هایی از این اشکالات وجود دارد یا دلایلی دیگر سبب این موضوع می‌شود؟

در کنار وضعیت بحرانی کل بازار و معاملات، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری نکرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 37.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو با توجه به معاملات امروز بورس

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت مناسب را سپری نکرد؛ به‌طوری که در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند از کل بازار بودیم.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت سرمایه‌گذاری‌ انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 7231 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 46 درصد کاهش داشت است. این کاهش از آن جا ناشی می‌شود که کلیت بازار با صف فروش درگیر می‌باشد. مشخص است با بهبود جریان معاملات و برقراری تعادل، شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی خواهیم بود. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2662 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 2 شهریور

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) مواد غذایی و آشامیدنی

شاخص فیندو صنعت مواد غذایی و آشامیدنی

در روزی که کلیت بازار با معاملات منفی و صف فروش دست‌وپنجه نرم می‌کنند، صنعت مواد غذایی و آشامیدنی، روز خوبی را سپری کرد و توانست با ثبت عدد 8.9+ میلیون تومان در شاخص فیندو، صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شود. توجه به این نکته در 5 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به صنعت بودیم نیز بیانگر وضعیت متفاوت این صنعت نسبت به کلیت بازار است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 147 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 48 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • غشان
 • غدام
 • غویتا

 

    2) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ در این مقطع شاهد معاملاتی با ارزش بالا و اختلاف سرانه مثبت بودیم که همین امر باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است. در مابقی جریان معاملات، کاهش ارزش معاملات مانع از جابه‌جایی نقدینگی در این صنعت شد تا نیم ساعت ابتدایی بازار، نیم ساعتی سرنوشت‌ساز برای این صنعت نام‌گذاری شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 24 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تکشا
 • وتوشه
 • لسرما

 

3) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.8+ میلیون تومان است.همان‌طور که در تصویر مشخص است، این صنعت معاملات خود را با ثبت عدد منفی در شاخص فیندو شروع کرد. این عدد زمانی بااهمیت می‌شود که کلیت بازار با ارزش بالای معاملات همراه بوده است. این موضوع باعث شد تا در ابتدا وضعیت خوبی را برای معاملات این صنعت متصور نشویم اما در ادامه خریداران باقدرتی در این صنعت حضور پیدا کردند که باعث شدند شاخص فیندو روند صعودی بگیرد و در ادامه جریان معاملات به اعداد مثبت ختم شود. همین امر باعث شد تا در ادامه شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم.  

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 52 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 23 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • امین
 • تملت

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 2 شهریور

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) سرمایه‌گذاری‌ها

 شاخص فیندو صنعت سرمایه‌گذار‌ی‌ها

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 102.5- میلیون تومان است. همان‌طور که گفته شد صنعتی که در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است، صنعت سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد که به تنهایی باعث کاهش 10 واحدی این شاخص در کل بازار شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای وشمال و وبهمن انجام شده است، با توجه به ارزش بالای معاملات و اختلاف سرانه پایین، باعث خروج نقدینگی هوشمند به خصوص در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1052 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وساپا
 • وپویا
 • وتوصا

 

    2) خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 86.4- میلیون تومان است. روند صعودی شاخص فیندو خلاصه شرح معاملات این صنعت است؛ به‌طوری که شاخص فیندو با شیب بالایی در معاملات امروز به اعداد مثبتی دست پیدا کرد. این روند صعودی این احتمال را به‌وجود آورده است که شاید در روزهای آتی خریدارانی که عامل اصلی روند صعودی شاخص فیندو بودند، بار دیگر از این صنعت حمایت کنند و در نتیجه شاهد بازگشت این صنعت به معاملات مثبت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 33 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • خفولا
 • رتکو

 

    3) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 63- میلیون تومان است. این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. روند نزولی شاخص فیندو و کاهش ارزش معاملات این احتمال را به‌وجود آورده است که شاید در روزهای آتی نیز شاهد ادامه‌دار بودن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 23 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 14 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زبینا
 • زماهان
 • زکشت

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید. 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازار در عمق اصلاحات. امروز یکشنبه 2 شهریور است؛ بازار سرمایه در معاملات...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازار در عمق اصلاحات. امروز یکشنبه 2 شهریور است؛ بازار سرمایه در معاملات...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازار در عمق اصلاحات. امروز یکشنبه 2 شهریور است؛ بازار سرمایه در معاملات...

نظرات