بلاگ/بدون دسته بندی
شناسه خبر:583 تاریخ انتشار:1399/04/02 06:30 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 2 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 2 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بازار همچنان مثبت

امروز دوشنبه 2 تیر است؛ پس از آن که بازار سرمایه در روز گذشته وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ این احتمال را به‌وجود آورد که شاید شاهد شروع اصلاح در این بازار باشیم در نتیجه معاملات امروز بازار از حساسیت بالایی برخوردار بود؛ معاملات امروز نیز همانند روز گذشته با تعادلی نسبی آغاز شد؛ اما این تعادل بادوام نبود تا بار دیگر اخبار سرنوشت بازار را در دست خود بگیرد تا شاهد افزایش تقاضا و قدرت خریداران باشیم. در میانه بازار خبری مبنی بر تغییر نرخ خوراک پتروشیمی ها از حوالی 9250  به 7400 ریال منتشر شد که باعث شد صنعت پتروشیمی مورد توجه بازار قرار گیرد و همین عامل باعث تغییر جریان کلی بازار به معاملات مثبت و تشکیل صف خرید در اکثر نمادها شود. در انتهای بازار این خبر در کنفرانس پارسان تایید شد. تا برای فردا نیز بتوان معاملات مثبتی را متصور شد.

نتیجه معاملات امروز رشد 40719 واحدی شاص کل بوده است. توجه به این نکته که در انتهای بازار، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 423 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 136 سهم بوده است، نیز بیانگر وضعیت مناسب کلیت بازار و بازگشت به آرامش است.

اما در آن طرف ماجرا اگرچه شاخص فیندو نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری را ثبت کرده است و با ثبت عدد 7.1- میلیون تومان به کار خود خاتمه داده؛ اما همچنان این شاخص در محدوده نرمالی قرار ندارد تا بار دیگر شاهد خروج این شاخص از محدوده امن و فعال شدن هشدار احتیاط در معاملات توسط این شاخص باشیم. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

باتوجه به نمودار شاخص فیندو می‌توان به این نکته اشاره کرد که در اکثر جریان معاملاتی این شاخص در محدوده امنی قرار داشته است و بیشترین خروج نقدینگی در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار انجام شده است. بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی و بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، به ترتیب عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار بوده‌اند.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچکترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز میگردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

پس از آن‌که چند روز شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی بودیم، در معاملات امروز این متغیر با ارزشی برابر 14201 میلیارد تومان نسبت به روز گذشته، 13 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3674 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 2 تیر

1. فنی و مهندسی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.4+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز روز تمام مثبتی دیگری را سپری کرد؛ از طرفی باتوجه به این موضوع که اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفتند، می‌توان نسبت به روند صعودی شاخص این صنعت در روز‌های آتی امیدوار بود.

 این صنعت در سه روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است؛ برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو در 31 خرداد و 1 تیر مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 68 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی صعودی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 21 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • رتکو

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 24.9+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را میتوان در شروع خوب و پایان متعادل خلاصه کرد؛ به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار باتوجه به اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات شاهد ورود نقدینگی هوشمند قوی به این صنعت بودیم. اگرچه در نیمه بعدی بازار شخص فیندو روند نزولی را در پیش گرفت و در مقاطعی اعداد منفی نیز ثبت کرد، اما باتوجه با کاهش ارزش معاملات حقیقی در نتیجه نتواسنت نقدینگی وارد شده به صنعت را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 181 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وصندوق
 • وغدیر
 • ویانک

 

3. فلزات اساسی

شاخص فیندو

یکی دیگر از صنایعی که برای دومین روز متوالی از آن به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند یاد می‌کنیم، صنعت فلزات اساسی است که در انتهای بازار با ثبت عدد 8.5+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. بررسی معاملات این صنعت نشان می‌دهد که در ابتدای بازار شروع خوبی نداشت است اما در ادامه این خریداران بودند که قدرت خود را نشان دادند تا شاهد مثبتی شاخص فیندو در این صنعت باشیم. همانطور که از نمودار مشخص است، این صنعت در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 6 بازه نیم ساعته شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 977 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 334 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فخوز
 • فاسمین
 • فنوال

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 2 تیر

1. بیمه و صندوق بازنشستگی

 شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 80.3- میلیون تومان است. همانطور که در توضیحات شاخص فیندو در کل بازار نیز بیان کردیم، این صنعت باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در نیم ساعت ابتدایی بازار شده است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر را بروی شاخص فیندو نماد آسیا داشته است که در اولین نیم ساعت بازار باعث کاهش 7 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 484 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 202 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ملت
 • نوین
 • پارسان

 

2. ماشین آلات و وسایل برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 30.4- میلیون تومان است. بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت منتهی به 10:30 ثبت شده است که در آن شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی همراه با کمترین اختلاف سرانه بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 70 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر برخلاف کلیت بازار عمل کرد و در نتیجه روز متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که بطور میانگین در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 10 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بایکا
 • نیرو
 • بکاب

 

3. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

صنعت دیگری که امروز از آن میتوان به عنوان تاثیرگذار ترین صنعت بازار یاد کنیم، صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری است که در انتهای بازار با ثبت عدد 19.8- میلیوم تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. بررسی معاملات صنایع نشان می‌دهد که عامل اصلی کاهش شاخص فیندو در کل بازار این صنعت بوده است؛ به‌طوری که معاملاتی که در نیم ساعت پایانی بازار در نماد وآیند انجام شده است، باعث کاهش 9 واحدی شاخص فیندو کل بازار در این مقطع شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1499 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 460 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • دی
 • وپاسار
 • وبملت

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: بدون دسته بندی
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازار همچنان مثبت امروز دوشنبه 2 تیر است؛ پس از آن که...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازار همچنان مثبت امروز دوشنبه 2 تیر است؛ پس از آن که...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازار همچنان مثبت امروز دوشنبه 2 تیر است؛ پس از آن که...

نظرات