بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:659 تاریخ انتشار:1399/07/19 22:12 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 19 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 19 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار


روز متعادل بازار سرمایه
امروز شنبه 19 مهر است. بازار سرمایه هفته خود را متعادل شروع کرد تا برای سومین روز متوالی شاهد رشد شاخص کل باشیم.
شاخص کل و هم وزن در معاملات امروز دو روند متفاوت را در پیش گرفتند؛ به‌طوری که شاخص کل شروع خوبی نداشت و تا میانه بازار با سپری کردن روند نزولی، اصلاح 6 هزار واحدی را نیز تجربه کرد. اما در طرف مقابل شاخص هم وزن شرایط از همان ابتدای بازار با سبزپوشی و سپری کردن روند نزولی آغاز به کار کرد. این موضوع نشان می‌دهد که معاملات در بازار از شرکت‌های بزرگ به شرکت‌های کوچک تغییر جهت داده است. نکته مثبت معاملات امروز، صف فروش نشدن نمادهای بزرگ و متعادل بودن آن‌ها بود که نشان‌دهنده این موضوع است که این شرکت‌ها و شاخص کل در حال کف سازی هستند تا در ادامه در صورت مطلوب بودن شرایط، روند صعودی جدیدی شروع شود.
در ادامه معاملات، افزایش تقاضا در شرکت‌های بزرگ بازار را شاهد بودیم. نتیجه افزایش تقاضا، سبزپوشی شاخص کل و بازگشت این شاخص به روند صعودی بوده است تا برای روزهای آتی بازار سرمایه، شرایط مطلوبی را برای کلیت بازار متصور باشیم. نتیجه معاملات روز متعادل بازار سرمایه، به ترتیب با رشد 1143 و 3319 واحدی شاخص کل و هم وزن بوده است.
توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 296 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 294 سهم بوده است، نیز تایید کننده تعادل معاملات امروز است.
در کنار تعادلی که در کلیت بازار شاهد بودیم، شاخص فیندو نیز در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد. این شاخص در انتهای معاملات با ثبت عدد 0.7- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.


با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌ها ‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


شاخص فیندو
بررسی نموداری شاخص فیندو نیز نشاندهنده تعادل معاملات امروز است؛ توجه به این نکته که در 4 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و در 3 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در این شاخص بودیم، نیز تایید کننده تعادلی است که در معاملات برقرار بوده است.
افزایش تقاضا در میانه بازار به خصوص در نمادهای بزرگ باعث شد که شاخص فیندو در این مقطع، روند صعودی را سپری کند. این موضوع اهمیت معاملات روزهای آتی را دو چندان می‌کند؛ چرا که اگر این تعادل به خصوص در نمادهای بزرگ بازار ادامه دار باشد، می‌توان به بازگشت بازار در این محدوده امیدوار بود.


بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.
همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو - 12 تا 16 مهر 99) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.


افزایش ارزش معاملات یکی از عوامل تثبیت کننده روند بازار و کف سازی برای آن است. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 7837 میلیارد تومان بوده است.
در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با ثبت عدد مثبت نوید بخش بازگشت نقدینگی حقیقی خارج شده از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.


3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 مهر


1. سایر محصولات کانه‌های غیر فلزی


شاخص فیندو صنعت کانه‌های فلزی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 26+ میلیون تومان است. . همانطور که در نمودار مشخص است، در نیم ساعت پایانی بازار، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت رخ داده است. روند صعودی شاخص فیندو در کنار تعادلی که در ارزش معاملات شاهد آن بودیم نوید بخش وضعیت خوب معاملاتی در روزهای آتی برای این صنعت است.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 53 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان از تعادل این متغیر در معاملات امروز است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد بیشترین معاملاتی به ارزش ۸ میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسرا
 • سفارود
 • کپشیر


2. بیمه و صندوق بازنشستگی


شاخص فیندو صنعت بیمه و بازنشستگی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 20+ میلیون تومان است. شروع خوب شاخص فیندو در این صنعت این انتظار را به‌وجود آورد که معاملات مثبتی را نیز در نمادهای آن شاهد باشیم. همانطور که گفته شد معاملاتی که در این صنعت انجام شده بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو در کل بازار داشته است. اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز روند نزولی را سپری کرد، اما افزایش ارزش معاملات حقیقی در نیم ساعت انتهایی بازار نشان دهنده افزایش تقاضا در این صنعت است. این موضوع این انتظار را به‌وجود آورده است که شاید در روزهای آتی وضعیت متعادلی را در این صنعت شاهد باشیم.


ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 119 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان از تعادل این متغیر در معاملات امروز است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد بیشترین معاملاتی به ارزش 15 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ودی
 • بنو
 • آرمان


3. کاشی و سرامیک


شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک
پس از آن که در دو هفته متوالی شاهد ثبت عدد مثبت در این صنعت بودیم، در معاملات امروز نیز این صنعت با سپری کردن روز تمام مثبت و ثبت عدد 18.8+ میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، بار دیگر به عنوآن یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. این تداوم در ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت، شاید در روزهای آتی با انتشار اخبار مثبتی در این صنعت همراه باشد؛ چرا که تجربه این ورود نقدینگی در صنایعی چون بانک‌ها، سیمان و گچ و آهک و مابقی صنایع نیز دیده شده است.


ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 57 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 40 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپارس
 • کترام
 • کصدف

 3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 مهر


1. واسطه‌گری‌های پولی و مالی


شاخص فیندو صنعت وسطه‌گری‌های پولی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.7- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 افزایش عرضه در بازار باعث شد تا شاخص فیندو روند نزولی را سپری کند و نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارج شود. اگرچه در ادامه این شاخص با سپری کردن روند صعودی به اعداد مثبت نیز رسید اما کاهش ارزش معاملات، مانع از بازگشت نقدینگی خارج شده از این صنعت شد.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 32 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسنا
 • وثنو
 • واحیا


2. فلزات اساسی


شاخص فیندو صنعت فلزات اساسی
صنعتی که بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو گذاشت، صنعت فلزات اساسی است. این صنعت در انتهای معاملات امروز با ثبت عدد 9.4- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، برای سومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. همانطور که در تشریح معاملات بازار بیان کردیم، یکی از صنایعی که در معاملات امروز عرضه در آن زیاد بود، صنعت فلزات اساسی می‌باشد؛ برای نمونه می‌توان به نمادهای فولاد و فملی اشاره کرد که در تمام جریان معاملات در محدوه منفی در حال معامله بودند. تعادلی که در این صنعت دیده می‌شود این احتمال را به‌وجود آورده است که در صورت تکمیل کف سازی، برای روزهای آتی با انتشار گزاراشات 6 ماهه، شاهد شروع روند صعودی در این صنعت و مثبت شدن نمادهای آن باشیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1115 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فولای
 • فمراد
 • زنگان


3. استخراج کانه‌های فلزی


شاخص فیندو صنعت کانه‌های فلزی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.1- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در شروع خوب و پایان بد خلاصه کرد؛ پیرو ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو روز گذشته در این صنعت، معاملات امروز نیز با سبزپوشی این شاخص شروع شد؛ اما در ادامه افزایش عرضه‌ها در نمادهایی چون کگل و کچاد باعث شد تا شاخص فیندو با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی ختم شود. نکته مثبت معاملات این صنعت افزایش ارزش معاملات در یک ساعت پایانی بازار است که این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید در روزهای آتی وضعیت متعادل تری را در این صنعت شاهد باشیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 111 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان از تعادل این متغیر در معاملات امروز است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، به‌طور میانگین شاهد بیشترین معاملاتی به ارزش 15 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کگل
 • کمنگنز
 • کچاد

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز متعادل بازار سرمایه امروز شنبه 19 مهر است. بازار سرمایه هفته خود را متعادل شروع کرد تا برای...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز متعادل بازار سرمایه امروز شنبه 19 مهر است. بازار سرمایه هفته خود را متعادل شروع کرد تا برای...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز متعادل بازار سرمایه امروز شنبه 19 مهر است. بازار سرمایه هفته خود را متعادل شروع کرد تا برای...

نظرات