بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:636 تاریخ انتشار:1399/06/19 06:55 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 19 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 19 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

جمع شدن صف‌‌های فروش

امروز چهارشنبه 19 شهریور است؛ پس از آن که در روز گذشته بازار روز خوبی را سپری نکرد و آن را روز رکوردهای منفی نامیدیم، شرایط بازار به نقاط حساس و بحرانی خود نزدیک می‌شد. در انتهای روز گذشته موج جدیدی از  خبری‌های حمایتی بازار منشتر شد تا بازار بتواند وضعیت بهتری پیدا کند و از بار روانی منفی که سرمایهگذاران با آن درگیر هستند، کاسته شود. این اخبار باعث شد تا در ابتدای معاملات امروز، وضعیت بهتری را نسبت به روز گذشته شاهد باشیم و در مرحله پیشگشایش ارزش سفارشات فروش کاهش پیدا کند. این کاهش باعث شد در میانه بازار شاهد جمع آوری صف‌های فروش در تعداد قابل توجهی از نمادهای بازار باشیم.

تیر آخر را در نیم ساعت انتهایی بازار توسط حقوقی‌ها زده شد؛ به‌طوری که در این مقطع شاهد افزایش ناگهانی ارزش معاملات و قیمت سهام بودیم. این افزایش قیمت به نحوی بوده است که باعث شد آخرین قیمت ثبتی در آخرین روز هفته برای نمادها مثبت شود.

نتیجه معاملات امروز به ترتیب اصلاح 13684 و 5270 واحدی شاخص کل و  شاحص هم وزن می‌باشد. اگرچه در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 493 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت 89 سهم بوده است، اما آخرین قیمت نمادها نشان‌دهنده بهبود معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته است.

این بهبود معاملات در کنار افزایش ارزش معاملات، باعث شده است که برای هفته آتی وضعیت بهتری را بتوانیم متصور باشیم. حال باید دید در روزهای آتی نیز مانند هفته جاری، عرضه‌های بازار باعث اصلاح بیشتر شاخص کل می‌شود و یا کلیت بازار وضعیت متفاوتی را در پیش خواهد گرفت.

بیش از کلیت بازار، شاخص فیندو امروز خودنمایی کرد. این شاخص پس از آن که دو روز در خارج از محدوده امن خود خارج شده است، در معاملات امروز توانست با ثبت عدد 0.8+ میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز نوید بخش وضعیتی بهتر در معاملات هفته آتی است. این شاخص در 4 بازه نیم ساعته با ثبت عدد مثبت، ضمن ثبت وضعیت مناسب خود، وضعیت متفاوتی نسبت به یک ماه اخیر خود سپری کرد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی محصولات شیمیایی انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

پس از آن که در روز گذشته کاهش قابل توجه ارزش معاملات را در کلیت بازار شاهد بودیم، امروز بهبود معاملات باعث شد این متغیر وضعیت بهتری را نسبت به روز‌های گذشته در پیش گیرد؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 8953 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2298 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 شهریور

 

1. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 26.9+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد برتری خریداران بر فروشندگان بودیم. اگرچه این برتری در ادامه بازار کمتر شد و در اکثر جریان معاملاتی شاهد تعادل قدرت بین خریداران و فروشندگان بودیم، اما ارزش بالای نیم ساعت ابتدایی بازار باعث شد تا بتوانیم از این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 8 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کهرام
 • کساوه
 • کصدف

 

2. محصولات شیمیایی

شاخص فیندو صنعت محصولات شیمیایی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.2+ میلیون تومان است. ناجی کلیت بازار در معاملات امروز صنعت محصولات شیمیایی است. این صنعت با سپری کردن روز تمام سبز، ضمن ورود نقدینگی هوشمند در تمام جریان معاملاتی، همانند لیدر عمل کرد تا کلیت بازار وضعیت مناسب‌تری را سپری کند. این صنعت در هفته گذشته نیز به عنوان ناجی بازار عمل کرد اما در ادامه نتوانست باعث تداوم سبزپوشی کلیت بازار شود. حال باید دید در هفته آتی آیا بهبود معاملات ادامه‌دار خواهد بود یا خیر؟

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 946 میلیارد تومان می‌باشد. نکته مهم معاملات این صنعت تعادلی است که در روند ارزش معاملات حقیقی شاهد بودیم؛ به‌طوری که بطور میانگین در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 135 میلیارد تومان معاملات توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زاگرس
 • کرمانشاه
 • آریا

 

3. زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.4+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:00 خلاصه کرد؛ با توجه به این موضوع که در این مقطع شاهد بالاترین ارزش معاملات همراه با بالاترین اختلاف سرانه بودیم، در نتیجه نقدینگی قابل توجهی وارد این صنعت شد تا در انتهای بازار بتوانیم از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر درورود نقذینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 82 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زملارد
 • زکوثر
 • زپارس

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 شهریور

 

1. منسوجات

شاخص فیندو صنعت منسوجات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 244.9- میلیون تومان است. صنعت منسوجات اگرچه اختلاف سرانه بسیار پایینی را در معاملات امروز ثبت کرده است اما با توجه به ارزش پایین معاملات، نقدینگی قابل توجهی در آن جابه‌جا نشده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 3 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نتوس
 • نطرین

 

2. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت محصولات فلزی

صنعت ثابت گزارش شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی می‌باشد که در یک هفته گذشته از آن به عنوان یکی از صنایع اصلی در نقدینگی هوشمند نام بردیم. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 84.5- میلیون تومان است. این صنعت برخلاف کلیت بازار روز تمام منفی را سپری کرد و در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی و خروج نقدینگی هوشمند در آن بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 8 میلیارد تومان می‌باشد. نکته مثبتی که در این صنعت وجود دارد افزایش ارزش معاملات در انتهای بازار است که می‌تواند نشان دهنده جمع شدن بخشی از صف‌های فروش نمادهای این صنعت باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاراک
 • فلامی
 • فبیرا

 

3. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و تجهیزات

صنعت منفی دیگر معاملات امروز، صنعت ماشین آلات و تجهیزات می‌باشد که با ثبت عدد 79- میلیون تومان در شاخص فیندو، برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت ساخت محصولات فلزی در پیش گرفت؛ افزایش ارزش معاملات در انتهای بازار در کنار روند صعودی شاخص فیندو، باعث شده است انتظار بهبود معاملات را برای این صنعت در هفته آتی داشته باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 5 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لخانه
 • تایرا
 • وتوشه

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   جمع شدن صف‌‌های فروش امروز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   جمع شدن صف‌‌های فروش امروز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   جمع شدن صف‌‌های فروش امروز...

نظرات