بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:567 تاریخ انتشار:1399/03/19 06:29 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 19 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 19 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

آغاز اصلاح؟!

امروز ‌دوشنبه 19 خرداد سال 1399 است. بازار سرمایه پس از گذشت دو روز سبز و مثبت، در معاملات امروز متعادل شد. همانطور که در گزارش شاخص فیندو در روز گذشته بیان کردیم، در انتهای بازار، شرکت‌های بزرگ بازار با عرضه‌هایی که توسط سهامداران آن‌ها انجام شد، باعث شدند که بازار متعادلی را سپری کنیم. این شرکت‌ها در معاملات امروز به عنوان لیدر عمل کردند تا شاهد معاملات متعادل تری نسبت به روز گذشته باشیم. معاملات امروز نوسانات را همراه خود داشت؛ در ابتدای بازار شاخص کل با ثبت عدد منفی و اصلاح شروع به کار کرد. در ادامه معاملات وضعیت بهتری پیدا کرد و در نتیجه شاخص کل توانست علاوه بر جبران اصلاح انجام شده در شاخص، رشد 13 هزار واحدی را نیز ثبت کند. اما این رشد دوام زیادی نداشت و شاخص کل بار دیگر اسیر شرکت‌های بزرگ بازار قرار گرفت. نتیجه معاملات امروز، رشد 2717 واحدی شاخص کل بوده است. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 338 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی منفی برابر 227 سهم بوده است.

اما شاخص فیندو پس از سپری کردن هفته‌ای صعودی، در معاملات امروز از منطقه امن خود خارج شد و بار دیگر احتیاط در معاملات را به فعالان بازار سرمایه اعلام کرد. این شاخص در معاملات امروز توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 14.9- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

شاخص فیندو در معاملات امروز روز تمام سرخی را سپری کرد و در تمام جریان معاملاتی خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌داد. باتوجه به این موضوع که بازار اصلاح دو هفته‌ای را تجربه کرده است و اکثر سهام اصلاح 20 تا 30 را تجربه کردند، می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که فعالان بازار سرمایه با رسیدن به نقطه سر به سر در سودآوری، اقدام به نقد کردن سهام خود نموده‌اند تا بتوانند بدون زیان از بازار خارج شوند و در شرایط مناسب تری وارد بازار شوند.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است. به عنوان مثال در گزارش قبلی شاخص فیندو بیان کردیم که روند نزولی شاخص فیندو در کنار افزایش ارزش معاملات، این احتمال را به‌وجود آورده است، بازار شرایط متعادل‌تری در روزهای آینده تجربه کند. در نتیجه معاملات امروز شاهد وضعیت تعادل در اکثر نمادهای بازار بودیم.

باتوجه به کاهش قابل توجه شاخص فیندو و خروج این شاخص از منطقه امن خود، می‌توان برای روزهای آتی معاملات متعادل و در مقاطعی منفی را برای بازار پیش بینی کرد.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 15940 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 65 درصد افزایش داشته است. اصلی‌ترین دلیل افزایش ارزش معاملات، تقابل چند باره خریداران و فروشندگان در معاملات امروز بوده است که باعث ایجاد نوساناتی در شاخص کل و کلیت بازار نیز شده است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3632 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی منفی بوده است و در نتیجه شاهد خروج نقدینگی حقیقی در کل بازار بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

توجه: باتوجه به شرایط کلی بازار، امروز در تمام صنایع خروج نقدینگی هوشمند را شاهد بودیم؛ لذا در این گزارش به بررسی صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی را در کلیت بازار داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 خرداد

 

1. سرمایه‌گذاری‌ها

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 29- میلیون تومان است. صنعت سرخ پوش معاملات امروز صنعت سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد که باتوجه به ثبت عدد 29- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، به عنوان صنعت برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. شاخص فیندو در معاملات امروز، روندی نزولی را سپری کرد تا همچنان این احتمال برای این صنعت نسبت به ادامه دار بودن خروج نقدینگی هوشمند وجود داشته باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1042 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 233 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وساپا
 • وکادو
 • وسپه

 

2. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.6- میلیون تومان است. باتوجه به این موضوع که در 5 بازه نیم ساعته شاخص فیندو عدد مثبتی را ثبت کرده است، در نگاه اول این نکته برداشت می‌شود که ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت رخ داده است اما بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که با توجه به معاملات ساعت 11:30 خروج نقدینگی هوشمند را در کل تایم معاملات برای این صنعت می‌توان در نظر گرفت. معاملاتی که در این مقطع انجام شده است، باعث ثبت عدد 87.2- میلیون تومان با ارزش 43 میلیارد تومان در شاخص فیندو شده است که همین امر اصلی‌ترین دلیل خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 120 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تکمبا
 • لخزر
 • لکما

 

3. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25.1- میلیون تومان است. باتوجه به نمودار شاخص فیندو می‌توان از این صنعت به عنوان صنعتی نام برد که با قاطعیت خروج نقدینگی هوشمند را ثبت کرده است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در این صنعت نیز همانند کلیت بازار در ساعت 11:30 رخ داده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1495 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شبهرن
 • شبندر

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 19 خرداد

 

1. زراعت

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.9- میلیون تومان است. در روزی که کلیت بازار نشان خروج نقدینگی هوشمند را شاهد بودیم، صنعت زراعت با ثبت عدد 0.9- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، توانست شرایط خوب خود را حفظ کند. اگرچه در معاملات امروز شاخص فیندو روندی نزولی را سپری کرده است، اما توجه به این نکته که در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم، نشان دهنده وضعیت مناسب این صنعت در معاملات امروز است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 335 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز روندی صعودی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت پایانی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 84 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • آینده
 • زپارس
 • زکوثر

 

2. فنی و مهندسی

شاخص فیندو

صنعتی که در معاملات امروز دو نیمه متفاوت را تجربه کرد، صنعت فنی و مهندسی می‌باشد که با ثبت عدد نهایی 2.2- میلیون تومان در شاخص فیندو، به کار خود خاتمه داد. همانطور که در نمودار مشخص است، این صنعت در نیمه ابتدایی بازار وضعیت خوبی را سپری کرد و در نتیجه در  بازه نیم ساعته شاخصی مثبت را ثبت کرده است؛ اما در میانه بازار شرایط به گونه‌ای تغییر کرده که شاخص فیندو از وضعیت سبز به وضعیت قرمز تغییر حالت دهد. این وقایع باعث شده تا این صنعت در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کند تا بتوان از آن به عنوان صنعتی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته است نام برد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 73 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 18 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خفولا
 • رنیک
 • رتکو

 

3. حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.4- میلیون تومان است. اگرچه این صنعت نیز روز تمام سرخی را سپر کرد، اما توجه به این نکته در اکثر جریان معاملاتی شاخص فیندو در محدوده 4- تا 3- میلیون تومان قرار داشته است نشان دهنده تعادل در جریان نقدینگی این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 310 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 79 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حسینا
 • حرهشا
 • حتوکا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز اصلاح؟! امروز ‌دوشنبه 19 خرداد سال 1399 است. بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز اصلاح؟! امروز ‌دوشنبه 19 خرداد سال 1399 است. بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز اصلاح؟! امروز ‌دوشنبه 19 خرداد سال 1399 است. بازار...

نظرات